Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koń, kura, indyk - wianki to obowiązkowy punkt dożynek (ZDJĘCIA)

Gabriela Bogaczyk
Wieńce prezentowane podczas tegorocznych dożynek w Piaskach
Wieńce prezentowane podczas tegorocznych dożynek w Piaskach Piotr Jaruga
Praca nad okazałym dożynkowym wieńcem zaczyna się już w lutym. Jeśli ktoś się zagapi, pozostaje go kupić.

Do wyboru są: tradycyjna korona, monstrancja, krzyż, kielich, Matka Boska, ale też łódka, koń z bryczką, drewniany wóz, paw czy indyk. W okresie letnim znajdziemy w internecie mnóstwo ogłoszeń o sprzedaży wieńców dożynkowych. Bez nich nie ma prawa odbyć się żadna impreza dożynkowa w województwie lubelskim. Ceny sięgają od 500 do nawet 1,2 tys. złotych.

ZOBACZ TEŻ: Dożynki wojewódzkie w Radawcu (ZDJĘCIA)

- Zainteresowanie kupnem wieńców dożynkowych jest ogromne. Sprzedaję je już od piętnastu lat. Mój rekord wynosi 33 wieńce rocznie. Klienci pochodzą z całej Polski, ale najwięcej z woj. świętokrzyskiego i Wielkopolski - mówi Renata Rogalska z miejscowości Posadów w powiecie tomaszowskim. Ale jej dziełom często przypisywani są zupełnie inni autorzy. - Panie z kół gospodyń wiejskich czy sołtysi, którzy kupują ode mnie wieńce, nie przyznają się później do tego przed swoimi mieszkańcami - twierdzi.

Symbol udanych plonów
Halina Stachyra z Muzeum Wsi Lubelskiej wyjaśnia, że wieńce dożynkowe to bardzo stara tradycja, która nawiązuje jeszcze do czasów pańszczyźnianych, kiedy ziemia była własnością szlachty, a chłopi na niej pracowali.

- Wieniec dożynkowy jest symbolicznym zakończeniem żniw oraz formą przeniesienia tych plonów z pola do dworu. W Muzeum Wsi Lubelskiej mamy dwa sposoby składania wieńca dożynkowego. Jeden przygotowywany jest w kształcie tradycyjnej stożkowej korony ze zbóż ozimych, czyli żyta i pszenicy. One miały największą wartość obrzędową - podkreśla Halina Stachyra. I dodaje: - Drugą formą, jaką pokazujemy na naszych dożynkach, są małe wianuszki z żyta i pszenicy, które przodownicy niosą w ręku i przekazują gospodarzom dożynek, nakładając im je na głowy.

Po dorocznych uroczystościach dożynkowych wieńce przenoszone były do sieni we dworze i tam były przechowywane przez cały rok. - Na ścianach znajdowały się specjalne kołeczki do zawieszania tych mniejszych wianuszków, żeby podkreślić, jak ważnym wydarzeniem w życiu rolnika jest ostatni dzień żniw - wyjaśnia specjalistka.

Dożynki i co dalej?
Koło Gospodyń Wiejskich z Marynina co roku zajmuje się samodzielnie przygotowywaniem wieńców dożynkowych. - Tegoroczny wieniec przedstawiał anioła stróża pilnującego dwójki dzieci, które przechodzą przez mostek nad strumykiem. Inspirowaliśmy się dawnym obrazem, który wisiał u naszych mam i babć - mówi Ewa Czępińska, przewodnicząca KGW. Nad wieńcem pracowało około sześciu osób dziennie przez ostatnie dwa tygodnie, a prace zaczęły już w lutym. - Po dożynkach zawsze jest dylemat, co z nim zrobić, a przecież wkładamy w jego powstanie tyle serca, energii i czasu. Pojawił się taki pomysł, by wystawić go na licytację i przekazać na cele charytatywne, bo poprzednie wieńce po prostu niszczały w kącie - wspomina szefowa KGW.

Jak będzie wyglądał wieniec dożynkowy w 2017 roku? - Mamy trzy propozycje. Najmocniej zastanawiamy się nad papieżem Janem Pawłem II modlącym się przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej - zdradza Ewa Czępińska.

***
Dożynki to inaczej Święto Plonów. Ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. W czasach przedchrześcijańskich - etniczne święto słowiańskie, przypadające w okresie równonocy jesiennej. Współcześnie obchodzone zwykle w jedną z niedziel września po zakończeniu żniw.

Wieniec dożynkowy - obchody dożynek rozpoczynały się wiciem wieńca z pozostawionych na polu zbóż, z kiści czerwonej jarzębiny, orzechów, owoców, kwiatów i kolorowych wstążek. Wieńce dożynkowe miewały zwykle kształt wielkiej korony lub koła. W przeszłości umieszczano w nich także żywe, potem sztuczne koguty, kaczęta lub małe gąski, bo miało to zapewniać piękny i zdrowy przychówek gospodarski. Wieńce na fotografiach obok można było podziwiać na dożynkach powiatowych w Piaskach w ubiegłym tygodniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski