Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja "Rodzina 2013": Jaka jest współczesna rodzina?

Ewa Pajuro
Konferencja "Rodzina 2013": Jaka jest współczesna rodzina?. Zdjęcie ilustracyjne
Konferencja "Rodzina 2013": Jaka jest współczesna rodzina?. Zdjęcie ilustracyjne Archiwum Polskapresse
Jaka jest współczesna rodzina? Kto ją tworzy? Jakie zachodzą w niej przemiany? - m.in. na takie pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy rozpoczętej w poniedziałek w Lublinie interdyscyplinarnej konferencji naukowej "Rodzina 2013".

Pierwszy problem pojawił się na samym początku spotkania. Chodziło o określenie, czym dokładnie jest rodzina. - Kiedyś wszystko było jasne, bo w tej kwestii dominował jeden model - mówiła prof. Anna Kwak z Uniwersytetu Warszawskiego. - Wyróżniały go: heteroseksualizm, sformalizowanie i posiadanie potomstwa. Dziś natomiast powyższy model stał się tylko jednym z kilku obowiązujących - dodała.

Z przedstawionych przez nią badań wynikało, że tendencję do poszerzania znaczenia słowa rodzina mają przede wszystkim młodzi ludzie (25-34 lata). Dla wielu z nich rodziną jest np. para, która żyje bez ślubu i wychowuje dziecko.

- Dla jednych ta wielość form to znak, że się rozwijamy jako społeczeństwo. Inni twierdzą, że to osłabia ideę rodziny - tłumaczyła prof. Kwak. Podkreślała przy tym jednak, że w każdej epoce historycznej następowały jakieś zmiany w obrębie rodziny.

Uczestnicy konferencji zastanawiali się też nad tym, jak skutecznie wspierać współczesną polską rodzinę. - Pomoc jest możliwa, ale wymaga konsekwencji, a nie funkcjonowania skokiem zająca od jednych wyborów do drugich - mówiła prof. Elżbieta Trafiałek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. I wytykała wady wdrożonych w ostatnich latach rozwiązań. - Weźmy słynne becikowe. Nikt się nie zastanawiał nad tym, jak ono komplikuje sytuację dzieci, które mogłyby pójść do adopcji. Wcześniej były one adoptowane prosto ze szpitala, od razu wchodziły do nowych rodzin, nie miały kontaktu z dysfunkcjami. Przy becikowym, rodzice, którzy chcą je dostać muszą dzieci zarejestrować i zameldować. Adopcja oznacza proces sądowy i szereg innych procedur, które działają na niekorzyść dziecka - tłumaczy prof. Trafiałek.

Konferencję zorganizowały: instytuty Socjologii z KUL i UMCS oraz Urząd Statystyczny w Lublinie i Polskie Towarzystwo Statystyczne. Jej uczestnicy debatowali dzisiaj w Trybunale Koronnym. Jutro natomiast przeniosą się na KUL (Al. Racławickie 14, sala 608 i 618). Więcej informacji: rodzina2013.umcs.lublin.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski