MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus a wybory. Prezydent Białej Podlaskiej wystosował pismo do premiera Morawieckiego

Aleksandra Kaźmierczak
Aleksandra Kaźmierczak
W związku z obowiązującą w Polsce sytuacją epidemiologiczną, prezydent Białej Podlaskiej wystosował pismo do premiera Morawieckiego.
W związku z obowiązującą w Polsce sytuacją epidemiologiczną, prezydent Białej Podlaskiej wystosował pismo do premiera Morawieckiego. Archiwum
W związku z obowiązującą w Polsce sytuacją epidemiologiczną, prezydent Białej Podlaskiej wystosował pismo do premiera Morawieckiego. Wyraża w nim wątpliwości dotyczące podtrzymania decyzji o przeprowadzeniu wyborów prezydenckich.

„Jako prezydent miasta jestem zobowiązany do przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta RP” - napisał Michał Litwiniuk, prezydent Białej Podlaskiej na jednym z portali społecznościowych. Jego postawa podyktowana jest troską o zdrowie i życie mieszkańców miasta przez wzgląd na obecną sytuację w Polsce spowodowaną pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.

W celu zapobiegnięcia rozprzestrzeniania się zachorowań Litwiniuk skierował do premiera Mateusza Morawieckiego list dotyczący tegorocznych wyborów prezydenckich. Zaznacza w nim, że wraz z bialskimi instytucjami i władzami porządkowymi edukuje mieszkańców i wprowadza działania prewencyjne, mające na celu zminimalizować zagrożenie. Podkreśla również, że sam Morawiecki zadecydował o wprowadzeniu ograniczeń, dotyczących unikania skupisk większych niż dwie osoby.

W liście Michał Litwiniuk wspomina także, że czuje się odpowiedzialny za zdrowie mieszkańców miasta. Według niego, odbywające się 10 maja wybory, stanowią duże zagrożenie oraz nieuzasadnione narażenie zdrowia i życia obywateli. Prezydent Białej Podlaskiej przedstawił również kalendarz wyborczy i procedury, jakie towarzyszą przedwyborczemu okresowi. Zaznacza, że wykonywanie czynności związanych z przygotowaniem do wyborów dotychczas odbywało się w bezpośrednim kontakcie nie tylko z wyborcami, ale też z członkami komisji i pełnomocnikami komitetów wyborczych.

Dodatkowym uzasadnieniem ze strony Litwiniuka jest wzmianka w liście sytuacji, jaka miała miejsce we Francji, gdzie po wyborach lokalnych wzrosła liczba zachorowań wśród ich uczestników. Bialski prezydent zaznacza, że na rynku brakuje środków dezynfekujących, maseczek i rękawiczek, w które musieliby wyposażyć wszystkie pracujące przy wyborach osoby. Przytacza również art. 66 ust. 1 Konstytucji który mówi o tym, że „Każdy ma prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Sposób realizacji tego prawa oraz obowiązki pracodawcy określa ustawa” i pyta wprost, czy przeprowadzenie wyborów podczas trwania pandemii nie jest sprzeczne z konstytucyjnym obowiązkiem ochrony obywateli.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski