Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konfrontacje Teatralne. Szalona kobieta pod presją w filmie i teatrze

Sylwia Hejno
Materiały prasowe
Trwają Konfrontacje Teatralne. Spektakl „Pod presją” Mai Kleczewskiej opowiada o kobiecie, która nie chce spełnić społecznych oczekiwań. Stawia pytania o to, czym są normy i kto je ustala.

Przedstawienie powstało w oparciu o motywy z filmu Johna Cassavetesa z 1974 r. pt. „Kobieta pod presją”, który stał się swego rodzaju manifestem sytuacji amerykańskich kobiet. Również będzie zaprezentowany na Konfrontacjach.

„Nikt nie będzie chciał oglądać szalonej kobiety w średnim wieku” usłyszał reżyser, gdy zbierał pieniądze na projekt. Wkrótce film podbił serca publiczności. Mabel (Gena Rowlands) dba o dom i rodzinę, ma jednak naturę, która sprawia, że nie do końca pasuje do wyznaczonych jej ról. Jedną z form ucieczki jest dla niej muzyka. W końcu mąż umieszcza ją w szpitalu psychiatrycznym. Kreacja Rowlands do dziś stanowi pamiętne studium szaleństwa.

Na oczach widza

W spektaklu w reżyserii Mai Kleczewskiej we współpracy z dramaturgiem Łukaszem Chotkowskim publiczność uczestniczy w dwóch różnych wymiarach historii. Pierwszy tworzą aktorzy w realistycznym mieszkaniu państwa Longhettich, drugi - inne spojrzenie na rzeczywistość, czyli film w teatrze, który powstaje przy publiczności. Całość także trwa także mniej więcej tyle co film - niecałe dwie godziny. - Ciekawiła mnie współpraca środowiska filmowego, osób, które opowiadają historie syntetycznie inaczej niż my. Chciałabym, żeby widz mógł dokonywać własnego montażu w swojej percepcji - mówiła reżyserka.

W postać Mabel wciela się Sandra Korzeniak, aktorka nagrodzona Paszportem Polityki za rolę Marilyn Monroe w spektaklu Krystiana Lupy „Persona. Tryptyk/Marilyn”. Za tę rolę otrzymała także nagrodę Feliksa Warszawskiego i wyróżnienie na XVI Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Wyjątkowe kreacje stworzyła także w przedstawieniach Mai Kleczewskiej: Heleny w „Śnie nocy letniej” Szekspira i Cate w „Zbombardowanych” Sary Kane. Jej rolę w "Pod presją" krytycy określają jako wybitną.

- Bohaterka przedstawienia - kobieta, żona, matka - wymyka się społecznie akceptowalnym normom, ale czy rzeczywiście jest „nienormalna”? Między niezwykłą jednostką a najbliższym otoczeniem rodzi się dramatyczne napięcie, którego przyczyn pewnie należy szukać nie tylko w psychologii, lecz także w systemie społecznym, który odmienności nie potrafi przyjąć - piszą kuratorzy programu Konfrontacji, Łukasz Drewniak i Wojciech Majcherek. Po spektaklu poprowadzą spotkanie z jego twórcami.

Sceny z sekretnego życia
W przyszłym tygodniu przed publicznością także „Sekretne życie Friedmanów” - spektakl w reż. Marcina Wierzchowskiego inspirowany nominowanym do Oskara filmem Andrew Jareckiego „Capturing the Friedmans”. Opowiada historię rodziny, której świat się zawala, gdy ojciec z synem zostają aresztowani i oskarżeni o molestowanie dzieci. „Macie szansę być nie tylko obserwatorami, ale też uczestnikami zdarzeń.Możecie je oceniać, a nawet na nie wpływać” - zdradzają twórcy.

W programie także „Ośrodek wypoczynkowy” Komuny Warszawa oraz „Paragraf 196 KK (ćwiczenia z terroru)” Teatru Ósmego Dnia, w którym gościnnie występuje Paweł Hajncel łódzki malarz, artysta i słynny „Człowiek-motyl”.

Wybrane punkty programu:
8.10, godz. 19., „Kobieta pod presją”, kino Centrum Kultury, wstęp wolny.
10.10, godz. 18, „Paragraf 196KK...,Galeria Labirynt, bilety 20-30zł; godz. 20., „Pod presją”, CSK, bilety 30-50zł
11.10, godz. 18., „Ośrodek wypoczynkowy”, Galeria Labirynt, bilety 20-30zł
godz. 19.30, „Sekretne życie Friedmanów”, Centrum Kultury, bilety 20-30 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski