Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koncert galowy z okazji 40-lecia Akademickiego Chóru Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Joanna Biegalska
Było uroczyście, wzruszająco i niemal rodzinnie. Tak Akademicki Chór Uniwersytetu Medycznego w Lublinie świętował 40-lecie swojego istnienia. Uroczysty koncert z tej okazji odbył się w sobotę na Zamku Lubelskim. Chórzystów i dyrygentkę dr hab. Monika Mielko-Remiszewska uhonorowano zasłużonymi nagrodami i medalami.

Tak wiele osób przyszło na sobotni koncert śpiewających medyków, że w Galerii Malarstwa na Zamku Lubelskim brakowało miejsc siedzących. Wszyscy niecierpliwie czekali na ucztę muzyczną jaką przygotowali chórzyści wraz z orkiestrą jubileuszową.

Po oficjalnych powitaniach zabrzmiała Missa longa in C KV 262 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Dzieło trudne i finezyjne - takie jak wszystkie kompozycje Mozarta. Powiem tylko, że jeśli chce się poznać kunszt artysty trzeba mu dać do wykonania coś Bacha lub Mozarta. Tutaj jest tak, że co wydaje się proste, łatwe i przyjemne w istocie jest piekielnie trudne i szybko demaskuje wszelkie niedostatki i brak talentu. Odwagi i pewności siebie wymagało więc od chóru wykonanie Missa longa w tak ważnym dla nich dniu. Było to lubelskie prawykonanie i.... dość powiedzieć, że wykonano je po mistrzowsku. Każda z części Mszy: Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Benedictus i Agnus Dei została dopracowana przez chór w najdrobniejszych szczegółach. Zarówno partie tutti jak i solo: Aleksandry Kołodyńskiej (sopran), Magdaleny Michalskiej (alt), Karola Gardzały (tenor) i Rafała Ziemińskiego (bas) brzmiały bez zastrzeżeń. Długo będziemy pamiętać te czyste głosy, momentami drżące z wielkich emocji.

Drugą część koncertu wypełniły gratulacje, podziękowania i nagrody. Nie sposób tu wymienić wszystkich nagród i nagrodzonych, było ich tak wielu. Najważniejsze, że z okazji jubileuszu Akademicki Chór UM w Lublinie otrzymał Medal Prezydenta Miasta Lublin a Prezes Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Dariusz Dyczewski wręczył dyrygentce Monice Mielko-Remiszewskiej złotą odznakę z wieńcem laurowym. Środowisko muzyczne doceniło też zaangażowanie w rozwój kultury muzycznej w Lublinie władze Uczelni. Odznakę honorową z rąk prezesa Dariusza Dyczewskiego otrzymał za działalność na rzecz kultury polskiej rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Andrzej Drop.

Władze Uczelni medycznej też doceniły swoich chórzystów. JM Rektor prof. Andrzej Drop przyznał nagrody i dyplomy chórzystom a przede wszystkim dyrygentce Monice Mielko-Remiszewskiej i dr Wojciechowi Remiszewskiemu, filarach zespołu, który jest wizytówką Uczelni nie tylko w Lublinie ale i za granicą. Doceniono wszystkich, którzy zasłużyli się dla chóru i przez lata z poświęceniem starali się podnosić jego poziom.

W trzeciej część koncertu Chór pozostał sam na sam z publicznością. Tu czekały na nas wyłącznie niespodzianki i wielkie wzruszenia. Tak jakoś atmosfera się rozluźniła. Zabrzmiało Adoramus, a potem z dedykacją imieninową dla JM Rektora prof. Andrzeja Dropa usłyszeliśmy Pieśń Wieczorną Stanisława Moniuszki, w niekonwencjonalnej aranżacji i w wykonaniu solo Moniki Mielko-Remiszewskiej. Czysty jasny głos dyrygentki świetnie korespondował z a cappella chóru. Pani Monika jak się przekonaliśmy nie tylko ma ten imperatyw kategoryczny konieczny do utrzymania dyscypliny w zespole ale sama też potrafi śpiewać.

A potem... na estradę wkroczyły rozkoszne maluchy, które wraz z rodzicami śpiewającymi w chórze wykonały Hymn III Tysiąclecia. W nagrodę dzieci dostały lizaki, a dorośli gorące oklaski.

Na zakończenie jeszcze jedna niespodzianka. Chórzyści przygotowali w wielkiej tajemnicy kolaż słowno-muzyczny z zebranych wypowiedzi swojej pani dyrygentki. Zaśpiewali wszystkie jej powiedzonka, bez słodzenia, ku uciesze publiczności i zaskoczeniu samej pani Moniki, która prawie popłakała się ze śmiechu i szczęścia. Owacja na stojąco, kwiaty i gromkie Sto lat w wykonaniu wszystkich obecnych na koncercie podsumowało 40. lat wspaniałej działalności Akademickiego Chóru Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Na do widzenia wspólna rodzinna fotografia.

Patronat nad uroczystościami objęli rektor UM prof. Andrzej Drop, marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski, prezydent Lublin Krzysztof Żuk oraz abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski