Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs Rolnik Lubelszczyzny. Kapituła przyznała nagrody w kilku kategoriach (ZDJĘCIA)

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Znamy najlepszą sadowniczkę, plantatora i hodowcę z regionu. W czwartek rozstrzygnięto szóstą edycję konkursu „Rolnik Lubelszczyzny”.

We współzawodnictwie wzięło udział 30 gospodarstw z województwa. Zwycięzcą w kategorii „produkcja roślinna” okazał się właściciel 130-hektarowów pól pszenicy, rzepaku i buraków cukrowych z powiatu świdnickiego.

- Po studiach chciałem być wojskowym, ale po rodzicach odziedziczyłem 11-hektarów. Później pojawiły się kredyty, inwestycje i tak zostałem rolnikiem - mówi Mariusz Sławek z Majdanu Kozic Górnych. Przyznaje, że przez lata w gospodarstwach zaszedł duży postęp technologiczny. A jak zmieniło się życie rolnika?

- Mój siedmioletni syn powiedział kiedyś, że dzień taty zaczyna się od kawy i przeglądania Facebooka. Rzeczywiście, przeglądam rano internet, ale zaczynam od prognozy pogody. Ten czynnik od zawsze miał decydujący wpływ na życie rolnika - przyznaje Mariusz Sławek.

W kategorii „produkcja zwierzęca” pierwsze miejsce zdobył Marek Sulima z miejscowości Zasiadki nieopodal Międzyrzeca Podlaskiego. Rolnik prowadzi działalność od 24 lat.

Najlepszym sadownikiem okazała się właścicielka Gospodarstwa Ogrodniczego „Szczepankówka” - To wyróżnienie dla całej naszej rodziny - mówi Elżbieta Buła z Kolonii Świdnik Mały. Gospodarstwo odziedziczyła po rodzicach w 1993 r. Nie tylko sprzedaje do grupy producenckiej jabłka, czereśnie i wiśnie, ale też wytwarza własne soki i cydr, którymi handluje we własnym sklepie. Można w nim też kupić wyroby miejscowych rękodzielników.

Zdaniem sadowniczki, przydomowe przetwórnie to bardzo dobry kierunek. - Sprzedaż produktów wytwarzanych w sposób tradycyjny, domowy, to kolejne źródło dochodów - dodaje Elżbieta Buła.

Władze województwa zakładają, że przedsiębiorczość rodzimych rolników będzie sprzyjać powstawaniu nowych miejsc pracy.

- Rolnictwo to stale rosnący potencjał, znaczące źródło dochodu i zaawansowany technologicznie dział gospodarki województwa lubelskiego - mówi Grzegorz Kapusta, wicemarszałek województwa lubelskiego. - Z pełną odpowiedzialnością stwierdzam, że to już nie nasi rolnicy powinni uczyć się od innych. Dzisiaj to cała Polska może brać przykład z poziomu rozwoju lubelskiego rolnictwa.

Nagrody w konkursie „Rolnik Lubelszczyzny” przyznała kapituła złożona z przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, władz powiatowych oraz specjalistów.

Targi sadownicze w Lublinie. Nasz region słynie z uprawy owoców miękkich:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski