Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs dla najmłodszych skrzypków „Jak Wieniawski” w Lublinie. Maria Dmowska opowiada o konkursie

Maciej Wijatkowski
Maria Dmowska: Brakowało konkursu dla najmłodszych skrzypków. Teraz już jest.
Maria Dmowska: Brakowało konkursu dla najmłodszych skrzypków. Teraz już jest. materiał nadesłany
Maria Dmowska, dyrektor II Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego „Jak Wieniawski”, zaprasza na koncerty młodych wirtuozów do Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego.

To już drugi konkurs dla najmłodszych skrzypków.
Pierwsza edycja była dla nas wspaniałym zaskoczeniem. Pomysł zrodził się dość spontanicznie, pani dyrektor szkoły Honorata Pukos natychmiast go podjęła i zaczęłyśmy organizację. Brakowało konkursu dla najmłodszych skrzypków, biorą w nim udział uczniowie szkół muzycznych I i II stopnia, czyli 6-12 i 13-19 - letni.

Ilu przyszłych wirtuozów walczy o nagrody w tym roku?
Pierwszy konkurs zgromadził 85 uczestników. W tym roku mamy 70 uczestników w grupie uczniów szkół I stopnia i 50 w grupie starszej młodzieży. Przyjechali ze wszystkich stron Polski. O kolejną edycję pytano tuż po zakończeniu pierwszej. Wszystkich zachwycił nie tylko bardzo wysoki poziom konkursu, ale i miasto organizatorów - nasz Lublin, tym bardziej , że konkurs odbywał się wtedy równolegle z Nocą Kultury.

Tak będzie i tym razem?
Podzieliliśmy całość na dwa konkursy wewnętrzne: 30 i 31 maja będą grali uczniowie starsi, a 1 i 2 czerwca - młodsi. W programie obowiązuje koncert skrzypcowy, oraz wykonanie utworu polskiego kompozytora.

Króluje Wieniawski?
Oczywiście, usłyszymy najpiękniejsze utwory H. Wieniawskiego. Poziom zapowiada się jeszcze wyższy, niż poprzednio, dlatego jury mamy liczne, złożone z wybitnych fachowców. Przewodniczy komisji prof. Dominika Falger - Uniwersytet Muzyczny w Wiedniu, dalej: prof. Jan Stanienda z UM F. Chopina, prof. Marcin Baranowski z Poznania, Dorota Obijalska z Olsztyna, Konrad Dragan z Legnicy, a Lublin reprezentuje Ewa Pukos.

Kiedy posłuchamy laureatów?
W piątek, o godz. 19 - starszych, w niedzielę, o godz. 17 - młodszych. Szczegółowy program przesłuchań jest na naszej stronie: www.jakwieniawski.pl. Wstęp, oczywiście, wolny.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski