Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec wolnoamerykanki użytkowników hulajnóg elektrycznych. Policja w natarciu. Kary nawet do 30 tysięcy złotych

Aleksander Janicki
Aleksander Janicki
Fot. Łukasz Kaczanowski/Polska Press
W ostatnich latach na fali są hulajnogi elektryczne. Do tego stopnia, że w miastach pojawiły się tzw. miejskie hulajnogi, z których chętnie korzystają mieszkańcy. Mimo, że zmiany w przepisach regulujące poruszanie się tym jednośladem zostały wprowadzone już rok temu, do tej pory nie mieliśmy za wiele okazji ujrzeć ich przełożenia na rzeczywistość. W związku z rosnącą liczbą wypadków policja zapowiedziała zmiany. W ekstremalnych przypadkach kary mogą sięgnąć nawet 30 tys. złotych.

Koniec swobody użytkowników hulajnóg elektrycznych. Policja będzie pilnować i wystawiać wysokie mandaty. Wszystko to w ramach akcji "Jednośladem bezpiecznie do celu", trwającej już od 1 kwietnia.

Przyczyną jest rosnąca liczba wypadków z udziałem hulajnóg elektrycznych.

- Od początku roku kierujący hulajnogami elektrycznymi uczestniczyli w 72 wypadkach drogowych, w których zginęła jedna osoba, a 74 zostały ranne. Brali również udział w 166 kolizjach. Średnio, w co trzecim zdarzeniu sprawcami byli kierowcy elektrycznych hulajnóg - przekazał kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Jak wygląda sytuacja w województwie lubelskim?

Na terenie naszego województwa od 1 stycznia 2022 r. zaistniały 4 wypadki drogowe z udziałem kierujących hulajnogą elektryczną, w których 4 osoby zostały ranne - podaje kom. Andrzej Fijołek, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Tak prezentują się obowiązujące kierowców hulajnóg przepisy:

  • jeżeli dostępna jest ścieżka rowerowa lub pas ruchu dla rowerów, należy się po nich przemieszczać z prędkością nieprzekraczającą 20 km/h
  • w przypadku braku powyższych, można się przemieszczać po jezdni, ale jedynie w miejscach, gdzie limit prędkości nie przekracza 30 km/h (oznacza to, że w standardowym ograniczeniu prędkości w terenie zabudowanym, nie można jechać hulajnogą elektryczną po ulicy)
  • w takim wypadku pozostaje chodnik. Limit prędkości na nim jest zbliżony do prędkości poruszania się pieszego i wynosi ok. 6 km/h. Należy także pamiętać, aby ustępować pierwszeństwa pieszym
  • przypominamy także, że hulajnogą elektryczną nie wolno poruszać się pod wpływem alkoholu

Warto zaznaczyć, że do jazdy hulajnogą w przypadku osób niepełnoletnich wymagane są uprawnienia - wystarczy posiadać kartę rowerową. W przypadku jej braku - prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.


A o jakich mandatach mowa?

  • 50 zł: jazda po jezdni obok innego uczestnika ruchu
  • 100 zł: nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu / niejechanie po ścieżce rowerowej lub pasie rowerowym w przypadku, gdy jest taka możliwość / naruszenie zasad zatrzymania lub postoju na chodniku
  • 200 zł: jazda bez uprawnień
  • 300 zł: jazda we dwoje, przewóz zwierząt lub ładunku
  • 1000 zł: jazda w stanie po spożyciu (od 0,2 do 0,5 promila alkoholu w organizmie)
  • 2500 zł: jazda w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu w organizmie)

Ale w przypadku, gdy sprawa wyląduje w sądzie, sprawy mogą przybrać dla kierowców hulajnóg elektrycznych znacznie gorszy obrót:

- Sprawa w sądzie może skończyć się grzywną 5 tys. zł, ale w niektórych przypadkach kara może być znacznie surowsza i sięgnąć 30 tys. zł - ostrzega przedstawiciel Komendy Głównej Policji.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski