Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus i Tarcza Antykryzysowa: 2.03.2020 r. PIT za 2019 rok jednak tylko do 30 kwietnia. Co z bieżącymi zaliczkami na podatek dochody?

Piotr Juszczyk / AIP
Termin złożenia zeznania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2019 rok miał zostać przesunięty. Jednak w projekcie tzw. "tarczy antykryzysowej", nie ma o tym żadnej wzmianki.
Termin złożenia zeznania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2019 rok miał zostać przesunięty. Jednak w projekcie tzw. "tarczy antykryzysowej", nie ma o tym żadnej wzmianki. brak
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez rząd termin złożenia zeznania w podatku dochodowym od osób fizycznych miał zostać przesunięty. Jednak w projekcie tzw. "tarczy antykryzysowej", nie ma o tym żadnej wzmianki.

Jednocześnie zgodnie z projektem zmienia się termin zapłaty podatku przez płatników m.in. z tytułu umów o pracę czy też umów zlecenie za miesiące marzec oraz kwiecień. Nowy termin to 1 czerwca 2020 roku.

Oznacza to, że płatnik do tego czasu pobiera podatek od wynagrodzeń, ale z płatnością do budżetu może poczekać aż do 1 czerwca 2020 r.

W związku z tym, że termin zostaje ustalony ustawowo, przedsiębiorcy nie będę musieli składać wniosków o odroczenie zapłaty podatku. Nie wystąpią tu zatem żadne dodatkowe koszty po ich stronie, jak np. opłata prolongacyjna. Jest to dużo lepsze rozwiązanie niż w przypadku odroczenia terminu zapłat składek ZUS, ponieważ podatnik nie musi pisać żadnych dodatkowych i skomplikowanych wniosków.

Z ostatniej chwili! W sobotę 28 marca o 6.20 rano Sejm uchwalił ustawy nazywane pakietem antykryzysowym. Wiemy już na jaką pomoc może liczyć pracownik na etacie, zleceniobiorca, osoba na umowie o dzieło, samozatrudniony prowadzący działalność gospodarczą i mikrofirmy czyli takie, w których pracuje do dziewięciu osób. Chcesz poznać szczegóły, po prostu kliknij w ten tekst.

Odroczenie a nie umorzenie

Należy też pamiętać, że jest to tylko odroczenie, a nie umorzenie. Przedsiębiorca i tak będzie w konsekwencji musiał zapłacić podatek. Wszystkie te przesunięcia mogą więc spowodować kumulację spłat, a to dla przedsiębiorstw, które zaczną po kryzysie odrabianie strat, może się okazać przytłaczające.

Niewątpliwie odroczenia w zapłatach są potrzebne, ale najbardziej pożądane byłyby po prostu zwolnienia z PIT na czas pandemii. Jednak jeśli rządzący zdecydują się na odroczenia, to zdecydowanie potrzebny byłby dłuższy czas – na przykład do końca roku. Wówczas przedsiębiorcy mogliby w dłuższym czasie spłacać odroczone zobowiązania publicznoprawne, tak żeby zminimalizować negatywne skutki kumulacji składek.

Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w firmie inFakt

Zaniechanie poboru opłaty prolongacyjnej

Podatnik nie będzie musiał ponosić kosztu opłaty w związku z odroczeniem terminu płatności podatku lub rozłożenia zapłaty podatku na raty, albo odroczeniem lub rozłożeniem na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami.

Taka opłata, nazywana opłatą prolongacyjną, wynosi aktualnie 4% kwoty podatku lub zaległości podatkowej. Zwolnienie z obowiązku jej opłacenia będzie trwać w okresie stanu zagrożenia epidemicznego albo w okresie 30 dni bezpośrednio następujących po jego odwołaniu.

Inne ułatwienia podatkowe w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej

Te rozwiązania mają się znaleć w projekcie specjalnej ustawy, którą Sejm ma uchwalać w piątek 27 marca i obowiązywać od 1 kwietnia:

  • Możliwość zawieszenia kontroli podatkowych, postępowań podatkowych, kontroli celno- skarbowych na czas obowiązywania stanu epidemicznego
  • Zaniechanie poboru opłaty prolongacyjnej
  • Ulga z tytułu darowizn przekazanych na walkę z koronawirusem
  • Możliwość wstrzymania administracyjnego postępowania egzekucyjnego należności pieniężnych
  • Możliwość wstecznego rozliczania strat podatkowych w PIT i CIT
  • Przesunięcie terminu do zapłacenia podatku od przychodów z budynków
  • Wyłączenie stosowania regulacji w podatkach dochodowych dotyczących tzw. złych długów
  • Możliwość rezygnacji z uproszczonych zaliczek w 2020 r. i obliczanie zaliczek miesięcznych od bieżących dochodów
  • Przedłużenie terminu do złożenia zeznania CIT-8 dla organizacji pozarządowych
  • Wydłużenie terminu na przekazanie przez płatników zaliczek na podatek od wynagrodzeń pobranych za marzec i kwiecień
  • Odroczenie do 1 lipca 2020 r. obowiązku składania nowych JPK_VAT z deklaracją dla dużych podatników
  • Informacja o cenach transferowych (TP-R) w zależności od przyjętego wariantu
  • Odroczenie do 13 lipca 2020 r. zgłoszeń do Centralnego Rejestru Beneficjenta Rzeczywistego (CRBR)
  • Możliwość wprowadzenia przez gminy zwolnień z podatku od nieruchomości
  • Możliwość wprowadzenia przez gminy przedłużenia terminów płatności rat podatku od nieruchomości
  • Zawieszenie podatku od sprzedaży detalicznej
  • Uelastycznienie zasad gospodarki finansowej jednostek sektora finansów publicznych, w tym jednostek samorządu terytorialnego, funduszy celowych, agencji wykonawczych i budżetu państwa w celu zapewnienia możliwie najszybszego i sprawnego dysponowania środkami publicznymi na cele związane z przeciwdziałaniem COVID-19.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koronawirus i Tarcza Antykryzysowa: 2.03.2020 r. PIT za 2019 rok jednak tylko do 30 kwietnia. Co z bieżącymi zaliczkami na podatek dochody? - Strefa Biznesu

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski