- Otwarcie konsulatu honorowego zawsze stanowi szczególne wydarzenie. Oznacza nie tylko wzmocnienie obecności Peru w Polsce, ale także docenienie województwa lubelskiego – powiedział na otwarciu nowej placówki ambasador Peru Alberto Salas Barahona i przypomniał wydarzenia, które wzmocniły kontakty między Peru a Lublinem. Była to m.in. wystawa reprodukcji ilustracji z XVII-wiecznej kroniki inkaskiej w Muzeum Lubelskim na Zamku, uczestnictwo Peru w Kongresie Hiszpańskim czy podpisanie umowy o współpracy między uniwersytetem San Martin de Porres z Peru a Katolickim Uniwersytetem Lubelskim.
- Wszystkie te przedsięwzięcia stanowiły wartościowy początek relacji między województwem lubelskim a Peru – stwierdził ambasador Alberto Salas Barahona i poprosił obecnych przedstawicieli władz regionalnych i konsula honorowego o umacnianie dalszej współpracy.
Zbigniew Michalak, nowo powołany konsul honorowy Peru w Lublinie, a piąty w Polsce przypomniał genezę związków z tym krajem. - Zaczęło się cztery lata temu, gdy Lubelskie Forum Pracodawców zorganizowało Misję Gospodarczą do Ameryki Południowej, m.in. do Peru. Będąc w Limie spotkaliśmy się polską panią ambasador. Okazało się, że nasze związki gospodarcze są znikome, a tymczasem kraj ma wiele do zaoferowania – powiedział Zbigniew Michalak.
Są to nie tylko walory turystyczne i krajobrazy. To kraj wielu bogactw naturalnych z historią, w którą wpisało się wielu Polaków, inżynierów, architektów. Pozostawili oni po sobie wspaniałe obiekty i budowle m.in. bazylikę w Limie, czy najwyżej położoną kolej na świecie. Konsul honorowy Peru w Lublinie chciałby na początek doprowadzić do stałej współpracy między uczelniami lubelskimi i peruwiańskimi oraz znaleźć miasto partnerskie dla Lublina.
Na otwarcie Konsulatu Honorowego Republiki Peru w Lublinie przyjechali konsulowie honorowi Peru w Polsce i konsulowie honorowi z Lublina. Obecny był ks. arcybiskup Stanisław Budzik, prezydent Krzysztof Żuk i wicemarszałek województwa Zbigniew Wojciechowski.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE: