Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus: 30.03.2020 r. Spłacasz kredyt i boisz się, że przez pandemię i kwarantannę nie będziesz miał na spłatę, bank pomoże - jak?

Zbigniew Biskupski AIP
Krzysztof Pietraszkiewicz: Wakacje kredytowe do trzech miesięcy banki mogą obecnie wdrożyć we własnym zakresie. Spodziewamy się, że mogą wystąpić propozycje przedłużenia tego okresu, co będzie wymagało pewnych modyfikacji regulacji i z takim wnioskiem będziemy zwracać się do KSF i KNF,
Krzysztof Pietraszkiewicz: Wakacje kredytowe do trzech miesięcy banki mogą obecnie wdrożyć we własnym zakresie. Spodziewamy się, że mogą wystąpić propozycje przedłużenia tego okresu, co będzie wymagało pewnych modyfikacji regulacji i z takim wnioskiem będziemy zwracać się do KSF i KNF, Andrzej Banaś / Polska Press
Związek Banków Polskich będzie rekomendował – by polecić, nie ma uprawnień – wszystkim bankom pomoc osobom spłacającym kredyty, które wpadną w kłopoty finansowe w związku z pandemią koronawirusa. Zwłaszcza tym, które nie mają w umowach kredytowych przewidzianych tzw. wakacji kredytowych.

Koronawirus. Banki dla kredytobiorców: spłacasz kredyt i boisz się, że przez pandemię i kwarantannę nie będzie cię stać na zapłacenia raty

Związek Banków Polskich będzie rekomendował – by polecić, nie ma uprawnień – wszystkim bankom pomoc osobom spłacającym kredyty, które wpadną w kłopoty finansowe w związku z pandemią koronawirusa. Zwłaszcza tym, które nie mają w umowach kredytowych przewidzianych tzw. wakacji kredytowych.

Szef Związku Banków Polskich, Krzysztof Pietraszkiewicz zapowiedział, że organizacja ta, zrzeszająca w zasadzie wszystkie banki działające w Polsce będzie rekomendować bankom udzielenie jak najdalszej pomocy ich klientom w związku z koronawirusem, zwłaszcza tym, którzy spłacają kredyty. Pomoc ma polegać głównie na odroczeniu spłaty kolejnych rat – na początek na trzy miesiące.
Taka przerwa w spłacie ma trwać trzy miesiące a zgoda na nią ma być przez banki udzielana według uproszczonej procedury. Na dłuższą zwłokę bez ubocznych konsekwencji nie pozwala prawo – trzeba w tym celu zmienić przepisy. Przerwa w spłacie nie oznacza umorzenia raty, a jedynie odłożenie terminu spłat zawieszonych rat kredytowych.

mBanka jako pierwszy

mBank od godziny 16:00 dnia 16 marca 2020 r. umożliwia każdemu klientowi indywidualnemu oraz małym i średnim firmom odłożenie spłaty raty kapitałowej kredytu aż do pół roku. Dotyczy to wszystkich kredytów spłacanych w ratach, m. in. gotówkowych, hipotecznych czy firmowych.
Klienci bankowości detalicznej, którzy zamierzają skorzystać z odroczenia spłaty powinni zalogować się do serwisu transakcyjnego mBanku. Następnie wejść w zakładkę „moje finanse”, kliknąć w „kredyty” i wybrać kredyt, którego spłatę chcą odroczyć.
Należy wybrać opcję „złóż wniosek”, zaznaczyć „odroczenie spłaty kapitału” i wpisać liczbę miesięcy (maksymalnie 6). Po kliknięciu „wyślij wniosek” spłata kapitału kredytu zostaje automatycznie zawieszona. Cały proces jest przeprowadzany on-line, bez wychodzenia z domu.
Klienci z segmentu MSP obsługiwani przez bankowość korporacyjną będą mogli w najbliższych dniach złożyć wniosek przez serwis mBank CompanyNet.

Na czym polegają wakacje kredytowe

W umowach kredytów na większe kwoty, zwłaszcza hipotecznych, przewidziane są tzw. wakacje kredytowe. Polegają one na odroczeniu na jakiś czas, nawet o pół roku, spłaty kredytu. W tym czasie bank oczekuje co najwyżej spłaty odsetek, zawieszając obsługę rat kapitałowych.
Skorzystanie z takiej klauzuli wymaga jednak dopełnienia procedury. Zazwyczaj negocjacji z bankiem i podpisania aneksu do umowy. Bowiem wakacje od spłaty – całej raty czy tylko raty kapitałowej, jak uzgodnią strony umowy – automatycznie o okres wakacji wydłużają okres na jaki umowa kredytowa zostaje zawarta.

Uproszczona procedura

Nie znamy szczegółów określających na czym te uproszczone procedury miałby polegać. Można spodziewać się, że zamiast negocjacji i procedury aneksowania umów ograniczą się do prostego wniosku – analogicznie jak wniosek do ZUS o dodatkowy zasiłek opiekuńczy – a następnie podpisania proste dokumentu przygotowanego przez bank typu porozumienie co do zawieszenia spłat.
Szczegóły ustali każdy bank indywidualnie, posunięcie ZBP ma bowiem charakter jedynie niezobowiązującej rekomendacji – bank może ją wykonać lub nie.
O decyzjach poszczególnych banków w sprawie zawieszania spłaty rat kredytu będziemy informowali na bieżąco.

Prezydent może więcej?

W związku z pandemią koronawirusa na świecie, władze państwa podjęły decyzję o zamknięciu m.in. przedszkoli, szkół, kin czy teatrów, a także odwołaniu wydarzeń kulturalnych w Polsce. Część osób przez chorobę lub konieczność pozostania w domu z dzieckiem utraci miesięczny dochód lub będzie on znacznie niższy niż planowany. Może to oznaczać problemy dla kredytobiorców, którzy muszą regularnie spłacać raty kredytów.
Prezydent w porozumieniu z branżą finansową planuje wypracowanie działań łagodzących skutki spłaty tego typu zobowiązań.

Komentarz eksperta: Katarzyna Dmowska z ANG Spółdzielni

Proponowane rozwiązanie to zawieszenie spłaty kredytu na od 3 do 6 miesięcy, czyli tzw. wakacje kredytowe. Jest to opcja, z której często korzystają kredytobiorcy borykający się z przejściowymi problemami ze spłatą rat lub potrzebujący środków na inny cel. Wyjątkowa jest jednak sytuacja i w związku z pandemią koronawirusa cała procedura ma zostać uproszczona i tak przygotowana, aby można ją było zastosować bez konieczności wychodzenia z domu. My oczywiście służymy naszym klientom pomocą w rozwiązaniu wszelkich formalności.
Większość banków umożliwia swoim klientom zawieszenie spłaty kredytu na okres od 1 do 6 miesięcy. Niektóre dopuszczają taką opcję tylko raz lub dwa razy w ciągu całego okresu kredytowania, inne nie częściej niż raz w roku. Standardowo z opcji chwilowego zawieszenia kredytu nie może jednak skorzystać każdy - banki przewidują taką możliwość tylko dla tych, którzy terminowo spłacają raty i nie mają zaległości. Nie wiadomo jeszcze, jak będzie to wyglądało w obecnej sytuacji.

Trzeba również pamiętać, że zawieszoną ratę i tak będziemy musieli kiedyś spłacić. Jeżeli zmianie nie ulegną standardowe procedury, to niezapłacone raty kapitałowe powiększą kapitał do spłaty, a co za tym idzie – wpłyną na wzrost kwoty kolejnych miesięcznych należności wobec banku. Te zwyżki będą jednak nieznaczne, a ich wysokość zależy od zawieszonej kwoty i od czasu, jaki pozostał do końca spłaty całego kredytu.

Możemy zawiesić tylko część raty

Na całkowitą miesięczną ratę kredytu składają się dwie części – kapitałowa i odsetkowa. W całym okresie kredytowania, mimo że zazwyczaj decydujemy się na stałą ratę kredytu, to co miesiąc zmianie ulega wysokość części kapitałowej i odsetkowej, które po zsumowaniu dają stałą kwotę raty całkowitej. Należy pamiętać, że przy wakacjach kredytowych zawieszeniu podlega tylko część kapitałowa, a część odsetkowa musi być zapłacona terminowo. Jeżeli ta kwestia nie zostanie zmieniona w tych wyjątkowych okolicznościach, to część kredytobiorców, zwłaszcza tych, którzy dopiero co podpisali umowę, będzie musiała zapłacić praktycznie całą miesięczną należność.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski