Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konfrontacje Teatralne w „czasie krytycznym". Start już w piątek

Klaudia Olender
Klaudia Olender
W tym roku odbędą się w dniach 25 września-30 października
W tym roku odbędą się w dniach 25 września-30 października Łukasz Kaczanowski
Ze względów pandemicznych formuła lubelskiego święta teatru będzie wyglądała inaczej niż w latach ubiegłych. Bardziej lokalnie, kameralnie i niskobudżetowo, a także zostanie rozciągnięta w czasie. - Chcieliśmy odejść od spektakularności, żeby ten festiwal nie ociekał złotem, cekinami, kolorami – podkreślał kurator festiwalu Łukasz Drewniak i tłumaczył, że warto teraz skupić się na kondycji człowieka, dlatego też Konfrontacje Teatralne konfrontują się z pandemiczną codziennością i nową formą teatru. W tym roku odbędą się w dniach 25 września-30 października.

- To osobliwy czas, który pozwoliliśmy sobie nazwać czasem krytycznym – mówił Janusz Opryński, dyrektor festiwalu i opisując ideę tegorocznej edycji przywoływał słowa filozofa Slavoja Žižka, który stan międzypandemicznego zawieszenia rozważał w kategorii dobrego czasu na przemyślenie świata na nowo. - I my też chcieliśmy na to zareagować. Mieliśmy takie poczucie, że czas trochę unieważnił nasze wcześniejsze rozmowy, zmusza nas do większej powagi – tłumaczył i podkreślał, że oprócz zderzenia z nową przestrzenią publiczną i covidowymi ograniczeniami, ze względu na trudną sytuację finansową miasta, została cofnięta połowa dotacji i mocno ograniczono budżet festiwalu, więc chcąc nie chcąc, program jubileuszowy musiał zostać okrojony.

-Wydawało nam się, że w tym pandemicznym czasie zamiast sprowadzać bardzo drogie przedstawienia z Polski i je pokazywać dla zaledwie połowy widowni w zgodzie z obostrzeniami sanitarnymi, lepiej jest zainwestować w produkcje festiwalowe – mówił Łukasz Drewniak i opowiadał o koncepcji festiwalu, która zakłada kilka jego części.

Tegoroczne Konfrontacje rozpoczną się 25 września dwukrotną prezentacją „Mistrza i Małgorzaty ” Teatru im. J. Kochanowskiego w reż. J. Opryńskiego na dziedzińcu Zamku Lubelskiego. W programie także premiery lubelskiej Sceny InVitro i neTheatre, a także „Projektu: I co teraz?”- 4 postpandemicznych spektakli o nadziei, które przygotują zaproszeni do Lublina twórcy: Anna Gryszkówna, Marcin Liber, Maciej Gorczyński, Jan Hussakowski. Ich pojedyncze pokazy będą prezentowane od połowy października w Centrum Kultury w Lublinie. Czego możemy się spodziewać? Jak zapowiadają kuratorzy m.in. M. Gorczyński spróbuje sięgnąć po „Biegunów” Olgi Tokarczuk, a M. Liber zrealizuje „Matkę nie odchodzi”.

Oprócz otwierającego festiwal spektaklu „Mistrz i Małgorzata”, Janusz Opryński przygotował jeszcze „Biesy” i „Wszystko płynie”, które stanowią wraz ze wspomnianą adaptacją Bułhakowa pewną ideową całość dotyczącą refleksji na temat ludzkości i zła, które niszczy świat. Ta trylogia przeniesie widzów w podróż do świata rozprawy wielkiej literatury rosyjskiej z XIX i XX wiekiem.
Kolejnym punktem programu będzie „Wyliczanka” polsko-czeskiej reżyserki Evy Rysovej, którą zobaczymy w przestrzeni Galerii Białej. Będzie to eksperyment teatralny, który spróbuje na nowo zdefiniować relacje z publicznością. - To historia o tym w jaki sposób teatr musi przemyśleć swój język, żeby zacząć mówić pełnym głosem o nowej rzeczywistości – dodał kurator.
Oprócz spektakli organizatorzy zaplanowali kilka innych atrakcji, m.in. czytanie scenariusza „Czarodziejskiej góry” w reż. J. Opryńskiego i „Forum: Czas krytyczny/Kairos. Niemożliwe się zdarza. Kultura i biznes” na które zaproszą do wspólnej rozmowy ekonomistów, liderów biznesu, socjologów i ludzi kultury.

Szczegółowy program wydarzenia i informacje o biletach na stronie tutaj.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski