MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kontrola z ARiMR w gospodarstwie. Jak się do niej przygotować? Zasady i rady rolników

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Kontrolerzy mają zweryfikować, czy dane z wniosku zgadzają się ze stanem faktycznym.
Kontrolerzy mają zweryfikować, czy dane z wniosku zgadzają się ze stanem faktycznym. pixabay.com
„Kontaktowali się ze mną z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w celu powiadomienia o kontroli, będą sprawdzać dokumenty i działki. Ktoś ma jakieś rady jak się dobrze przygotować?” - pyta rolników kolegów po fachu. Ci chętnie podpowiadają. ARiMR także wyjaśnia, na czym polega kontrola na miejscu z tytułu płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. Są dwie metody: inspekcji terenowej oraz FOTO.

Spis treści

Pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa lub zewnętrzni wykonawcy mogą pojawić się w gospodarstwie osobiście lub skorzystać ze zdjęć lotniczych albo satelitarnych (w ten sposób może być przeprowadzona kontrola upraw). Kontrole mają sprawdzać, czy nie doszło do wyłudzenia pieniędzy, a weryfikacji podlega 5 proc. gospodarstw zgłoszonych do dopłat. Liczba kontroli w poszczególnych województwach uzależniona jest przede wszystkim od liczby składanych wniosków.

Płatności bezpośrednie. Po co ARiMR przeprowadza kontrole?

Kontrola na miejscu związana z płatnościami w ramach systemów wsparcia bezpośredniego ma za zadanie weryfikować dane, które rolnik zadeklarował we wniosku o przyznanie płatności. Kontrolerzy sprawdzają, czy to, co we wniosku, zgadza się ze stanem faktycznym.

ARiMR posługuje się dwiema metodami: inspekcji terenowej oraz FOTO. Pierwsza polega na przeprowadzeniu wywiadu terenowego i pomiarów terenowych najczęściej w oparciu o technikę GPS, w odniesieniu do wszystkich działek rolnych zadeklarowanych przez producenta we wniosku.

Kontrola metodą FOTO odbywa się z udziałem firm wybranych w przetargu. Jest przeprowadzana na podstawie ortofotomapy (cyfrowe odwzorowanie terenu wykonane na podstawie zdjęć lotniczych lub zobrazowań satelitarnych) i na podstawie wywiadu terenowego. Kontrole metodą FOTO są przeprowadzane na obszarach wybranych losowo oraz na podstawie analizy ryzyka.

Na obszarze FOTO (obszar FOTO jest to obszar objęty ortofotomapą i najczęściej obejmuje on jedną lub maksymalnie kilka gmin) kontroli poddawane są gospodarstwa, które posiadają wszystkie działki na tym obszarze.

Jak przygotować się do kontroli z ARiMR? Rolnicy radzą

Kiedy rolnik zapytał w mediach społecznościowych o to, jak przygotować się do ogólnej kontroli, którą zapowiedziała u niego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, posypały się podpowiedzi:

  • Na pewno po uprawach będą jeździć i musisz mieć wszystkie działki wpisane do dopłat te, co masz w akcie.
  • Kartki od szczepienia psów, konieczne aktualne.
  • Na pewno plan azotowy wypełniony.
  • Umowa o śmieci, wywóz szamba/oczyszczalnia/podłączenie do kanalizacji, karty odpadów...
  • Ewidencję oprysków, uprawnienia do wykonywania zabiegów chemicznych i przegląd opryskiwacza, bo tego zawsze im mało.
  • Najlepiej, żeby dawki się zgadzały daty i godziny pryskania.
  • Najwięcej zależy od ludzi przeprowadzających kontrolę.
  • Kolczyki, paszporty, dobrostan zwierząt itd. Nawożenie i chemia, i kwit z pustych opakowań po chemii.
  • Jeśli masz bydło i któraś sztuka jest bez kolczyka lub ma pojedynczy, to wypełnij kartkę na duplikat i zrób sobie ksero i potwierdzenie z poczty. Wtedy się nie przyczepią.
  • Ogarnij książkę do oprysków, żebyś dawek nie przekroczył oraz żeby nie było przypadkiem środków wycofanych wpisanych.

Co warto wiedzieć o kontroli z ARiMR?

Kontrola ARiMR na miejscu nie musi, a nawet nie powinna być zapowiadana, chyba że obecność beneficjenta jest niezbędna, np. gdy chodzi o zwierzęta. W przypadku kontroli dotyczących inwentarza żywego termin powiadomienia nie może przekraczać 48 godzin z wyjątkiem uzasadnionych przypadków.

Producent rolny może dostać powiadomienie o kontroli telefonicznie, pisemnie lub bezpośrednio.

W przypadku kontroli metodą FOTO beneficjent nie jest powiadamiany o kontroli. Czynności kontrolne mogą być wykonywane podczas nieobecności podmiotu kontrolowanego także wówczas, gdy rolnik został zawiadomiony o kontroli.

Nieprawidłowości wykazane podczas kontroli będą miały swoje skutki. To przede wszystkim zmniejszenie lub nieprzyznanie płatności w danym roku, wieloletnie sankcje lub całkowite wykluczenie z ubiegania się o pomoc. Również w sytuacji, gdy wnioskujący o dopłaty będzie uniemożliwiał przeprowadzenie kontroli, ARiMR może nie nie przyznać pieniędzy albo domagać się ich zwrotu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kontrola z ARiMR w gospodarstwie. Jak się do niej przygotować? Zasady i rady rolników - Strefa Agro

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski