Koniec z przemocą wśród nastolatków. Miasto stanowczo wkracza z nowym programem: "Jeśli zawiedzie dom, pomoże szkoła"

Anna Chlebus
Anna Chlebus
Zabójstwo Eryka w Zamościu, brutalne pobicie chłopaka w Białej Podlaskiej, niezliczone przypadki przemocy psychicznej, emocjonalnej, słownej, internetowej - to codzienność dla wielu nastolatków z całego kraju. Odpowiedzią na nią maja być Standardy Ochrony Dzieci i Młodzieży, które powstały we współpracy miasta z Sempre a Frente i zostaną wdrożone w lubelskich szkołach.

- 33% młodzieży doświadczyło przemocy fizycznej ze strony bliskich dorosłych, 57% przemocy rówieśniczej, a ponad 70% jakiejś formy krzywdzenia - przytoczył ogólnopolskie statystki prezydent Krzysztof Żuk. - Chcemy w tej sprawie rozpocząć dyskusje, zabrać głos. Nie możemy tego przemilczeć.

Koniec z przemocą wśród nastolatków. Miasto stanowczo wkracza z nowym programem:
fot. Anna Chlebus

Szczególnie, że 2023 to rok, w którym Lublin pełni role Europejskiej Stolicy Młodzieży.

- Nie utożsamiamy go tylko z celebrowaniem młodości - mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastepczyni prezydenta i pełnomocniczka ds ESM. - To także nasza pilna i baczna uwaga, z którą przyglądamy się zdrowiu psychicznemu i wszystkim codziennym wyzwaniom, z którymi młodzi się na co dzień borykają. Wychodzimy z założenia, że jeśli zawiedzie dom, to szkoła musi wiedzieć, co zrobić, jak wesprzeć.

Koniec z przemocą wśród nastolatków. Miasto stanowczo wkracza z nowym programem:
fot. Anna Chlebus

Tworzenie i wprowadzanie takich standardów w Polsce zapoczątkowała Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. W Lublinie zajęło się nimi Sempre a Frente.

- Nie da się skutecznie pomagać bez wsparcia systemowego - tłumaczy Aleksandra Kulik, prezeska fundacji. - Dlatego proponujemy rozwiązanie związane właśnie ze szkołą, bo tam młodzi spędzają po prostu najwięcej czasu

Koniec z przemocą wśród nastolatków. Miasto stanowczo wkracza z nowym programem:
fot. Anna Chlebus

Jak dokładnie wyglądają Standardy Ochrony?

Opowiada on nich Jagoda Idzik odpowiedzialna za wdrażanie programu.

- Do współpracy przy tworzeniu zaprosiliśmy nie tylko pedagogów, psychologów i interwentów kryzysowych, ale także prawników, którzy wytyczyli realną ścieżkę, którą osoba doświadczająca przemocy ma podążać - mówi. - To zbiór konkretnych zasad dotyczących relacji miedzy personelem a młodzieżą, ochrony ich wizerunku i danych osobowych, a także reagowania w sytuacjach kryzysowych - lub gdy podejrzewamy, że takowe występują.

Dzięki takim bardzo konkretnym, algorytmicznym wręcz wskazówkom i młodzi czują się bezpieczniej, i nauczyciele mają jasne informacje co, gdzie, jak i kiedy.

Koniec z przemocą wśród nastolatków. Miasto stanowczo wkracza z nowym programem:
fot. Anna Chlebus

Na razie standardy mają zostać wdrożone w 20 lubelskich szkołach lub innych placówkach. Mogą one zgłaszać się na maila [email protected] Czekają na nie webinaria zapoznające z owymi zasadami i indywidualne konsultacje z przedstawicielami fundacji - bo przecież każda placówka ma inne, spersonalizowane potrzeby.

- Każda szkoła ma inną specyfikę i inne potrzeby, swoją indywidualną osobowość. Co innego liceum na 100 osób, a co innego technikum z tysiącem uczniów - mówił Kamil Konieczny, Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta. - Z perspektywy ucznia patrząc doskonale wiem, jak w szkole czasami bywa - ale wcale nie musi tak być. Wychowawcy powinni być z nami i wspierać nas w każdej sprawie.

Koniec z przemocą wśród nastolatków. Miasto stanowczo wkracza z nowym programem:
fot. Anna Chlebus

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie