Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Tu zgłosiło się najwięcej osób

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
Łukasz Kaczanowski/archiwum
W piątek (25 czerwca) zakończyła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.

Istotnym czynnikiem, który będzie miał wpływ na dostanie się do wymarzonej szkoły, są wyniki egzaminu ósmoklasisty. Stanowią połowę z 200 punktów, które maksymalnie można uzyskać podczas rekrutacji. Uczennice i uczniowie poznają je w piątek 1 lipca. Pozostałe punkty rekrutacyjne są przyznawane za oceny na świadectwie, ale też bardzo dobre zachowanie, udział w wolontariacie czy szczególne osiągnięcia.

W samym Lublinie absolwentek i absolwentów szkół podstawowych jest 3655. Po raz pierwszy w rekrutacji wzięły udział dzieci z dwóch roczników: którzy zaczęli przygodę z edukacją w wieku sześciu i w wieku siedmiu lat.

– Wiem, że w rekrutacji wzięło udział więcej osób i będzie trudniej o miejsce, ale myślę, że mam szansę, bo zostałem finalistą olimpiady matematycznej i laureatem olimpiady z angielskiego – mówi Rafał, absolwent Prywatnej Szkoły Podstawowej im. Jadwigi Królowej. – Najbardziej chciałbym dostać się do „Staszica” do klasy IB (z maturą międzynarodową), a jeśli to się nie uda, to do klasy mat-geo.

Miejscem w wymarzonej szkole Rafała jest zainteresowanych łącznie 544 osób, z czego dla 313 uczniów jest to szkoła pierwszego wyboru. Nie wszystkim jednak uda się zakwalifikować do na listę przyjętych, ponieważ limit miejsc wynosi 224.

To jednak nie wśród potencjalnych uczniów „Staszica” będzie najwięcej rozczarowań. Szkołą z najwyższą liczbą chętnych do nauki jest V Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie. Wszystkich zgłoszeń wpłynęło tu ponad cztery razy więcej niż limit miejsc: na 256 było ich 1183 (w tym 365 osób, dla których to szkoła pierwszego wyboru). Na pytanie o to, co mogło wpłynąć na tak duże zainteresowanie wyborem, dyrektorka odpowiada krótko: sukcesy uczniów.

– Do ostatniej chwili pojawiały się informacje o kolejnych osiągnięciach, nawet w ostatnim tygodniu było ich kilka. Mamy jeszcze niezgłoszonych u prezydenta dwóch laureatów konkursów. Nadal mamy stuprocentową zdawalność matury, a w ankietach uczniowie jako jedną z najważniejszych zalet podają atmosferę – mówi Beata Jezierska, dyrektorka „piątki”.

Wśród liceów drugim najczęstszym wyborem było IX LO im. Mikołaja Kopernika: na 192 miejsca zgłosiło się 1131 chętnych (494 jako zaznaczyło tę szkołę jako wymarzoną). Najczęściej wybieranym technikum było Technikum Budowlano-Geodezyjne: na 256 miejsc zgłosiło się 655 osób (dla 225 uczniów to szkoła pierwszego wyboru), a zawodówką Branżowa Szkoła Samochodowa I stopnia: na 128 miejsc zgłosiło się 196 osób (w tym 84, dla których to najlepsza opcja).

Osoby zakwalifikowane do przyjęcia do szkół poznamy 22 lipca.

od 7 lat
Wideo

Nasze Miasto - Restauracja Muzealna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski