Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kopalnia odpowiedzialna społecznie

PN
Ścieżka przyrodnicza „Nadrybie” zorganizowana wspólnie z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków
Ścieżka przyrodnicza „Nadrybie” zorganizowana wspólnie z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków LW Bogdanka
Dzięki zaangażowaniu w działania proekologiczne, charytatywne oraz wsparcie dla sportu, edukacji i zdrowia w regionie Lubelski Węgiel „Bogdanka” zdobył pozycję jednego z krajowych liderów CSR.

Kopalnia pokazuje, że kierując się etyką i standardami społecznej odpowiedzialności, można osiągać cele biznesowe - także w trudnych na rynku węgla czasach.

W grudniu 2016 r. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie ogłosiła zestawienie 25 spółek odpowiedzialnych społecznie. Wszystkie działają zgodnie z najwyższymi standardami zarządzania w zakresie ładu korporacyjnego, informacyjnego i relacji z inwestorami z uwzględnieniem czynników ekologicznych, społecznych i pracowniczych. Już po raz ósmy w składzie RESPECT Indeksu znalazł się Lubelski Węgiel Bogdanka. Nic w tym dziwnego, bo lubelska kopalnia regularnie inicjuje działania na rzecz społeczności lokalnych. Czy to jej się opłaca?

- Działania z zakresu CSR, prowadzenie biznesu w sposób odpowiedzialny - w wymiarze ekonomicznym, społecznym i środowiskowym - to od lat integralna część strategii i tożsamości biznesowej Bogdanki. W mojej ocenie społeczna odpowiedzialność to z jednej strony stawianie na bezpieczeństwo i rozwój pracowników, poszanowanie środowiska naturalnego, czy działania na rzecz rozwoju lokalnej społeczności ale także dbanie o zapewnienie finansowej stabilności kopalni i zapewnienie jej żywotności na kolejne co najmniej kilkadziesiąt lat. Prowadzenie biznesu w sposób odpowiedzialny to jedna z przewag konkurencyjnych Bogdanki. Przekłada się to na stabilną sytuację firmy i stabilne miejsca pracy oraz pozycję Bogdanki jako jednego z najważniejszych pracodawców w regionie - mówi prezes Zarządu Krzysztof Szlaga.

Nawet 200 gatunków ptaków, w tym wiele zagrożonych wyginięciem, można spotkać spacerując wokół zalewu w miejscowości Nadrybie, w gminie Puchaczów. Zbiornik powstały na terenie powydobywczym, jak i jego okolicę wkrótce opanowała przyroda. Postanowiła to wykorzystać kopalnia w Bogdance i w partnerstwie z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków utworzyła na tym terenie ścieżkę edukacyjną. Inicjatywę adresowano głównie do dzieci i młodzieży z terenu powiatu łęczyńskiego oraz woj. lubelskiego, a ścieżka, szeroko dostępna dla wszystkich zainteresowanych, jest niewątpliwym walorem turystycznym i wizytówką miejscowości.

Podobnych form zaangażowania spółki jest więcej. Mając świadomość dobroczynnego potencjału drzemiącego w kilku tysiącach zatrudnionych osób, Bogdanka promuje ideę honorowego krwiodawstwa, krwiolecznictwa i dawstwa szpiku, w tym działalność Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK. Górnicy włączają się też w akcje charytatywne. Pracownicy uczestniczą też w ogólnopolskiej Szlachetnej Paczce, kompletują wyprawki szkolne, zbierają nakrętki na rzecz Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie.

Dla ponad 4,5 tys. osób pracujących pod ziemią i ich rodzin najważniejsze jest bezpieczeństwo: Lubelski Węgiel, podwzględem bezpieczeństwa górników, pozostaje zieloną wyspą. Potwierdzeniem tego jest przyznanie Bogdance tytułu „Lidera bezpieczeństwa w przemyśle”, podczas Międzynarodowej Konferencji Risk Engineering Days organizowanej przez Grupę PZU.

- Bezpieczeństwo, rozumiane bardzo szeroko, począwszy od bardzo wysokich i rygorystycznie przestrzeganych zasad bezpieczeństwa pracy, poprzez wysokie standardy jeśli chodzi o poszanowanie środowiska naturalnego czy też bezpieczeństwo finansowe działalności, od lat ma najwyższy priorytet w działalności Bogdanki - powiedział podczas gali w październiku Krzysztof Szlaga, prezes LW Bogdanka.
Bogdanka wydobywa węgiel, angażuje się w akcje społeczne, ale też w sposób bardzo przejrzysty informuje o swojej działalności. Raport zintegrowany grupy kapitałowej za 2015 r. otrzymał Nagrodę Ministra Rozwoju oraz Nagrodę Główną w 10. konkursie Raporty Społeczne, organizowanym przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu i firmę Deloitte. W uzasadnieniu wskazano na: „merytorykę i wyróżniającą się dojrzałość raportu; jego dwujęzyczność; imponujący zestaw wskaźników świadczący o świadomości oddziaływań; odwagę w poruszaniu również trudnych tematów, a także przystępność raportu”.

- LW Bogdanka wspiera i współpracuje z otoczeniem: pracowniczym, przyrodniczym, społecznym, branżowym - od kilkudziesięciu lat. I chociaż 30 lat temu nikt nie nazywał tych relacji społeczną odpowiedzialnością biznesu, to zasady CSR stanowiły i stanowią bardzo ważną część strategii rozwoju spółki. Działalność z zakresu zrównoważonego rozwoju w przypadku Bogdanki charakteryzuje się ciągłością i systemowością, wpisana jest także w dokumenty strategiczne, co jest gwarancją, że ta aktywność będzie konsekwentnie kontynuowana przez najbliższe lata. Warto pamiętać, że działalność w branży wydobywczej wymaga ciągłej troski o kwestie związane z ograniczaniem jej wpływu na środowisko naturalne, tym bardziej, że nasza kopalnia położona jest w sąsiedztwie Poleskiego Parku Narodowego i Parku Krajobrazowego Pojezierze Łęczyńskie. Odpowiedzialne podejście do biznesu oznacza także priorytetowe traktowanie bezpieczeństwa i higieny pracy, wsparcie pracowników i ich rodzin oraz społeczności lokalnej czy dbanie o zapewnienie kopalni dłuższej żywotności, co ma ogromne znaczenie dla przyszłości regionu - tak na pytanie o wolę kontynuacji działań CSR odpowiada Agata Koszarna, specjalistka ds. CSR w LW Bogdanka.

W 2015 r. na inicjatywy z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu Bogdanka wydała około 0,5 mln zł. W ubiegłym roku budżet na ten cel wzrósł do około 730 tys zł. W planach na 2017 r. kopalnia zapowiada wspieranie lokalnych inicjatyw społecznych, edukacji, rozwoju w branży górniczej oraz inwestowanie w młode kadry. Stawia na społeczną odpowiedzialność biznesu i zachęca do tego inne przedsiębiorstwa. Jest otwarta na doradztwo, partnerstwo projektowe i realizację wspólnych inicjatyw na rzecz społeczności lokalnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski