MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Puławski szpital przygotowuje się na przyjęcie chorych

Hanna Bednarzewska
Od lewej: Leszek Gorgol, wicestarosta powiatu puławskiego i Piotr Rybak, dyrektor szpitala w Puławach
Od lewej: Leszek Gorgol, wicestarosta powiatu puławskiego i Piotr Rybak, dyrektor szpitala w Puławach Hanna Bednarzewska
Szpital w Puławach od poniedziałku ma być jedyną placówką medyczną specjalistyczną w województwie, w której będą leczeni wyłącznie chorzy na Covid-19 i osoby z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Na terenie województwa jest 8 szpitali z oddziałami zakaźnymi, gdzie również będą trafiali pacjenci. Wszystkie są w stanie podwyższonej gotowości.

Na piątkowej konferencji prasowej zorganizowanej w puławskim starostwie poinformowano o zadaniach szpitala w najbliższym czasie. Na razie w powiecie puławskim, nie stwierdzono żadnego przypadku chorobowego koronawirusa. Decyzja o przekształceniu puławskiego szpitala wynika z ustaleń Ministerstwa Zdrowia.

- Zostaliśmy o tym poinformowani we środę i wytypowani przez organy wyższe do tego, aby stać się szpitalem monospecjalistycznym - mówił, cytowany przez portal pulawy.naszemiasto.pl, Piotr Rybak, dyrektor puławskiego szpitala.

Zgodnie z zalecaniami ministerstwa, jeden szpital w każdym regionie, ma być przekształcony w jednostkę leczącą tylko pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. Będą tam przewożeni m.in. pacjenci z silnymi objawami zakażenia. W województwie lubelskim wybrano Puławy. Dlaczego?

– Jednym z głównych argumentów było to, że posiadamy oddział obserwacyjno –zakaźny i 19 innych oddziałów specjalistycznych takich jak położniczy, kardiologiczny, ortopedyczny, czy neurologiczny

- tłumaczył dyrektor.

Obecność innych oddziałów jest o tyle ważna, że osoby z koronawirusem mogą wymagać również innego rodzaju opieki, bo będą to np. kobiety w ciąży, osoby z urazami- mówi Rybak.

– Nikt z nami nie konsultował decyzji o przekształceniu szpitala na potrzeby pomocy chorym z koronawirusem. Decyzję podjęły służby państwowe, które są w stanie gotowości nadzwyczajnej i my jesteśmy zobowiązani wykonywać polecenia, bo system bezpieczeństwa tego wymaga - podkreślał wicestarosta powiatu puławskiego Leszek Gorgol.

Placówka ma zacząć funkcjonować w nadzwyczajny sposób od poniedziałku. Już teraz do puławskiego szpitala nie są przyjmowani nowi pacjenci bez objawów zakażenia. Zamknięto przyjęcia na zabiegi planowe. Pacjenci są wypisywani do domu, jeśli pozwala na to ich stan. Pozostali będą przeniesieni do innych placówek w województwie.

Od czwartku karetki pogotowia wożą pacjentów z innymi schorzeniami, ale bez podejrzenia o koronawirusa, do innych szpitali wskazanych przez wojewodę. Są to placówki w Lublinie, Opolu Lubelskim, Dęblinie i Rykach.

Od piątku Szpitalny Oddział Ratunkowy puławskiego szpitala przyjmuje tylko pacjentów zakażonych koronawirusem, także tych z innymi chorobami współistniejącymi związanymi z kardiologią, neurologią, chirurgią.

- Czy pracownicy szpitala są przygotowani do tego typu zadania? - zapytaliśmy dyrektora? Mieszkańcy miasta i załoga szpitala obawiają się o swoje bezpieczeństwo.

– Strach ma wielkie oczy- zarówno strach społeczności jak i załogi. Dziś został powołany wewnętrzny szpitalny zespół zarządzania kryzysowego. Jesteśmy przygotowani, aby pomagać pacjentom. Naszym celem jest przerwanie łańcucha zakażeń

- mówił Rybak.

Gdzie będą się leczyć mieszkańcy Puław?

Co mają zrobić pacjenci z powiatu puławskiego, którzy będą potrzebowali ambulatoryjnej pomocy lekarskiej?

– Bardzo nam zależy na objęciu opieką medyczna mieszkańców Puław i powiatu puławskiego. Pomoc medyczną i ambulatoryjną będzie świadczyła Przychodnia Specjalistyczna przy ulicy Centralnej w Puławach, gdzie przekierujemy specjalistów. Taką pomoc będą także świadczyły przychodnie w mieście podlegające pod Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej. Wcześniej pacjenci będą weryfikowani pod względem zakażenia koronawirusem- mówi Rybak.

Mieszkańcy obawiają się utworzenia w mieście tak zwanej czerwonej strefy co wiązałoby się wieloma ograniczeniami dotyczącymi przemieszczania się. – Nie ma na razie mowy o utworzeniu takiej strefy- zapewniał wicestarosta.

- Puławski szpital skorzysta ze wsparcia wojewody, który dedykował ponad 800 tys. zł na dodatkowe zakupy dotyczące walki z wirusem – dodał Gorgol.

Wyznaczone zostały także miejsca do kwarantanny pacjentów. Chodzi o schronisko "Pod Wianuszkami" w Kazimierzu Dolnym i bursę szkolną przy ulicy Partyzantów w Puławach – obiekty należą do puławskiego starostwa.

Miejsca kwarantanny

– Miejsca kwarantanny zbiorowej muszą być obiektami publicznymi z pokojami przynajmniej dwuosobowymi z łazienką. Oba obiekty spełniają te warunki - wyjaśniał Gorgol.

W sumie zabezpieczono około 240 miejsc do kwarantanny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pasta jajeczna z awokado

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski