MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koniec remontu Kuncewiczówki. Dom można zwiedzać od piątku

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Muzeum Nadwiślańskie
Zakończył się remont konserwatorski Domu Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym. Po dwóch latach zostanie udostępniony turystom już w ten piątek. Co się zmieniło?

- Największą nowością dla turystów jest droga do Domu Kuncewiczów. Od tego sezonu wracamy do historycznej trasy do tego miejsca, wiodącej przez malowniczy wąwóz oraz groblę, którą podróżowali tu kiedyś Maria i Jerzy Kuncewiczowie. Niestety dodajemy trochę kilometrów, ale proszę wierzyć - jest to przepiękna wędrówka - gwarantuje Monika Januszek-Surdacka, kierownik Domu Kuncewiczów, oddziału Muzeum Nadwiślańskiego.

Gruntowny remont w Kuncewiczówce porównuje do szykowania się na bal. Najbardziej widoczne zmiany to naprawa podmurówki i tarasu oraz murków w patio wykonanych z kazimierskiej opoki. - Po pierwsze widać, że nasz biały kamień z którego wykonany był fundament, jest w tej chwili pięknie zreperowany, powypełniane są wszystkie ubytki. Cała fasada budynku została wyczyszczona z xylamitu, którym kiedyś konserwowało się drewno. Dzięki temu Kuncewiczówka trochę przejaśniała, ma bardzo ciepły miodowy kolor. Nastąpiła również całkowita wymiana gontu - dodaje kierownik oddziału literackiego Muzeum Nadwiślańskiego.

W czasie remontu zmienił się taras na którym wypoczywają turyści oraz ogrodzenie budynku. Świetnie prezentuje się budynek gospodarczy, nawiązujący stylem do architektury kazimierskiej. Nowością jest także zrekonstruowana studnia. - Ponoć w tej studni jest woda na głębokości 150 metrów. Niestety nie jest przeznaczona do picia, bo ma zasilać nasz zbiornik przeciwpożarowy - dodaje kierownik.

Pierwsi turyści będą mogli zajrzeć do wyremontowanej Kuncewiczówki już w piątek 12 czerwca. Oddział literacki Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym jest czynny codziennie w godz. 10-17.

Uroczyste otwarcie Domu Kuncewiczów, połączone ze spacerami literackimi i zajęciami edukacyjnymi, odbędzie się w kolejny weekend. 19 czerwca nastąpi oficjalne przecięcie wstęgi i oprowadzanie kuratorskie. - Wcześniej odbędzie się spacer z Rynku do Domu Kuncewiczów dla wszystkich chętnych. Na miejscu przedstawimy jak zaaranżowaliśmy ekspozycję, aby nie naruszając historii tego domu, pokazać różne ciekawostki, które podczas tych dwóch lat udało nam się zdobyć. Mowa np. o pierwszych wydaniach książek Marii Kuncewiczowej. Od anonimowego darczyńcy otrzymaliśmy również książkę z osobistym wpisem, która kiedyś należała do pisarki i stała na półce w biblioteczce - wyjaśnia Januszek-Surdacka.

Dom Kuncewiczów przy ul. Małachowskiego 19 w Kazimierzu Dolnym, zwany jest również willą "Pod wiewiórką", powstał 1936 roku. Należał do pisarki Marii Kuncewiczowej i jej męża Jerzego, prawnika, literata i polityka ruchu ludowego. Autorem projektu willi był Karol Siciński. Od kilku lat trwa największy remont w historii Muzeum Nadwiślańskiego. Całkowity koszt przekracza 17 milionów złotych, środki pochodzą z Unii Europejskiej. Remont konserwatorski i modernizacja ekspozycji dotyczy także Domu Wójtowskiego, Kamienicy Celejowskiej, Dworu z Gościeradowa oraz Spichlerza Ulanowskiego. Wszystkie remontowane budynki znajdują się w rejestrze zabytków województwa lubelskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sypialnia Krakowa ma swoje stawy. Niewidoczne i tajemnicze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski