Kongres Ruchu Rowerowego w Lublinie: Świat stawia na rowery

Małgorzata Szlachetka
Kongres Ruchu Rowerowego w Lublinie: Świat stawia na rowery
Kongres Ruchu Rowerowego w Lublinie: Świat stawia na rowery sxc.hu
W Lublinie debatują pasjonaci rowerów z całej Europy. Do wtorku trwa II Kongres Ruchu Rowerowego. Wykłady odbywają się w Centrum Kultury przy ul. Peowiaków.

- W Lyonie system wypożyczalni rowerów został wprowadzony przed wyborami, żeby zadowolić ekologów. Olbrzymim zaskoczeniem było to, że ludzie z tego korzystają - mówił w poniedziałek w Centrum Kultury Olivier Schneider z Francuskiej Federacji Cyklistów. I dodał: Kluczem do sukcesu jest, aby ta komunikacja była darmowa lub za pół darmo.

W Lublinie system 40 wypożyczalni miejskich rowerów ma wystartować od sierpnia. Lublinianie będą mieli do dyspozycji 400 jednośladów. Nie da się tego porównać z Paryżem, gdzie punkty wypożyczania rowerów są co 300 metrów, a do dyspozycji mieszkańców i turystów jest 25 tysięcy rowerów.

Lublin może za to spojrzeć na przykład Białegostoku, gdzie system miejskich rowerów działa od blisko miesiąca. Obsługuje go firma Nextbike, ta sama, która wygrała przetarg u nas.
- W Białymstoku jest 300 rowerów, a odnotowujemy dziennie aż 3 tysiące wypożyczeń. To jest niesamowity frekwencyjny sukces - podkreślał w poniedziałek Tomasz Wojtkiewicz, przedstawiciel firmy Nextbike.

Dodał, że kluczem do sukcesu okazało się w tym przypadku powiązanie systemy wypożyczania rowerów z miejską komunikacją.
- Tak jak w innych miastach w Białymstoku pierwsze 20 minut jazdy naszym rowerem jest bezpłatne. To miasto zdecydowało, że kolejne 10 minut gratis dostaje osoba, która ma okresowy bilet na miejską komunikację . System się sprawdził - relacjonował Wojtkiewicz.

- Jesteśmy oczywiście otwarci na współpracę w zakresie włączenia użytkowników Karty Biletu Elektronicznego w System Roweru Miejskiego. Takie rozwiązanie z pewnością wpisywałoby się w założenia zrównoważonego transportu miejskiego- zapewnia Justyna Góźdź, rzeczniczka ZTM w Lublinie.

Uczestnicy konferencji mówili też, co jest konieczne, aby system miejskich wypożyczalni rowerów okazał się sukcesem: sieć punktów musi być wystarczająco gęsta, a jednocześnie dostosowana do skali miasta i równomiernie rozłożona. Po drugie, istotne jest tworzenie dodatkowych parkingów dla rowerów, sieci ścieżek rowerowych oraz punktów naprawy jednośladów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jarek
Jesteś pewnie jednym z tych ekstremistów, którzy wolą narazić życie i tamować ruch, bo w myśl przepisów im wolno? To, że obok jest chodnik, po którym nikt nie chodzi nie ma znaczenia?
j
jurek wołek
Zlikwidujmy przejazd rowerowy, bo kierowcy samochodów łamią prawo - złota myśl roku :)
K
Konrad
Na Nadbystrzyckiej jest taki przejazd dla rowerów i uważam że jak najszybciej trzeba go zlikwidować, aby nikt nie zginął.
A
Adam Baranowski
Czy ktoś wie co się dzieje z budową brakującego odcinka pętli rowerowej wokół zalewu? W tamtym roku nie skończyli, wytłumaczyłem sobie że pewnie nie mogli, ale liczyłem że prace ruszą wczesną wiosną, żeby na początek lata skończyć. Prace niestety nie ruszyły, mało tego, wyborcza pokazała dzisiaj mapkę na której brakujący odcinek nie jest nawet planowany!! Panie Prezydencie, mam nadzieję, że nie dopuści Pan do takiej głupoty. Pozdrawiam i czekam jakieś informację. A może Kurier się zainteresuje tą sprawą?
s
s
ze względu na bezpieczeństwo ruchu drogowego - często lepiej, aby rowerzysta przeprowadził rower niż stracił życie - "BO MA PIERWSZEŃSTWO" - samochody zwłaszcza autobusy i ciężarowe w miejscu się nie zatrzymają - a nagły wjazd rowerem pod koła samochodu i wypadek gotowy....
G
Gość
Rower w Polsce ma znaczenie GŁÓWNIE rekreacyjne, a nie komunikacyjne. 90 % jeżdżących na rowerach jeżdżą od maja do października, a odejmując dni zimne i deszczowe to jest 4-4,5 miesiąca na rok. To nie Włochy, Hiszpania czy nawet Holandia, Dania tu jest klimat przejściowy i kontynentalny. Ale ścieżki należy budować będzie mniej wypadków powodowanych przez rowerzystów... głównie w ciągach rekreacyjnych i turystycznych
j
j
dlatego 90 % a nie 100 % - czytaj
R
Robert
Rozumiem jeśli ktoś wozi dzieci do szkoły albo musi zrobic dże zakupy itp jest ileś zawodó gdzie własny samochód jest potrzebny do wykonywania pracy ale większość ludzi pracuje w biurach. Jesłi ktos ma do 15km do pracy i jakies tam warunki drogowe dojazdu to ja nie rozumiem dlaczego nie jeżdzić rowerem.
m
mariano
Tak, wypożyczalnie rowerowe, po to by komuś nabić kieszenie tak zwanym biznesem, czyli styl po polsku robienie coś z wielkim hukiem, tylko co dalej? Łapanie cyklistów jeżdżących po przejściach dla pieszych ( jakby nie można było przy każdej zebrze wyznaczyć pasa przejazdu dla rowerów)i lanie ich mandatami, czysty zysk! Po za tym gdzie ci rowerzyści mają jezdzić na ulicach w godzinach szczytu tłok, paraliż, jeżdżę często chodnikiem przez Sikorskiego i o 7-mej oraz o 16-tej wszystkie pasy ruchu zajęte, więc dalej z wielkim hukiem realizujmy kolejne rowerowe inicjatywy. Powodzenia.
m
max
u nas w Lublinie w tym roku otworzą wypożyczalnie we wrześniu i zamkną w październiku... to chyba będzie rekord... a poza tym czytałem na czym polega to wypożyczenie roweru... trzeba się zalogować, opłacić kaucję, wpisać pin...bla bla, opłacić... bla bla, wpisać pin do linku roweru i wypożyczyć... dodam że to samo trzeba zrobić przy oddawaniu roweru... no i bardzo ważna rzecz - trzeba będzie mieć telefon przy sobie... to będzie rozrywka raczej dla młodszych bo starsi sobie z tymi pierdołami raczej nie poradzą
S
SemaForek
Ja jeżdżę rowerem prawie 12 miesięcy w roku. Co najmniej do pracy i z powrotem.
A
Adam
od morza, czasem sztormy są, ale generalnie to inny klimat niż Polski
q
qpkers
który podawał za przykład Kopenhagę. Jeździ tam 1/3 osób, z czego 75% jeździ cały rok:-)
Zresztą badania pokazują, że rowerzyści to zazwyczaj klienci komunikacji miejskiej, więc więcej rowerzystów nie oznacza mniej samochodów tylko większe luzy w komunikacji miejskiej.
G
Gość
Rower w Polsce ma znaczenie głównie rekreacyjne, a nie komunikacyjne. 90 % jeżdżących na rowerach jeżdżą od maja do października, a odejmując dni zimne i deszczowe to jest 4-4,5 miesiąca na rok. To nie Włochy, Hiszpania czy nawet Holandia, tu jest klimat przejściowy i kontynentalny. Ale ścieżki należy budować będzie mniej wypadków powodowanych przez rowerzystów...
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie