Kongres na jubileusz 25-lecia Wydziału Politologii UMCS

Anan Pawelczyk
Małgorzata Genca
Udostępnij:
O trwającym Kongresie Politologów rozmawiamy z prof. Iwoną Hofman, dziekan Wydziału Politologii UMCS w Lublinie, który jest organizatorem tegorocznej edycji wydarzenia.

Tegoroczne hasło Kongresu brzmi “Państwo w czasach zmiany “. Co ono oznacza?

Jest wielopłaszczyznowe i wynika z perspektywy historycznej, gdy od 1918 roku państwo zmieniało się w istocie wartości i funkcjonowania. na kongresie będziemy mówić o Państwie, jego organizacji wewnętrznej, w stosunkach międzynarodowych ale także w sensie idei pewnej wspólnoty podstawowego podmiotu w polityce zagranicznej

Kongres trwa dwa dni. Na co warto się wybrać?

W środę odbywa się większość ze 104 paneli tematycznych. Wydaje mi się że szczególnie istotne są panele poświęcone zmieniającej się sytuacji w Unii Europejskiej to bardzo dynamiczny problem.

Również poleciła bym panele poświęcone udziałowi kobiet w życiu społecznym jak również takie które łącze refleksje politologiczną z medioznawczą i pokazują nam funkcjonowanie cyberprzestrzeni jako szczególnego pola aktywności państwa i obywateli.

Kto wystąpi na wydarzeniu?

W kongresie bierze udział ponad 700 osób. W tej chwili trwają już obrady plenarne w których występuje miedzy innymi profesor Kuźniar, profesor Jarosław Hrycak, który przyjechał z Ukrainy i mówi o jej szczególnym przypadku, jako państwa ciągle zmieniającego się.

Będzie występowała także profesor Alicja Kuczyńska-Stępień, doświadczony historyk, która będzie opowiadała właśnie o tym, jak zmieniały się uwarunkowania funkcjonowania państwa w ostatnim 100-leciu.

Spotkamy również Andrzeja Antoszewskiego, profesora Marka Pietrasia, Andrzej Mania, wybitnego historyka i politologa, znawcę stosunków międzynarodowych z Krakowa. Będzie więc to cała plejada, można powiedzieć, najbardziej znaczących nazwisk w polskiej politologii.

Wydarzenie jest otwarte nawet dla ludzi, którzy politologią na co dzień się nie zajmują.

Kongres jest otwarty ponieważ mamy nadzieję, że w kraju, gdzie wszyscy potocznie znają się na polityce, znajdą się ludzie, którzy zechcą posłuchać analityków, ekspertów, którzy w swoich wystąpieniach koncentrują całą wiedzę na temat tego, jak funkcjonuje dzisiaj państwo. To jest kluczowy problem globalny.

Przy okazji kongresu zostanie ogłoszona nowa publikacja “Polska. Eseje o stuleciu”. O czym traktuje książka?

To jest wyjątkowa publikacja przygotowana pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy w ramach obchodów Stulecia Niepodległości Polski. Książka ta ma dwie formuły, jedna z poszerzonym materiałem ikonograficznym, fotograficznym.

Druga zaś zawierająca same eseje. Wśród autorów tej książki są miedzy innymi Andrzej Friszke, Andrzej Paczkowski, prof. Dudek, prof. Stanisław Michałowski, a więc wybitni historycy i politolodzy, którzy starają się ocenić, to co stało się w przestrzeni 100-lecia z Polską, przechodzącą przez kilka etapów swojego rozwoju i społecznego, politycznego i gospodarczego.

Tegorocznym organizatorem jest UMCS. Miejsce na kongres nie zostało wybrane przypadkowo.

Wydział Politologii świętuje w tym roku 25-lecie. Świętujemy podwójnie przyjmując gości z zewnątrz, kongresowych, i przyjmując naszych gości, przyjaciół podczas jubileuszu.

Drugiego dnia kongresu odbędzie się uroczysta rada wydziału, podczas której uhonorujemy pracowników, przyjaciół i współpracowników najwyższym uczelnianym odznaczeniem oraz nadamy tytuły zasłużonych emerytowanym profesorom. Przyznamy również medale 25-lecia wydziału.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz też: Lubelski Tydzień Innowacji: Czego brakuje polskim uczelniom i przedsiębiorstwom, żeby stać się innowacyjnymi?

Kurier Lubelski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie