Na Kongres Chirurgii Minimalnie Inwazyjnej ma zjechać ok. 600 gości. To ogromne wydarzenie.
Tak, to bardzo ważne i prestiżowe spotkanie naukowe chirurgów. Najistotniejsze jest to, że do Lublina przyjeżdża prawdziwa ekstraklasa jeśli chodzi o lekarzy chirurgów. Tak doborowego grona w jednym miejscu w Polsce jeszcze nigdy w historii nie było. Jest to pierwsze tego typu wydarzenie w Europie Środkowo-Wschodniej. Wybitne, światowej klasy osoby przylecą do nas ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Japonii, Korei Południowej, Niemiec, Włoch, Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii. To świadczy o wyjątkowej randze i wysokim poziomie merytorycznym i naukowym tego kongresu. Jest to też doskonała okazja do podsumowania wprowadzenia technik minimalnie inwazyjnych na świecie, bo za rok mija dokładnie 30 lat. W Polsce te metody została wprowadzona w 1991 roku.
Jakie tematy będą poruszane w czasie kongresu?
Zaczynamy od sesji poświęconej wyzwaniom chirurgii w XXI wieku. Będziemy rozmawiać też o edukacji i szkoleniu kadr medycznych. Następne sesje poświęcone będą m.in. technikom i metodom terapii endoskopowej w chorobach przełyku oraz chirurgii minimalnie inwazyjnej w nowotworach układu pokarmowego. Skupimy się także na chirurgicznym leczeniu patologicznej otyłości, czy problemach nowoczesnego żywienia w chirurgii. Zaplanowane są także warsztaty w trakcie których uczestnicy będą mogli zdobyć i doskonalić wiele praktycznych umiejętności jak np. szycie chirurgiczne w zabiegach laparoskopowych, czy poznać najnowsze rozwiązania w zakresie procedur małoinwazyjnych w leczeniu oparzeń. Prezentacje filmów z operacji wykonywanych technikami minimalnie inwazyjnymi i premiera robota całkowicie nowej generacji będą dodatkowymi atrakcjami Kongresu.
W czym tkwi atut operacji z wykorzystaniem technik minimalnie inwazyjnych?
Pacjenci mówią o takich zabiegach jako operacje przez dziurkę od klucza. Chodzi o to, by zabieg był jak najmniej urazowy dla pacjenta. Nie ma tu miejsca na duże cięcia powłok jamy brzusznej czy klatki piersiowej. Są tylko zazwyczaj delikatne i niewielkie nacięcia. Wręcz możemy mówić o operacjach wykonywanych przez naturalne otwory ciała, nawet bez jakiejkolwiek blizny na skórze. W ten sposób możemy poprawić wyniki leczenia i jednocześnie ograniczyć liczbę powikłań okołooperacyjnych, zmniejszyć ból pooperacyjny dla pacjenta, a w konsekwencji ma to wpływ na szybszą rekonwalescencję, skrócenie czasu hospitalizacji, szybszą rehabilitację i powrót do aktywności zawodowej i fizycznej.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?