Dlaczego osoby z astmą są bardziej narażone na ciężki przebieg koronawirusa?
To zagrożenie wynika z lokalizacji choroby. Zapalenie śródmiąższowe płuc jest jednym z charakterystycznych objawów koronawirusa, natomiast astma jest chorobą przewlekłą dróg oddechowych, dokładnie dotyczy oskrzeli. Parametry oddechowe u tych pacjentów są nieprawidłowe, a to obniża próg wrażliwości na dodatkową chorobę, która może pojawić się w tym obszarze. Tym samym możemy mieć dwie choroby w tym samym narządzie. Stąd duże ryzyko ciężkiego przebiegu i powikłań w przebiegu koronawirusowego zapalenia płuc u astmatyków. Poza tym w skrzelach astmatyków znajdują się receptory - takie punkty uchwytów, gdzie wirus, który dociera do nas wraz z powietrzem, ma możliwość zakotwiczenia się w drogach oddechowych i wywołania zapalenia. Nie wolno odstawiać leczenia chorób przewlekłych (astma, cukrzyca, nadciśnienie) na czas infekcji, bo taki pacjent może natychmiast trafić pod respirator z powodu niewydolności oddechowej, ale nie wywołanej wirusem, tylko nieprawidłowym leczeniem.
Jak astmatycy mają się chronić przed koronawirusem?
Najlepiej zostać w domu i nie narażać się na kontakt z innymi osobami, bo obecnie już każdy może być potencjalnym nosicielem wirusa. Należy funkcjonować tak, aby było jak najmniej okazji do dotykania różnych przedmiotów poza mieszkaniem, do tego częsta dezynfekcja rąk i przedmiotów. Mówi się, że na wzrost odporności wpływają także bardzo niespecyficzne czynniki jak sen w odpowiedniej ilości godzin, prawidłowe żywienie, niwelowanie stresu.
Wiosna to również dla alergii kwitnący okres.
Od stycznia jesteśmy na etapie pylenia drzew. W tej chwili pyli brzoza, która immunologicznie jest najbardziej dokuczliwa, kończy pylić olcha i wierzba. Część pacjentów astmatycznych nie jest alergikami i oni mają trochę łatwiej teraz. Natomiast alergicy przeżywają obecnie okres zaostrzeń. Doszedł do tego koronawirus, więc muszą być również szczególnie ostrożni.
A co z maseczkami ochronnymi na twarz, nosić czy nie nosić?
Maseczki nosimy kiedy jest konieczność wyjścia na zewnątrz i kontaktu z drugim człowiekiem. Każda maseczka, w różnym stopniu, ale spełnia swoją funkcję. Na przykład maseczki szyte z tkanin bawełnianych z filtrem fizelinowym mają dwie funkcje. Jeśli my kaszlemy, to zdecydowanie mniejsza ilość aerozolu wydostaje się i naraża innych. Z drugiej strony jeśli ktoś kaszle w naszym otoczeniu, a my mamy maseczkę, to zdecydowanie mniej tego aerozolu dociera do naszych dróg oddechowych. Dlatego lepiej jest nosić maseczkę, niż w ogóle nie nosić. W tym czasie pylenia roślin jak i infekcji wirusowych bardzo dobrze sprawdzą się oczyszczacze powietrza w mieszkaniach. Te urządzenia nowej generacji zawierają bardzo skrupulatne filtry np. typu HEPA, które filtrują nie tylko cząstki PM2,5 i PM10, ale mają również funkcję wyłapywania alergenów oraz bakterii i wirusów.
- Pusto nad Zalewem Zemborzyckim. Lublinianie posłuchali apeli
- Petycja: „Żądamy cofnięcia zakazu wstępu do lasu"
- Sześć izolatoriów w województwie lubelskim. Gdzie powstały?
- Apel ratusza: Produkujmy mniej śmieci i nie róbmy remontów
- Terytorialsi pomagają w szpitalu w Zamościu
- Córka pacjenta zakażonego koronawirusem: Żyjemy w strachu
iPolitycznie - Dominik Tarczyński - skrót 3
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?