Koronawirus jest szczególnie groźny dla chorych na astmę

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Małgorzata Genca
Rozmawiamy z lek. med. Ewą Trębas-Pietraś, ordynator oddziału alergologii i chorób płuc w szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie

Dlaczego osoby z astmą są bardziej narażone na ciężki przebieg koronawirusa?
To zagrożenie wynika z lokalizacji choroby. Zapalenie śródmiąższowe płuc jest jednym z charakterystycznych objawów koronawirusa, natomiast astma jest chorobą przewlekłą dróg oddechowych, dokładnie dotyczy oskrzeli. Parametry oddechowe u tych pacjentów są nieprawidłowe, a to obniża próg wrażliwości na dodatkową chorobę, która może pojawić się w tym obszarze. Tym samym możemy mieć dwie choroby w tym samym narządzie. Stąd duże ryzyko ciężkiego przebiegu i powikłań w przebiegu koronawirusowego zapalenia płuc u astmatyków. Poza tym w skrzelach astmatyków znajdują się receptory - takie punkty uchwytów, gdzie wirus, który dociera do nas wraz z powietrzem, ma możliwość zakotwiczenia się w drogach oddechowych i wywołania zapalenia. Nie wolno odstawiać leczenia chorób przewlekłych (astma, cukrzyca, nadciśnienie) na czas infekcji, bo taki pacjent może natychmiast trafić pod respirator z powodu niewydolności oddechowej, ale nie wywołanej wirusem, tylko nieprawidłowym leczeniem.

Jak astmatycy mają się chronić przed koronawirusem?
Najlepiej zostać w domu i nie narażać się na kontakt z innymi osobami, bo obecnie już każdy może być potencjalnym nosicielem wirusa. Należy funkcjonować tak, aby było jak najmniej okazji do dotykania różnych przedmiotów poza mieszkaniem, do tego częsta dezynfekcja rąk i przedmiotów. Mówi się, że na wzrost odporności wpływają także bardzo niespecyficzne czynniki jak sen w odpowiedniej ilości godzin, prawidłowe żywienie, niwelowanie stresu.

Wiosna to również dla alergii kwitnący okres.
Od stycznia jesteśmy na etapie pylenia drzew. W tej chwili pyli brzoza, która immunologicznie jest najbardziej dokuczliwa, kończy pylić olcha i wierzba. Część pacjentów astmatycznych nie jest alergikami i oni mają trochę łatwiej teraz. Natomiast alergicy przeżywają obecnie okres zaostrzeń. Doszedł do tego koronawirus, więc muszą być również szczególnie ostrożni.

A co z maseczkami ochronnymi na twarz, nosić czy nie nosić?
Maseczki nosimy kiedy jest konieczność wyjścia na zewnątrz i kontaktu z drugim człowiekiem. Każda maseczka, w różnym stopniu, ale spełnia swoją funkcję. Na przykład maseczki szyte z tkanin bawełnianych z filtrem fizelinowym mają dwie funkcje. Jeśli my kaszlemy, to zdecydowanie mniejsza ilość aerozolu wydostaje się i naraża innych. Z drugiej strony jeśli ktoś kaszle w naszym otoczeniu, a my mamy maseczkę, to zdecydowanie mniej tego aerozolu dociera do naszych dróg oddechowych. Dlatego lepiej jest nosić maseczkę, niż w ogóle nie nosić. W tym czasie pylenia roślin jak i infekcji wirusowych bardzo dobrze sprawdzą się oczyszczacze powietrza w mieszkaniach. Te urządzenia nowej generacji zawierają bardzo skrupulatne filtry np. typu HEPA, które filtrują nie tylko cząstki PM2,5 i PM10, ale mają również funkcję wyłapywania alergenów oraz bakterii i wirusów.

iPolitycznie - Dominik Tarczyński - skrót 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie