Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kongres Dwóch Unii. Trzy dni debat naukowców i polityków o Unii Lubelskiej

jaxa
Małgorzata Genca
Jak Unię Lubelską widzą polscy historycy a jak ocenią ją Litwini, jak wyglądał Lublin w 1569 r, jakie jest dziedzictwo aktu podpisanego 450 lat temu w naszym mieście. W najbliższy poniedziałek zaczyna się Kongres Dwóch Unii.

– Kongres Dwóch Unii będzie spotkaniem intelektualistów i polityków, biorących udział w kształtowaniu obrazu współczesnej Europy. Warto wspólnie zastanowić się nad przyszłością i wyzwaniami Unii Europejskiej tu w Lublinie, mieście polskim i europejskim – podkreśla Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Dwie unie, o których mowa w kongresie to: Unia Lubelska oraz Unia Europejska. W przypadku obu z nich przypadają w tym roku jubileusze - w przypadku tej pierwszej obchodzimy 450 rocznicę jej podpisania, w przypadku drugiej – 15 lecie wstąpienia.

Kongres potrwa trzy dni. Zaczynie się w poniedziałek 13 maja od debaty „Polityka zagraniczna. Czy Rzeczpospolita Obojga Narodów jest obciążeniem czy zobowiązaniem?” Wstąpią w niej m.in. prof. Waldemar Paruch (szef Centrum Analiz Strategicznych), Bartłomiej Sienkiewicz (były minister spraw wewnętrznych) czy dr Marcin Kędzierski (Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego).

Kolejny dzień to sesja Europejskiego Znaku Dziedzictwa „Święto dwóch unii – od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”. Lublin jest jednym z czterech miejsc w Polsce, która może się pochwalić posiadaniem tego znaku. Uhonorowane zostały budynki związane z Unią Lubelską: Kaplica Trójcy Świętej na zamku, klasztor Dominikanów oraz pomnik Unii Lubelskiej. Jedne z wykładów inauguracyjnych wygłosi prof. Robert Frost (Uniwersytet w Aberdeen), będzie nosił tytuł „Unia Lubelska: Wczoraj, Dzisiaj, Jutro”. Będą też wykłady o tu, jak unia jest przedstawiana historiografii litewskiej (prof. Jurate Kiaupiene z Wilna) oraz polskiej (prof. Ryszard Szczygieł z Lublina).

Trzeci dzień to debaty organizowane przez Wydz. Politologii UMCS m.in. „Samorządowe tradycje Europy dwóch unii”. Oraz konferencja „Lublin z czasów Unii Lubelskiej”. – Nie bardzo wiemy jak wyglądał. Na pewno było to miasto średniowieczne – mówi Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków w Lublinie.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski