18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich (ZDJĘCIA)

IL
Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich
Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich Małgorzata Genca
Udostępnij:
- W pewnym momencie podjęcie studiów, było dla młodych ludzi ucieczką przed bezrobociem. Teraz mamy bezrobocie również po studiach. Zarzuca nam się, że nie zamykamy kierunków po których nie ma wejścia na rynek pracy. Ale dlaczego mamy to robić, skoro niektóre z nich studiuje osiem tysięcy osób? Z jakichś względów je wybierają - przyznaje profesor Katarzyna Chałasińska-Macukow, rektor Uniwersytetu Warszawskiego.

Na trzy dni (16-18 lutego) UMCS stał się gospodarzem Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich. Do Lublina na XI posiedzenie plenarne, przybyły władze uczelni wyższych z kraju, by debatować m.in. na temat wdrażania Krajowych Ramy Kwalifikacji, zamówień publicznych w szkolnictwie oraz sytuacji na rynku pracy.

- Nie jest dobrze. Bezrobocie w grupie wiekowej 24-28 lat jest wysokie. Aby temu przeciwdziałać uczelnie wyższe coraz częściej nawiązują współpracę z przedsiębiorstwami. Dzięki niej studenci mają okazję do zdobywania doświadczenia zawodowego już w trakcie studiów oraz mogą uzyskać wiedzę na temat umiejętności, których wymagają od nich przyszli pracodawcy - mówi profesor Wiesław Banyś, przewodniczący KRUP.

Podczas dzisiejszej (piątek) konferencji prasowej, zorganizowanej w trakcie obrad, rektorzy przyznawali, że w Polsce realizacja unijnego programu Lifelong Learning Programme (Nauka przez całe życie) wypada blado. - Pamiętajmy o tym, że sytuacja na rynku pracy stale się zmienia. Musimy się dokształcać nawet kilka razy w życiu - przekonywał profesor Wiesław Banyś.

Podczas dzisiejszych obrad, KRUP zatwierdził uchwałę w sprawie stworzenia przepisów ustawy prawo zamówień publicznych. Rektorzy uznali, że konieczne jest niezwłoczne wyłączenie - wydatków w celu prowadzenia badań naukowych, z ustawy Prawo zamówień publicznych 29.01.2004 rok (Dziennik ustaw 2010, 113, poz. 759 z późniejszymi zmianami). Rektorzy przyjęli uchwałę jednogłośnie. Zmiana ta usprawni przeprowadzanie badań naukowych, przyspieszy ich realizację i nie opóźni procedur przetargowych.

Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich (KRUP) została powołana przez Rektorów Uniwersytetów na zjeździe w Krakowie 16 lutego 1989 roku. Była to odpowiedź środowiska akademickiego na przyjęcie 18 września 1988 r. w Bolonii Wielkiej Karty Uniwersytetów Europejskich.

Celem Konferencji, będącej autonomicznym zgromadzeniem rektorów, jest zacieśnienie współpracy między Uniwersytetami, aby mogły sprostać wyzwaniom współczesności i przyszłości.

Idea powołania Konferencji w przededniu odzyskania przez Polskę pełnej niepodległości nawiązuje do inicjatywy z okresu zrywu Solidarności, gdy rektorzy na spotkaniu w Poznaniu 5 grudnia 1981 roku powołali Konferencję Rektorów Szkół Wyższych.
KRUP opracowuje i przedstawia opinie i stanowiska w sprawach istotnych dla rozwoju polskiej nauki, szkolnictwa wyższego, kultury i oświaty współpracując z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

c
chemik
co powiedział gospodarz umcs o swojej tragicznej sytuacji finansowej tyle spraw sądowych do zapłaty,tego jeszcze nie było.
m
maciej w uszance
gowno
q
qaz
wiedzą o rynku pracy ....
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie