Koparką rozjechał zakład kamieniarski w Wąwolnicy. Została ruina

Karolina RyniakZaktualizowano 
W sobotę, późnym popołudniem w Wąwolnicy ktoś wjechał koparką w zakład kamieniarski i doszczętnie go zniszczył. Pod gruzami budynku funkcjonariusze znaleźli płytę z napisem „Żydy precz”. Sprawą zajmuje się policja.

Przedsiębiorstwo pana Krzysztofa znajduję się kilometr od jego domu. Akurat w sobotę wybierał się na ryby z kolegami.

Już wyjechał, gdy po godz. 18. zadzwoniła do niego żona prosząc, by wracał jak najprędzej ponieważ stała się tragedia. Kiedy wrócił na teren zakładu nie mógł uwierzyć własnym oczom.

- Normalnie jakby ktoś 16-tonową koparką z dwumetrową łyżką wjechał w posesje. Budynek z żelbetonu był praktycznie zawalony, przyspawany żuraw wyrwany z korzeniami, samochody przełamane na pół, największe maszyny poniszczone - mówi Krzysztof Kalibski, właściciel zniszczonego zakładu kamieniarskiego w Wąwolnicy.

- Jesteśmy wstrząśnięci. To co stało się w sobotę jest niewyobrażalne i wyglądało jakby przeszło tamtędy tornado. Rozwalone samochody, maszyny, materiały, narzędzia - opowiada o skali zniszczeń Aleksander Schwarz z Fundacji Zapomniane, która nagłośniła sprawę w internecie.

Właściciel zakładu natychmiast zawiadomił policję, która na miejscu pojawiła się bardzo szybko. Funkcjonariusze rozpoczęli czynności o godz. 20 tego samego dnia.

W ruinach zakładu do dziś prace prowadzi też grupa odpowiedzialna za szacowanie strat. W trakcie odgruzowywania terenu okazało się, że w budynku leży piaskowiec, na którym widnieje napis: „Żydy precz”.

Czytaj też: Pożar w centrum Lublina. Szukają podpalacza wieżowca. Nagroda to 10 tysięcy złotych

- W tej sprawie prowadzimy czynności w kierunku uszkodzenia mienia. Wszystko wskazuje na to, że do dewastacji doszło przy użyciu sprzętu ciężkiego. Będziemy również badać wątek napisu na znalezionym pod gruzami nagrobku. Na chwile obecną prowadzimy przesłuchania - informuje podkom. Ewa Rejn - Kozak, oficer prasowy puławskiej policji.

Nie pierwsze problemy na tej posesji

To nie pierwsza próba zakłócenia pracy właściciela zakładu. W marcu tego roku, na tej samej posesji zostały zniszczone woliery dla ptactwa.

Jak powiedział w rozmowie z nami pan Krzysztof, uprzykrzaniu życia winny jest współwłaściciel ziemi, na której znajduje się jego przedsiębiorstwo.

Szef zakładu kamieniarskiego jest pewien, że sobotnie zniszczenia to także sprawka uciążliwego „sąsiada”.

Zdenerwowany pan Krzysztof mówi:- Już nieraz odgrażał się, że na wolierach się nie skończy. Po ich zniszczeniu sam zadzwonił do mojego syna i przyznał się, że to jego sprawka. Zgłosiłem to wtedy do prokuratury. Teraz przekroczył wszelkie granice.

Prokuratura potwierdza, że zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa wpłynęło 9 maja i dotyczyło zdarzenia z 30 marca.

- Mogę powiedzieć tyle, że poszkodowany zarówno wtedy jak i w obecnej sprawie z soboty, wskazuje jednego sprawcę. Chodzi o zniszczenie mienia, a konflikt dotyczy działki, której obaj panowie są współwłaścicielami, ale najwidoczniej nie mogą się porozumieć - mówi Grzegorz Kwit, szef puławskiej prokuratury.

W pobliskich miejscach pamięci były już dewastowane nagrobki

Pan Krzysztof jest twórcą dwóch nagrobków w okolicy stworzonych dla upamiętnienia tragicznych losów Żydów w czasach II wojny światowej. Znajdują się w Rogalowie i Karmanowicach.

W ubiegłym tygodniu odnawiał pomnik w Karmanowicach. Tam, na płycie nagrobnej nagrobku też widniały napisy o podłożu antysemickim: SS, NKWD i UB. Nagrobek ostatecznie udało się uratować.

Dzieła pana Krzysztofa są cenione nie tylko w regionie. Ostatnio został on zaproszony do współpracy nad podobnymi nagrobkami m.in. w Otwocku, czy w Warszawie przy ul. Okopowej.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Poszukiwani przestępcy z woj. lubelskiego. Widziałeś ich? (Z...

polecane: Flesz: Ceny owoców i warzyw niezmiennie na bardzo wysokim poziomie.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 21

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
M
Marcin
2019-06-18T07:12:13 02:00, Gość:

Każdy akt wandalizmu świadczy o kulturze sprawcy i powinien być karany więzieniem i zwrotem kosztów naprawienia szkód !!! Żydzi są Polakami od stuleci (mieszkający w Polsce) walczyli w polskich powstaniach i armii podczas II wojny światowej . Wyznanie Mojżeszowe nie dyskredytuje żydów jako ludzi !!! Piszący na tym portalu atakujący żydów to nie katolicy ale zwyrodnialcy w których zyłach najczęściej płynie domieszka żydowskiej krwi i dlatego w ten sposób chcą to ukryć , podobnie jak Hitler swoje żydowskie pochodzenie !!!

2019-06-18T08:28:15 02:00, Marcin:

Powiedz to faszystom z Izraela:-)

2019-06-18T10:53:34 02:00, niepatriota:

Ciekawe czy wiesz co to jest ten faszyzm?

Antysemityzm bierze się z kompleksów. Żydzi chociaż przez dziesiątki wieków pozbawieni swojego państwa, poddani restrykcyjnym prawom i prześladowaniom potrafili zachować swoją tożsamość. Osiągnęli olbrzymie sukcesy w nauce, kulturze, świecie finansów a w końcu odzyskali swoje państwo, które uczynili potęgą militarną i gospodarczą. Mój szczególny podziw budzą ich osiągnięcia w rolnictwie - pustynię zmienili w rolniczą oazę. Chapeau bas!

2019-06-18T19:33:20 02:00, Marcin:

Nie zmienia to faktu, że to Polacy w czasie wojny najbardziej pomogli Żydom. Iloś tytułów "sprawiedliwy wśród narodów świata" przyznanych Polakom nie jest przypadkowa. Natomiast byli też Żydzi kolaboranci, zdrajcy, szmalcownicy lub po świńsku obojętni na holokaust (amerykańska diaspora)... Ich dzieci i wnuki nienawidzą Polaków, bo my jesteśmy dla nich wyrzutami sumienia. Polecam poczytać o Jüdischer ordnungsdienst... Co muszą czuć ich potomkowie... Aj waj!!!

2019-06-19T05:59:58 02:00, niepatriota:

Kolaborowali przedstawiciele wszystkich nacji. Polacy, Żydzi, Holendrzy, Rosjanie i inni. Z różnych powodów; oportunizmu, strachu, ideologicznych, chciwości. Rzecz w proporcjach. Nikt nie zaprzecza, że Polacy pomagali Żydom. Tyle, że nie była to postawa powszechna. Historycy szacują, że ok. milion Polaków pomagało Żydom. Jednocześnie obliczają, że ok. pół miliona czynnie wspomagało ich eksterminację. Reszta zachowała się obojętnie. To prawda, że Polaków (6706) jest najwięcej wśród "sprawiedliwych", ale w proporcji do liczby ludności przodują Holendrzy (5595). I Niemcy (601) też mają swoich "sprawiedliwych".

Jasne a która nacja najwięcej ryzykowała? Na zachodzie za pomaganie Żydom dostawało się mandat a w Polsce zabijano całą rodzinę. Co ty wogóle porównujesz? Inaczej! Co robią Żydzi dla dobra naszych relacji? Jeden wielki hate a karma lubi wracać... Zawsze mają pretensje do wszystkich a sami są idealni. Zły Iran, zła Autonomia Palestyńska, oczywiście zła Polska tylko oni ze swoimi faszystowskimi politykami są ok...

n
niepatriota
2019-06-18T07:12:13 02:00, Gość:

Każdy akt wandalizmu świadczy o kulturze sprawcy i powinien być karany więzieniem i zwrotem kosztów naprawienia szkód !!! Żydzi są Polakami od stuleci (mieszkający w Polsce) walczyli w polskich powstaniach i armii podczas II wojny światowej . Wyznanie Mojżeszowe nie dyskredytuje żydów jako ludzi !!! Piszący na tym portalu atakujący żydów to nie katolicy ale zwyrodnialcy w których zyłach najczęściej płynie domieszka żydowskiej krwi i dlatego w ten sposób chcą to ukryć , podobnie jak Hitler swoje żydowskie pochodzenie !!!

2019-06-18T08:28:15 02:00, Marcin:

Powiedz to faszystom z Izraela:-)

2019-06-18T10:53:34 02:00, niepatriota:

Ciekawe czy wiesz co to jest ten faszyzm?

Antysemityzm bierze się z kompleksów. Żydzi chociaż przez dziesiątki wieków pozbawieni swojego państwa, poddani restrykcyjnym prawom i prześladowaniom potrafili zachować swoją tożsamość. Osiągnęli olbrzymie sukcesy w nauce, kulturze, świecie finansów a w końcu odzyskali swoje państwo, które uczynili potęgą militarną i gospodarczą. Mój szczególny podziw budzą ich osiągnięcia w rolnictwie - pustynię zmienili w rolniczą oazę. Chapeau bas!

2019-06-18T19:33:20 02:00, Marcin:

Nie zmienia to faktu, że to Polacy w czasie wojny najbardziej pomogli Żydom. Iloś tytułów "sprawiedliwy wśród narodów świata" przyznanych Polakom nie jest przypadkowa. Natomiast byli też Żydzi kolaboranci, zdrajcy, szmalcownicy lub po świńsku obojętni na holokaust (amerykańska diaspora)... Ich dzieci i wnuki nienawidzą Polaków, bo my jesteśmy dla nich wyrzutami sumienia. Polecam poczytać o Jüdischer ordnungsdienst... Co muszą czuć ich potomkowie... Aj waj!!!

Kolaborowali przedstawiciele wszystkich nacji. Polacy, Żydzi, Holendrzy, Rosjanie i inni. Z różnych powodów; oportunizmu, strachu, ideologicznych, chciwości. Rzecz w proporcjach. Nikt nie zaprzecza, że Polacy pomagali Żydom. Tyle, że nie była to postawa powszechna. Historycy szacują, że ok. milion Polaków pomagało Żydom. Jednocześnie obliczają, że ok. pół miliona czynnie wspomagało ich eksterminację. Reszta zachowała się obojętnie. To prawda, że Polaków (6706) jest najwięcej wśród "sprawiedliwych", ale w proporcji do liczby ludności przodują Holendrzy (5595). I Niemcy (601) też mają swoich "sprawiedliwych".

W
WROCKUS

TRZEBA SĄSIADA ZDYSCYPLINOWAĆ STOSOWNYM ZAKAZEM SĄDOWYM.......

M
Marcin
2019-06-18T07:12:13 02:00, Gość:

Każdy akt wandalizmu świadczy o kulturze sprawcy i powinien być karany więzieniem i zwrotem kosztów naprawienia szkód !!! Żydzi są Polakami od stuleci (mieszkający w Polsce) walczyli w polskich powstaniach i armii podczas II wojny światowej . Wyznanie Mojżeszowe nie dyskredytuje żydów jako ludzi !!! Piszący na tym portalu atakujący żydów to nie katolicy ale zwyrodnialcy w których zyłach najczęściej płynie domieszka żydowskiej krwi i dlatego w ten sposób chcą to ukryć , podobnie jak Hitler swoje żydowskie pochodzenie !!!

2019-06-18T08:28:15 02:00, Marcin:

Powiedz to faszystom z Izraela:-)

2019-06-18T10:53:34 02:00, niepatriota:

Ciekawe czy wiesz co to jest ten faszyzm?

Antysemityzm bierze się z kompleksów. Żydzi chociaż przez dziesiątki wieków pozbawieni swojego państwa, poddani restrykcyjnym prawom i prześladowaniom potrafili zachować swoją tożsamość. Osiągnęli olbrzymie sukcesy w nauce, kulturze, świecie finansów a w końcu odzyskali swoje państwo, które uczynili potęgą militarną i gospodarczą. Mój szczególny podziw budzą ich osiągnięcia w rolnictwie - pustynię zmienili w rolniczą oazę. Chapeau bas!

Nie zmienia to faktu, że to Polacy w czasie wojny najbardziej pomogli Żydom. Iloś tytułów "sprawiedliwy wśród narodów świata" przyznanych Polakom nie jest przypadkowa. Natomiast byli też Żydzi kolaboranci, zdrajcy, szmalcownicy lub po świńsku obojętni na holokaust (amerykańska diaspora)... Ich dzieci i wnuki nienawidzą Polaków, bo my jesteśmy dla nich wyrzutami sumienia. Polecam poczytać o Jüdischer ordnungsdienst... Co muszą czuć ich potomkowie... Aj waj!!!

P
Polska dla polski

Dokładnie! Tak działa karma! Rozkradli wspólnotę po układach to teraz gówno niech mają! Zróbcie teraz porządek z synem na Kęble! Brawo dla odważnego "sprawcy" :)

M
Meksykanin
2019-06-18T00:19:45 02:00, Meksykanin:

Kolibski ukradł gminna ziemię. Obsadzili we wspólnocie cała rodzinę i porozdawali sobie ziemię, niby prawnie ale to była kradzież! Dobrze mu zrobili i mam nadzieję, że spotka to jego syna na kęble, który również przygarnął ziemię od wspólnoty za psi grosz..! Bandana złodziei i ludzi bez honoru!

2019-06-18T04:56:20 02:00, Tfu:

Debil !

Może i debil przynajmniej nie złodziej bez honoru! Złodzieje jebane

n
niepatriota
2019-06-18T07:12:13 02:00, Gość:

Każdy akt wandalizmu świadczy o kulturze sprawcy i powinien być karany więzieniem i zwrotem kosztów naprawienia szkód !!! Żydzi są Polakami od stuleci (mieszkający w Polsce) walczyli w polskich powstaniach i armii podczas II wojny światowej . Wyznanie Mojżeszowe nie dyskredytuje żydów jako ludzi !!! Piszący na tym portalu atakujący żydów to nie katolicy ale zwyrodnialcy w których zyłach najczęściej płynie domieszka żydowskiej krwi i dlatego w ten sposób chcą to ukryć , podobnie jak Hitler swoje żydowskie pochodzenie !!!

2019-06-18T08:28:15 02:00, Marcin:

Powiedz to faszystom z Izraela:-)

Ciekawe czy wiesz co to jest ten faszyzm?

Antysemityzm bierze się z kompleksów. Żydzi chociaż przez dziesiątki wieków pozbawieni swojego państwa, poddani restrykcyjnym prawom i prześladowaniom potrafili zachować swoją tożsamość. Osiągnęli olbrzymie sukcesy w nauce, kulturze, świecie finansów a w końcu odzyskali swoje państwo, które uczynili potęgą militarną i gospodarczą. Mój szczególny podziw budzą ich osiągnięcia w rolnictwie - pustynię zmienili w rolniczą oazę. Chapeau bas!

M
Marcin
2019-06-18T07:12:13 02:00, Gość:

Każdy akt wandalizmu świadczy o kulturze sprawcy i powinien być karany więzieniem i zwrotem kosztów naprawienia szkód !!! Żydzi są Polakami od stuleci (mieszkający w Polsce) walczyli w polskich powstaniach i armii podczas II wojny światowej . Wyznanie Mojżeszowe nie dyskredytuje żydów jako ludzi !!! Piszący na tym portalu atakujący żydów to nie katolicy ale zwyrodnialcy w których zyłach najczęściej płynie domieszka żydowskiej krwi i dlatego w ten sposób chcą to ukryć , podobnie jak Hitler swoje żydowskie pochodzenie !!!

Powiedz to faszystom z Izraela:-)

M
Marcin

Pokłosie koszernego faszyzmu obecnych władz Izraela...

PS: Karma zaczyna wracać...

G
Gość

BARDZO DOBRZE KTOŚ ZROBIŁ PAZERNYM I FAŁSZYWYM LUDZIOM KTÓRZY MYŚLĄ ŻE WSZYSTKO IM WOLNO..

G
Gość

Każdy akt wandalizmu świadczy o kulturze sprawcy i powinien być karany więzieniem i zwrotem kosztów naprawienia szkód !!! Żydzi są Polakami od stuleci (mieszkający w Polsce) walczyli w polskich powstaniach i armii podczas II wojny światowej . Wyznanie Mojżeszowe nie dyskredytuje żydów jako ludzi !!! Piszący na tym portalu atakujący żydów to nie katolicy ale zwyrodnialcy w których zyłach najczęściej płynie domieszka żydowskiej krwi i dlatego w ten sposób chcą to ukryć , podobnie jak Hitler swoje żydowskie pochodzenie !!!

n
niepatriota
2019-06-18T05:22:41 02:00, Guliwer:

Żydzi najpierw pomagali Niemcom mordować Polaków potem komunistom. Ludziom się nie podoba że ktoś im stawia pomniki.

Miałeś szczęście, że przeżyłeś. Zapewnie uratowali cię "niezłomni" z ONRu.

G
Guliwer

Żydzi najpierw pomagali Niemcom mordować Polaków potem komunistom. Ludziom się nie podoba że ktoś im stawia pomniki.

T
Tfu
2019-06-18T00:19:45 02:00, Meksykanin:

Kolibski ukradł gminna ziemię. Obsadzili we wspólnocie cała rodzinę i porozdawali sobie ziemię, niby prawnie ale to była kradzież! Dobrze mu zrobili i mam nadzieję, że spotka to jego syna na kęble, który również przygarnął ziemię od wspólnoty za psi grosz..! Bandana złodziei i ludzi bez honoru!

Debil !

M
Meksykanin

Kolibski ukradł gminna ziemię. Obsadzili we wspólnocie cała rodzinę i porozdawali sobie ziemię, niby prawnie ale to była kradzież! Dobrze mu zrobili i mam nadzieję, że spotka to jego syna na kęble, który również przygarnął ziemię od wspólnoty za psi grosz..! Bandana złodziei i ludzi bez honoru!

Dodaj ogłoszenie