Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec zakładowego komina. Górował nad Puławami przez prawie 50 lat

Zakłady Azotowe/ Sławomir Kłak
Przez prawie 50 lat górował nad Zakładami Azotowymi, teraz jest wyburzany. Mowa o 160-metrowym kominie elektrociepłowni.

Komin stracił przydatność po tym, jak w trakcie budowy Instalacji Odsiarczania Spalin postawiono nowy komin dwuprzewodowy. 160-metrowa budowla działała od 1966 roku. Od 3 lat była jednak wyłączona z użytkowania.
- Stan techniczny komina nieeksploatowanego pogarsza się znacznie szybciej niż pracującego. Dlatego też zapadła decyzja o jego wyburzeniu. Wykonawcą rozbiórki jest specjalistyczna firma Polansky z Czech – tłumaczy Grzegorz Kulik, rzecznik prasowy puławskich Azotów.

- Jeżeli chodzi o rozbiórkę jest ona prowadzona przy pomocy specjalnie do tego celu wyprodukowanej, dostosowanej do średnicy otworu komina platformy roboczej, w osi której przymocowana jest minikoparka o masie 3,5 ton. Koparka wyposażona jest w szczęki kruszące beton i przecinające zbrojenie. Platforma, wyposażona w siłowniki hydrauliczne i agregat prądowy, wraz z przymocowaną minikoparką, została wciągnięta przewodem komina na jego koronę. – opisuje operację Kamil Ćwikła, Szef Utrzymania Ruchu w Grupie Azoty Puławy.

Rozbiórka komina rozpoczęła i zakończyła się w tym miesiącu. - Koparka obraca się wokół własnej osi i kruszy ścianę żelbetową komina, a powstający gruz zrzucany jest w dół środkiem przewodu komina na strop znajdujący się na poziomie 5 m. Na zewnętrznej stronie komina została zamontowana galeria, na której zatrzymują się większe odłamki gruzu (o masie ok. 1 kg) i na bieżąco są wrzucane do otworu komina. Galeria oraz platforma wraz z wyposażeniem w miarę wyburzania komina są opuszczane w dół. Zrzucony gruz sukcesywnie jest wywożony i utylizowany – tłumaczy Kamil Ćwikła.

Komin będzie w ten sposób burzony, aż pozostanie sam „kikut”, o wysokości około 30 metrów. Wtedy pozostałą część rozbierze samojezdna koparka wyposażona w odpowiedni osprzęt wyburzeniowy. Łączna masa gruzu i zbrojenia komina który trzeba wywieźć z placu budowy i zutylizować wynosi ponad 5000 t.

Prace rozbiórkowe rozpoczęły się 18 czerwca. Zakończenie robót wyburzeniowych ma nastąpić do 31 sierpnia, a całości prac (wywiezienie powstałego gruzu, sprzątanie terenu, inne prace porządkowe) do dnia 30 września 2016.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto