MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus: pomogą osobom starszym na terenie województwa lubelskiego

Aleksandra Kaźmierczak
Aleksandra Kaźmierczak
123rf.com/zdjęcie ilustracyjne
Urząd Miasta Lublin ogłosił, że zaoferuje pomoc w dostarczeniu zakupów osobom starszym, objętym kwarantanną domową. Sprawdziliśmy, jakie działania zostały podjęte w innych miastach w województwie lubelskim.

W środę Urząd Miasta w Lublinie zakomunikował, aby do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przekazywać informacje na temat osób samotnych - starszych i niepełnosprawnych - które wymagają pomocy w zrobieniu niezbędnych zakupów.

Działania mające na celu troskę o starszych i niepełnosprawnych mieszkańców miasta podjęły także lubelskie organizacje społeczne. Do pomocy gotowe są Centrum Wolontariatu (tel. 81 534 26 52), a także Stowarzyszenie Mali Bracia Ubogich.

- Każdy z naszych podopiecznych ma indywidualnego wolontariusza - mówi Wioleta Skwira, koordynatorka wolontariatu stowarzyszenia. - Dotychczas w statucie była jedynie możliwość odwiedzin podopiecznego raz w tygodniu, jednak od środy wprowadziliśmy możliwość robienia zakupów przez wolontariuszy.

Zakupy pod drzwiami

Zakupy będą przez nich zostawiane pod drzwiami podopiecznych. Aby zminimalizować ryzyko zakażenia wirusem, bezpośrednie kontakty z seniorami zostały ograniczone do rozmów telefonicznych. Osoby potrzebujące pomocy, jaką obecnie oferuje stowarzyszenie, mogą zgłosić się pod numer 81 538 26 01.

Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Siedleckiej w Białej Podlaskiej odwołało duże akcje planowane na najbliższy okres. Nie oznacza to jednak, że instytucja zaprzestała swoich działań.

- Indywidualny wolontariat wciąż działa, prowadzimy również wydłużone dyżury telefoniczne - poinformowała Żanetta Kowalczuk, koordynatorka wolontariatu. - W miarę możliwości zdalnie realizujemy projekty społeczne. W obecnej sytuacji czujemy potrzebę misji, by pomagać seniorom i ich chronić.

Wystarczy zadzwonić

Caritas Diecezji Siedleckiej ogranicza kontakty wolontariuszy z seniorami do minimum, ale przedstawiciele wolontariatu są gotowi pomóc także osobom, które ze względów bezpieczeństwa wolą pozostać w domu, a nie korzystały jeszcze z pomocy instytucji. Mogą zgłosić się pod numer 83 342 05 83.

Centrum Integracji Społecznej w Białej Podlaskiej zapewnia swoim podopiecznym niezbędne środki higieny oraz żywność. Powołany został sztab kryzysowy, który ma zadecydować o dalszych działaniach instytucji. Aby uzyskać pomoc należy dzwonić pod numer 724 315 777.

Aby pomóc starszym i niepełnosprawnym mieszkańcom Zamościa, Miejskie Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu współpracuje z miejscowym oddziałem Polskiego Czerwonego Krzyża. - Ogólnie w Zamościu mamy około 200 osób które korzystają z usług opiekuńczych - mówiła Anna Bałdyga, kierownik Działu Pomocy Środowiskowej MCPR. - Jesteśmy w stałym kontakcie z opiekunkami pomagającymi naszym podopiecznym, a nowe zgłoszenia będziemy rozpatrywać indywidualnie i w miarę możliwości je realizować.

W celu uzyskania pomocy od MCPR w Zamościu osoby potrzebujące mogą zgłaszać się pod numerem 84 677 56 32.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski