Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontrole nawozów. Czy produkty, które trafiają na rynek, spełniają wymogi? Na to zwracają uwagę inspektorzy

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Roślin i Nasiennictwa przeprowadzają kontrole u dystrybutorów nawozów.
Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Roślin i Nasiennictwa przeprowadzają kontrole u dystrybutorów nawozów. 123rf/singkham/zdjęcie ilustracyjne
Do Polski importuje się ostatnio spore ilości nawozów, a ich dystrybutorzy muszą liczyć się z kontrolami. Nad tym, czy oznakowania są prawidłowe, etykiety zawierają wszystkie informacje i czy dokumentacja prowadzona jest właściwie, czuwa Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, a dokładniej jej wojewódzkie inspektoraty. W maju jedną z takich wizyt inspektorzy przeprowadzili na Pomorzu.

Spis treści

Jak wygląda kontrola nawozów? Na to inspekcja zwraca uwagę

Stosowanie nawozów w uprawach wymaga wiedzy, dokładności i odpowiedniej strategii. To, jak zostanie przeprowadzony proces i jakiego towaru rolnik użyje, ma wpływ na produkcję żywności. Na rynku dostępne jest wiele różnorodnych produktów, które wymagają analizy. Państwowe instytucje czuwają, aby przyswajalność przez rośliny składników zawartych w nawozach była na wysokim poziomie, bez negatywnego wpływu na środowisko.

W ramach zadań ustawowych nadzór nad rynkiem nawozów sprawuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Przeprowadza kontrole w zakresie:

  • wprowadzania do obrotu i konfekcjonowania nawozów, nawozów oznaczonych znakiem „NAWÓZ WE” oraz środków wspomagających uprawę roślin,
  • znakowania i pakowania nawozów, nawozów oznaczonych znakiem „NAWÓZ WE” oraz środków wspomagających uprawę roślin.

Jak przypomina resort rolnictwa, oznaczenie nawozów znakiem „NAWÓZ WE” jest potwierdzeniem spełnienia wymagań określonych w rozporządzeniu (WE) nr 2003/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z 13 października 2003 r. w sprawie nawozów.

W ramach kontroli pobiera się także próbki nawozów, nawozów oznaczonych znakiem „NAWÓZ WE” oraz środków wspomagających uprawę roślin do badań laboratoryjnych. Co zrobić, aby kupić nawóz spełniający wymagania? Najlepiej dokonać tego u sprawdzonego dystrybutora, z pewnego źródła produkcji.

Każdy podmiot gospodarczy wprowadzający do obrotu na terenie Polski nawóz lub środek wspomagający uprawę roślin musi wykazać, że produkty są wprowadzane zgodnie z przepisami rozporządzenia (UE) 2019/515 oraz, że spełniają przepisy art. 5 ustawy o nawozach i nawożeniu. Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o nawozach i nawożeniu, nawozy oraz środki wspomagające uprawę roślin, o których mowa w art. 3 ust. 2 (tj. nawozy organiczne, organiczno-mineralne, mineralne nieoznaczone znakiem „NAWÓZ WE” i środki wspomagające uprawę roślin) są wprowadzane do obrotu na podstawie uzyskanego pozwolenia – przypomina PIORiN.

Czy dystrybutorzy nawozów wiedzą, co sprzedają?

W maju jedną z kontroli przeprowadzili pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Gdańsku Oddziału w Człuchowie. W spółce, będącej wiodącym na rynku dystrybutorem nawozów, sprawdzili, czy opakowania nawozów mineralnych zapewniają zapobieganie zagrożeniu dla zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska.

Dodatkowo skontrolowano oznakowanie nawozów UE numerem typu, posiadanie nazwy i adresu producenta, zarejestrowanej nazwy handlowej, odpowiednich danych. Pod ostatnim punktem możemy wyróżnić dane dotyczące zawartości składników pokarmowych, formy lub rozpuszczalności składników pokarmowych, masy netto nawozu i instrukcji stosowania i przechowywania nawozów.

Źródło: PIORiN

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kontrole nawozów. Czy produkty, które trafiają na rynek, spełniają wymogi? Na to zwracają uwagę inspektorzy - Strefa Agro

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski