MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koniec z przemocą wśród nastolatków. Miasto stanowczo wkracza z nowym programem: "Jeśli zawiedzie dom, pomoże szkoła"

Anna Chlebus
Anna Chlebus
Zabójstwo Eryka w Zamościu, brutalne pobicie chłopaka w Białej Podlaskiej, niezliczone przypadki przemocy psychicznej, emocjonalnej, słownej, internetowej - to codzienność dla wielu nastolatków z całego kraju. Odpowiedzią na nią maja być Standardy Ochrony Dzieci i Młodzieży, które powstały we współpracy miasta z Sempre a Frente i zostaną wdrożone w lubelskich szkołach.

- 33% młodzieży doświadczyło przemocy fizycznej ze strony bliskich dorosłych, 57% przemocy rówieśniczej, a ponad 70% jakiejś formy krzywdzenia - przytoczył ogólnopolskie statystki prezydent Krzysztof Żuk. - Chcemy w tej sprawie rozpocząć dyskusje, zabrać głos. Nie możemy tego przemilczeć.

Koniec z przemocą wśród nastolatków. Miasto stanowczo wkracza z nowym programem:
fot. Anna Chlebus

Szczególnie, że 2023 to rok, w którym Lublin pełni role Europejskiej Stolicy Młodzieży.

- Nie utożsamiamy go tylko z celebrowaniem młodości - mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastepczyni prezydenta i pełnomocniczka ds ESM. - To także nasza pilna i baczna uwaga, z którą przyglądamy się zdrowiu psychicznemu i wszystkim codziennym wyzwaniom, z którymi młodzi się na co dzień borykają. Wychodzimy z założenia, że jeśli zawiedzie dom, to szkoła musi wiedzieć, co zrobić, jak wesprzeć.

Koniec z przemocą wśród nastolatków. Miasto stanowczo wkracza z nowym programem:
fot. Anna Chlebus

Tworzenie i wprowadzanie takich standardów w Polsce zapoczątkowała Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. W Lublinie zajęło się nimi Sempre a Frente.

- Nie da się skutecznie pomagać bez wsparcia systemowego - tłumaczy Aleksandra Kulik, prezeska fundacji. - Dlatego proponujemy rozwiązanie związane właśnie ze szkołą, bo tam młodzi spędzają po prostu najwięcej czasu

Koniec z przemocą wśród nastolatków. Miasto stanowczo wkracza z nowym programem:
fot. Anna Chlebus

Jak dokładnie wyglądają Standardy Ochrony?

Opowiada on nich Jagoda Idzik odpowiedzialna za wdrażanie programu.

- Do współpracy przy tworzeniu zaprosiliśmy nie tylko pedagogów, psychologów i interwentów kryzysowych, ale także prawników, którzy wytyczyli realną ścieżkę, którą osoba doświadczająca przemocy ma podążać - mówi. - To zbiór konkretnych zasad dotyczących relacji miedzy personelem a młodzieżą, ochrony ich wizerunku i danych osobowych, a także reagowania w sytuacjach kryzysowych - lub gdy podejrzewamy, że takowe występują.

Dzięki takim bardzo konkretnym, algorytmicznym wręcz wskazówkom i młodzi czują się bezpieczniej, i nauczyciele mają jasne informacje co, gdzie, jak i kiedy.

Koniec z przemocą wśród nastolatków. Miasto stanowczo wkracza z nowym programem:
fot. Anna Chlebus

Na razie standardy mają zostać wdrożone w 20 lubelskich szkołach lub innych placówkach. Mogą one zgłaszać się na maila [email protected]. Czekają na nie webinaria zapoznające z owymi zasadami i indywidualne konsultacje z przedstawicielami fundacji - bo przecież każda placówka ma inne, spersonalizowane potrzeby.

- Każda szkoła ma inną specyfikę i inne potrzeby, swoją indywidualną osobowość. Co innego liceum na 100 osób, a co innego technikum z tysiącem uczniów - mówił Kamil Konieczny, Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta. - Z perspektywy ucznia patrząc doskonale wiem, jak w szkole czasami bywa - ale wcale nie musi tak być. Wychowawcy powinni być z nami i wspierać nas w każdej sprawie.

Koniec z przemocą wśród nastolatków. Miasto stanowczo wkracza z nowym programem:
fot. Anna Chlebus
od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski