MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Urzędy ograniczają kontakty z mieszkańcami. Odwołane egzaminy na prawo jazdy

Artur Jurkowski
Zamiast wizyty, kontakt telefoniczny lub elektroniczny. Urzędy i instytucje publiczne ograniczają w związku z korawirusem kontakty z mieszkańcami. Odwołano wszystkie egzaminy na prawo jazdy.

Domy Pomocy Społecznej. Domach Pomocy Społecznej w Lublinie wprowadzony został zakaz odwiedzin osób z zewnątrz, ograniczenie wyjść mieszkańców do minimum (tylko w nagłych i niezbędnych przypadkach), oraz zawieszenie prowadzenia zajęć w klubach seniora - działających przy DPS.

Zarząd Nieruchomości Komunalnych. - Decyzją pana prezydenta i dyrektora ZNK zmuszeni jesteśmy ograniczyć kontakty z mieszkańcami i zalecamy kontakt i załatwianie spraw, o ile to możliwe za pośrednictwem poczty elektronicznej lub telefonicznie – informuje Łukasz Bilik, rzecznik ZNK.

Urząd Miasta Lublin. - W przypadku konieczności załatwienia spraw urzędowych rekomendujemy korzystanie z możliwości ich załatwienia drogą elektroniczną bądź telefoniczną. Prezydent sugeruje także dokonywanie czynności płatniczych poprzez bankowość elektroniczną – informuje Urząd Miasta Lublin na stanie internetowej.

Zarząd Transportu Miejskiego. - W związku z sytuacją epidemiologiczną, rekomendujemy ograniczenie osobistych wizyt w Biurze Obsługi Klienta i Punktach Sprzedaży Biletów ZTM w Lublinie. W przypadku konieczności załatwienia spraw w naszych placówkach zachęcamy do skorzystania z możliwości kontaktu drogą elektroniczną bądź za pośrednictwem telefonu – informuje ZTM na swoim facebooku.

Sądy i prokuratura
Sądy. - W ramach działań zapobiegawczych niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się w Polsce koronawirusa uprzejmie prosimy, aby kwestie informacyjne załatwiane były przez Państwa – w miarę możliwości: drogą telefoniczną, za pośrednictwem poczty elektroniczne, poprzez Elektroniczną Skrzynkę Podawczą – ePUAP - czytamy w komunikacie Krzysztofa Niezgody, prezesa Sądu Okręgowego w Lublinie.

Osoby wezwane na rozprawę (np. w charakterze stron, uczestników postępowania, pełnomocników, obrońców, świadków), które wróciły z kraju/rejonu uznanego przez Głównego Inspektora Sanitarnego jako szczególnie niebezpieczny i podatny na zakażenia koronawirusem lub miały kontakt z osobą, u której stwierdzono zarażenie koronawirusem są proszone o niezwłoczne przekazanie tej informacji, telefonicznie bądź drogą mailową, kierownikowi Sekretariatu Wydziału właściwego ze względu na zarejestrowanie sprawy. W ten sposób mogą uzasadnić swoją nieobecność w sądzie. Ograniczenia w poruszaniu się po budynku wprowadził Sąd Apelacyjny w Lublinie.

Prokuratura. - Bardzo proszę Państwa aby załatwianie wszelkich kwestii informacyjnych lub innych niewymagających osobistego stawiennictwa w Prokuraturze Okręgowej w Lublinie ograniczone zostało do niezbędnego minimum. Zachęcam Państwa do kontaktu z Prokuraturą Okręgową w Lublinie drogą telefoniczną, za pośrednictwem poczty elektronicznej lub poprzez Elektroniczną Skrzynkę Podawczą e-PUAP - informuje Piotr Malicki, pełniący obowiązki szefa Prokuratury Okręgowej w Lublinie. Przyjmowanie interesantów będzie możliwe tylko w przypadku bezwzględnej konieczności po uprzednim telefonicznym uzgodnieniu.

Urząd marszałkowski

W tym przypadku jeden z podwładnych marszałka województwa narzeka: - W urzędzie były osoby mające kontakt z rodziną pacjenta z Niedrzwicy. Oczywiście dopiero wczoraj wyszło, kto to był. Mamy po jednej butelce dezynfekcji na sekretariat, a przez główny sekretariat marszałków ciągle się przewijają goście z zewnątrz - opisuje w przesłanej nam wiadomości.

W środę w urzędzie wprowadzono nowe procedury bezpieczeństwa. Pracownicy mają wypełnić specjalną ankietę, na podstawie której ocenia się, czy taką osobę skontaktować z sanepidem. Po kolejnym wywiadzie zapada decyzja, czy pracownik może zostać przy swoim stanowisku pracy, czy powinien być objęty kwarantanną domową, czy może powinien zgłosić się do szpitala.

Każdy z pracowników może też do swojego przełożonego zgłosić potrzeby pracy zdalnej. Mogą z tego skorzystać nie tylko osoby, które muszą zaopiekować się dzieckiem. Każdy z dyrektorów departamentów decyduje, czy w danym przypadku praca zdalna jest wskazana.

- Sam udzieliłem już trzech takich zgód. W każdym przypadku chodziło o opiekę nad dzieckiem do lat 8 - mówi Piotr Matej, dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej w urzędzie marszałkowskim.

Dodatkowo do sanepidu zgłosili się pracownicy Departamentu Gospodarki i Wspierania Przedsiębiorczości. Wszelkie osobiste kontakty między urzędnikami zostały ograniczone do minimum.

W Zarządzie Dróg Wojewódzkich zostało odwołane, zaplanowane na koniec marca, szkolenie dla pracowników.

Urząd marszałkowski też uczula: - W przypadku konieczności załatwienia spraw urzędowych, zalecane jest korzystanie z możliwości ich załatwienia drogą elektroniczną bądź telefonicznie.

Rękawiczki w skarbówce

W lubelskich urzędach skarbowych też wprowadzono środki ostrożności. Petenci są proszeni o to, aby - jeśli nie ma takiej konieczności - nie przychodzili do urzędów.

Co więcej, w urzędach ustawiono też skrzynki, gdzie można wrzucić wypełnione dokumenty, aby nie musieć stać w kolejce do ich złożenia.

Kasjerki mają na rękach rękawiczki i wyposażone są w spryskiwacze i ściereczki do czyszczenia lad.

Odwołane egzaminy na prawo jazdy

W ośrodkach ruchu drogowego w Lublinie, Kraśniku i Puławach zostały odwołane wszystkie ezgaminy na prawo jazdy.

- Opłaty wniesione przez osoby zapisane na egzaminy i szkolenia nie przepadają. Kontakt z Biurem Obsługi Klienta tylko telefoniczny (81) 74 84 674, 675 - informuje WORD w Lublinie.

Taka sama sytuacja jest w WORD w Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dotyczy to także terenowych oddziałów wszystkich ośrodków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski