Kongres Dwóch Unii: Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej

Artur Jurkowski
Michał Karapuda, pełnomocnik prezydenta ds. jubileuszu 450 - lecia Unii Lubelskiej
Michał Karapuda, pełnomocnik prezydenta ds. jubileuszu 450 - lecia Unii Lubelskiej Małgorzata Genca
Unia Lubelska 450 lat po jej zawarciu - o tym czym była i czym jest współcześnie debatują w Lublinie historycy, politolodzy i politycy.

Kongres Dwóch Unii rozpoczął się dzisiaj w Lublinie. Czemu jest poświęcony?
To spotkanie intelektualistów, polityków, historyków, politologów z całej Europy. Debata będzie poświęcona Unii Lubelskiej w związku z obchodzonym w naszym mieście jubileuszem 450. rocznicy jej zawarcia.

Jakie tematy będą poruszone?
Będziemy poruszać się w trzech obszarach tematycznych. Pierwszy to historyczne spojrzenie na to czym tak naprawdę była Unia Lubelska, unia która połączyła w jeden organizm państwowy Polskę i Litwę. Kolejny obszar to próba zdiagnozowania tego aktu z perspektywy współczesnej m.in. czy jej dziedzictwo jest dalej żywe, czy można traktować Unię Lubelską jako poprzedniczkę Unii Europejskiej, a jeśli tak to w jakim zakresie. Trzecim polem debat będzie próba odtworzenia wyglądu – zarówno pod względem urbanistycznym jak i architektonicznym – Lublina w momencie podpisywania aktu Unii Lubelskiej w 1569 r, czyli na sześć lat przed wielkim pożarem miasta.

Kto wystąpi podczas trzydniowego kongresu?
Wśród najważniejszych prelegentów należy wymienić m.in. prof. Roberta Frosta autora „Oksfordzkiej historii unii polsko-litewskiej”. Wykład, który wygłosi 14 maja będzie nosił tytuł „Unia Lubelska: Wczoraj, Dzisiaj, Jutro”. Będą też wykłady o tym, jak unia jest przedstawiana w historiografii litewskiej (prof. Jurate Kiaupiene z Wilna) oraz polskiej (prof. Ryszard Szczygieł z Lublina). Będą także historycy ukraińscy i białoruscy oraz silna reprezentacja lubelskiego środowiska akademickiego. Ponadto konferencja politologów przygotowana przez Wydział Politologii UMCS pt. “Wspólnotowość i samorządność”.

Gdzie będą się odbywały te debaty?
W trzech miejscach: Centrum Kultury (13 i 14 maja), Wydziale Politologii UMCS (15 maja) oraz Trybunale Koronnym (15 maja). Może w nich wziąć udział każdy mieszkaniec Lublina.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Fogiel: bon-moty Korwin-Mikkego nie naprawią ekonomii

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie