Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kongres na jubileusz 25-lecia Wydziału Politologii UMCS

Anan Pawelczyk
Małgorzata Genca
O trwającym Kongresie Politologów rozmawiamy z prof. Iwoną Hofman, dziekan Wydziału Politologii UMCS w Lublinie, który jest organizatorem tegorocznej edycji wydarzenia.

Tegoroczne hasło Kongresu brzmi “Państwo w czasach zmiany “. Co ono oznacza?

Jest wielopłaszczyznowe i wynika z perspektywy historycznej, gdy od 1918 roku państwo zmieniało się w istocie wartości i funkcjonowania. na kongresie będziemy mówić o Państwie, jego organizacji wewnętrznej, w stosunkach międzynarodowych ale także w sensie idei pewnej wspólnoty podstawowego podmiotu w polityce zagranicznej

Kongres trwa dwa dni. Na co warto się wybrać?

W środę odbywa się większość ze 104 paneli tematycznych. Wydaje mi się że szczególnie istotne są panele poświęcone zmieniającej się sytuacji w Unii Europejskiej to bardzo dynamiczny problem.

Również poleciła bym panele poświęcone udziałowi kobiet w życiu społecznym jak również takie które łącze refleksje politologiczną z medioznawczą i pokazują nam funkcjonowanie cyberprzestrzeni jako szczególnego pola aktywności państwa i obywateli.

Kto wystąpi na wydarzeniu?

W kongresie bierze udział ponad 700 osób. W tej chwili trwają już obrady plenarne w których występuje miedzy innymi profesor Kuźniar, profesor Jarosław Hrycak, który przyjechał z Ukrainy i mówi o jej szczególnym przypadku, jako państwa ciągle zmieniającego się.

Będzie występowała także profesor Alicja Kuczyńska-Stępień, doświadczony historyk, która będzie opowiadała właśnie o tym, jak zmieniały się uwarunkowania funkcjonowania państwa w ostatnim 100-leciu.

Spotkamy również Andrzeja Antoszewskiego, profesora Marka Pietrasia, Andrzej Mania, wybitnego historyka i politologa, znawcę stosunków międzynarodowych z Krakowa. Będzie więc to cała plejada, można powiedzieć, najbardziej znaczących nazwisk w polskiej politologii.

Wydarzenie jest otwarte nawet dla ludzi, którzy politologią na co dzień się nie zajmują.

Kongres jest otwarty ponieważ mamy nadzieję, że w kraju, gdzie wszyscy potocznie znają się na polityce, znajdą się ludzie, którzy zechcą posłuchać analityków, ekspertów, którzy w swoich wystąpieniach koncentrują całą wiedzę na temat tego, jak funkcjonuje dzisiaj państwo. To jest kluczowy problem globalny.

Przy okazji kongresu zostanie ogłoszona nowa publikacja “Polska. Eseje o stuleciu”. O czym traktuje książka?

To jest wyjątkowa publikacja przygotowana pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy w ramach obchodów Stulecia Niepodległości Polski. Książka ta ma dwie formuły, jedna z poszerzonym materiałem ikonograficznym, fotograficznym.

Druga zaś zawierająca same eseje. Wśród autorów tej książki są miedzy innymi Andrzej Friszke, Andrzej Paczkowski, prof. Dudek, prof. Stanisław Michałowski, a więc wybitni historycy i politolodzy, którzy starają się ocenić, to co stało się w przestrzeni 100-lecia z Polską, przechodzącą przez kilka etapów swojego rozwoju i społecznego, politycznego i gospodarczego.

Tegorocznym organizatorem jest UMCS. Miejsce na kongres nie zostało wybrane przypadkowo.

Wydział Politologii świętuje w tym roku 25-lecie. Świętujemy podwójnie przyjmując gości z zewnątrz, kongresowych, i przyjmując naszych gości, przyjaciół podczas jubileuszu.

Drugiego dnia kongresu odbędzie się uroczysta rada wydziału, podczas której uhonorujemy pracowników, przyjaciół i współpracowników najwyższym uczelnianym odznaczeniem oraz nadamy tytuły zasłużonych emerytowanym profesorom. Przyznamy również medale 25-lecia wydziału.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz też: Lubelski Tydzień Innowacji: Czego brakuje polskim uczelniom i przedsiębiorstwom, żeby stać się innowacyjnymi?

Kurier Lubelski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski