Konkurs „Człowiek w środowisku” rozstrzygnięty [ZDJĘCIA] [WIDEO]

Redakcja
Blisko 190 uczniów szkół średnich wzięło udział w II etapie wojewódzkiego konkursu „Człowiek w środowisku”. Młodzi ludzie sprawdzali swoją wiedzę ekologiczną 3 marca 2023 r. w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Finał konkursu był uwieńczeniem projektu składającego się z kilku etapów mających na celu pogłębienie i promocję wiedzy z zakresu ekologii, ochrony środowiska, inżynierii środowiska, gospodarki obiegu zamkniętego, ekoenergetyki oraz szeregu zagadnień związanych z otaczającym nas światem przyrody. Wszyscy uczestnicy konkursu wzięli udział w Wielkiej Lekcji „Człowiek w środowisku”, zaś finaliści I etapu uczestniczyli w warsztatach tematycznych, które odbyły się Centrum Innowacyjno-Wdrożeniowym Nowych Technologii w Inżynierii Rolniczej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

– Do konkursu zgłosiło się 1300 uczniów z 67 szkół naszego województwa. Po kolejnych etapach wyłoniliśmy 179 finalistów, którzy przystąpili do rozstrzygającego egzaminu. Sama idea konkursu zrodziła się między innymi z bardzo widocznego zapotrzebowania rynku pracy na specjalistów z zakresu inżynierii środowiska, ekoenergetyki, gospodarki obiegu zamkniętego i pozostałych nauk związanych z tym tematem. Z tą wiedzą pragniemy dotrzeć do uczniów szkół podstawowych i średnich. Stąd tego rodzaju wydarzenia. Z drugiej strony widzimy ogromne zainteresowanie i odzew wśród uczniów. Z pewnością będziemy kontynuować ten projekt – zapowiada prof. dr hab. Krzysztof Jóźwiakowski, kierownik Katedry Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

W organizację konkursu zaangażował się między innymi Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie. Jego przedstawiciele podkreślają dużą wartość tego projektu.

- Z największa przyjemnością objęliśmy patronatem ten konkurs, uczestniczyliśmy w jego organizacji i ufundowaliśmy część nagród, doceniając wagę edukacji młodzieży w zakresie bytności w środowisku. To właśnie młodzież jest ambasadorem dobrych postaw promujących zachowania ekologiczne. To oni na co dzień kształtują te postawy wśród kolegów, sąsiadów, rodziny i najbliższego otoczenia. Z kolei Urząd Marszałkowski ma wiele do zaproponowania takim osobom. Chociażby przyszłą pracę w urzędzie, ponieważ zależy nam na wyspecjalizowanej kadrze, wykonującej swoją pracę w sposób profesjonalny – zaznacza Janusz Bodziacki, dyrektor Departamentu Środowiska i Zasobów Naturalnych Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

Trzej najlepsi finaliści to Karol Marczak, Krystian Urbanowicz i Aleksandra Głuszczyńska vel Głuszczyn. Zwycięzcy zostali nagrodzeni laptopami ufundowanymi przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, zaś kolejnych 7 finalistów otrzymało wartościowe pozycje książkowe. Ponadto pierwszych 50 finalistów konkursu weźmie udział w dwudniowych warsztatach terenowych zorganizowanych w Poleskim Parku Narodowym i Roztoczańskim Parku Narodowym.

- Edukacja ekologiczna, obok ochrony przyrody i udostępniania parków do nauki i badań, to jeden z określonych ustawowo filarów działalności parków narodowych. Obliguje nas przepis, ale przede wszystkim to wielka przyjemność wspólnego działania z ośrodkami naukowymi. Szczególnie z Uniwersytetem Przyrodniczym, w którym współpracujemy od ponad 30 lat. Trafiła się nam nie lada gratka, żeby wspomóc organizację i uczestniczyć w nagradzaniu uczestników tego konkursu. Warsztaty obejmą zajęcia w naszych ośrodkach edukacyjnych w Urszulinie i Załuczu Starym oraz część terenową związaną z praktyczną nauką na ścieżkach przyrodniczych naszego parku – tłumaczy Jarosław Szymański, dyrektor Poleskiego Parku Narodowego.

- W swojej działalności promujemy proekologiczne zachowania, prowadzimy edukację przyrodniczą i dbamy o to aby obiekty mieszczące się w Parku były jak najmniej uciążliwe dla środowiska. Przez wspólne działanie z Uniwersytetem Przyrodniczym i udział w tym konkursie promujemy jak najmniej inwazyjne istnienie człowieka w przyrodzie. Podczas warsztatów chcemy pokazać młodym osobom dziką przyrodę i nasze działania związane z jej ochroną – dodaje Andrzej Wojtyło, dyrektor Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Organizatorami konkursu byli Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie – Katedra Inżynierii Środowiska i Geodezji, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie, VI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Lublinie, I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie, Roztoczański Park Narodowy, Poleski Park Narodowy oraz Kurier Lubelski. Partnerami przy organizacji Wielkiej Lekcji i konkursu są Kuratorium Oświaty w Lublinie i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie.

Poniżej lista 10 najlepszych finalistów konkursu:

1. Karol Marczak Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Kostki Starowieyskiego w Łaszczowie

2. Krystian Urbanowicz Zespół Szkół nr 1 im. W. Grabskiego w Lublinie

3. Aleksandra Głuszczyńska vel Głuszczyn XIX LO im. M. i J. Kuncewiczów w Lublinie

4. Mikołaj Soja I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie

5. Paulina Krukowska Zespół Szkół Ekonomicznych Im. A. I J. Vetterów w Lublinie

6. Jakub Kardasz Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Zamościu

7. Krzysztof Pilniak Zespół Szkół Leśnych w Biłgoraju

8. Michał Michaluk LO im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie

9. Zuzanna Wołoszyn I Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim

10. Łukasz Dudek Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie