Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komunikacja miejska kończy wakacje. Od września nowe rozkłady jazdy. Co się zmieni?

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
02.02.2022 lublin mpk przystanek ztm autobus solidarnosci swiatla sygnalizacja swietlna sygnalizator przejscie nz fot. lukasz kaczanowski/polska press
02.02.2022 lublin mpk przystanek ztm autobus solidarnosci swiatla sygnalizacja swietlna sygnalizator przejscie nz fot. lukasz kaczanowski/polska press Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego zmienią się rozkłady jazdy dla autobusów i trolejbusów. Kursów ma być więcej. Ale nie znaczy to, że generalnie skróci się czas oczekiwania na przystanku.

Od 1 września wchodzą w życie nowe rozkłady jazdy dla komunikacji miejskiej w Lublinie. Autobusy i trolejbusy dostosowują się powrotu uczniów do szkół. Jak duże będą zmiany?

- Rozkład jest wypadkową możliwości finansowych i sytuacji w branży. Jego założeniem jest wzmocnienie komunikacji miejskiej poprzez uruchomienie dodatkowych kursów na wybranych liniach – informuje Monika Fisz z ZTM Lublin.

Takie „wzmocnienie” pojawi się na ok. 30 proc. linii.
To nowe podejście do organizowania przejazdów. Wcześniej ZTM nie „dokładał” kursów ale zwiększał po prostu częstotliwość przejazdów. We wrześniu pozostanie ona jednak taka sama jak w wakacje. To oznacza, że nie będzie powrotu do częstotliwości przejazdów jak obowiązywała w czerwcu.

ZTM zapowiada już kolejną zmianę rozkładu. Nastąpi ona jeszcze jesienią i będzie związana z rozpoczęciem roku akademickiego.

Autobus co 20 minut

- Wzorem lat ubiegłych, wrześniowy rozkład stanowi wzmocnienie z uwagi na początek roku szkolnego, niemniej nie ma on odniesienia do wcześniejszych rozkładów – wyjaśnia Fisz.
ZTM nie wraca do częstotliwości kursów sprzed wakacji. Oznacza to, że pojazdy obsługujące najpopularniejsze linie będą podjeżdżały na przystanek co 20 minut. Nie będzie też zwiększonej częstotliwości w godzinach porannego i popołudniowego szczytu.

Dodatkowe kursy pojawią się na niemal co trzeciej linii komunikacji miejskiej. Chodzi m.in. o pojazdy oznaczone nr 2, 3, 4, 7, 11, 12, 13, 14, 16, 20, 23, 25, 32, 42, 44, 45, 74 i 155.

- Ponadto pojawią się minutowe przesunięcia odjazdów w celu poprawy koordynacji odjazdów linii kursujących wspólnymi odcinkami tras. Nastąpi także korekta międzyprzystankowych czasów przejazdu w celu zwiększenia punktualności kursowania – wskazuje Fisz.

Linie nr 54 i 154 będą wozić pasażerów również w weekendy. Przywrócone zostaje kursowanie linii nr 912 i 922.
Trudniej będzie dojechać w soboty i dni świąteczne nad Zalew Zembrzycki. Do przystanku Dąbrowa będą docierać tylko wybrane kursy linii 15.
Powrót do sytuacji z czerwca nastąpi w przypadku linii 5. Wybrane kursy zostaną wydłużone do Mełgwi.

Nowe podejście do tworzenia rozkładów jazdy ZTM tłumaczy sytuacją gospodarczą. - Drastyczny wzrost cen przede wszystkim energii elektrycznej, oleju napędowego i materiałów eksploatacyjnych (smary, oleje, części zamienne) oraz galopująca inflacja, bezpośrednio przekładają się na bardzo duży wzrost kosztów funkcjonowania komunikacji miejskiej. Jest to problem ogólnopolski, z którym zderzają się także inne samorządy, nie tylko Lublin, a możliwości finansowe są ograniczone – mówi Fisz.

ZTM będzie przyglądał się we wrześniu napełnieniu pojazdów. - Zostawiamy sobie tzw. rezerwę na czas powrotu studentów i wówczas będziemy mogli wdrożyć docelowe zmiany – twierdzi Fisz.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski