Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Polsce: Debata w Sejmie. Informacja rządu nt. koronawirusa. Spotkanie prezydenta, premiera i ministrów

Kacper Rogacin
Kacper Rogacin
fot. Adam Jankowski
W poniedziałek odbyło się dodatkowe posiedzenie Sejmu w temacie koronawirusa. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski przedstawił kalendarium działań polskiego rządu. Stwierdził też, że koronawirus na pewno pojawi się w Polsce. Z kolei Małgorzata Kidawa-Błońska zaapelowała do obecnego na sali Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy dot. rekompensaty dla mediów publicznych.

Zanim politycy spotkali się w sejmie na dodatkowym posiedzeniu ws. koronawirusa, w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się spotkanie prezydenta, premiera oraz ministrów, które dotyczyło aktualnej sytuacji bezpieczeństwa, związanej z koronawirusem.

ZOBACZ TEŻ INNE INFORMACJE O WIRUSIE Z WUHAN:

- Najważniejsza informacja jest taka, że dotąd nie stwierdzono w Polsce obecności koronawirusa - powiedział prezydent po spotkaniu w BBN.

- Wiem, że jest dużo niepokoju, ale w tej sytuacji najważniejsze jest zachowanie procedur. Nie można ulegać emocjom, proszę o zachowanie spokoju. Ja wiem, że jeśli ktoś się źle czuje, to może być z tym ciężko. Ale polskie władze w wielu przypadkach nawet wyprzedzają to, co mówi Światowa Organizacja Zdrowia. Jestem przekonany, że unikniemy poważnego zagrożenia, chociaż prawdopodobieństwo, że koronawirus pojawi się w Polsce, jest bardzo wysokie - dodał.

Prezydent zaapelował też do polityków, by "w kwestii koronawirusa nie wykorzystywali bieżącej polityki".

- Jest potrzebny spokój, jest potrzebne wsparcie. Proszę, żeby to nie był temat politycznych połajanek. Mieliśmy niestety w ostatnich dniach sytuację, kiedy minister zdrowia był posądzany o ukrywanie informacji na temat koronawirusa. Oczywiście była to nieprawda. Było to zachowanie bardzo nieodpowiedzialne i proszę opozycję i innych polityków o działanie rozsądne, wspólnie - powiedział Andrzej Duda.

Koronawirus nie przestaje się rozprzestrzeniać, a wręcz zatacza coraz większe koło, obejmując nowe tereny. Do tej pory nie został opracowany lek zapobiegający zakażeniom. Nie odkryto także medykamentu (choć trwają intensywne badania), który mógłby skutecznie wyleczyć infekcję. W środę 11 marca WHO dotychczasową epidemię koronawirusa, nazwała pandemią! Trwa ona do dziś. Przedstawiamy zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), które koncentrują się na profilaktyce, czyli zapobieganiu zakażeniu koronawirusem. Poniższa galeria przedstawia 10 praktycznych porad, których przestrzeganie może uchronić Cię przed infekcją!

Jak uchronić się przed koronawirusem? Porady ekspertów

Koronawirus w Polsce: Debata w Sejmie. Transmisja na żywo

Z kolei o godz. 10 rozpoczęło się dodatkowe posiedzenie Sejmu, które w całości ma być poświęcone koronawirusowi.

- W Polsce obecnie nie ma żadnego przypadku osoby zarażonej wirusem. Do zarażenia dochodzi różnie. W ok. 80 proc. przypadków pacjenci przebywają tę infekcję w sposób łagodny. Średnio u 5 proc. występuje ciężka niewydolność oddechowa - mówił minister Łukasz Szumowski z sejmowej mównicy.

- Wirus na powierzchniach przeżywa od kilku minut do dziewięciu dni. W związku z tym istnieje niewielkie ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa na produktach, które są dostarczane dłużej niż tydzień - dodał szef Ministerstwa Zdrowia. Łukasz Szumowski przypomniał też o zasadach higieny, które powinny być stosowane przez wszystkich, by zminimalizować ryzyko zachorowania na koronawirusa.

Koronawirus w Polsce. SARS-Cov-2 na paczce z Chin lub u psa?...

Kalendarium działań rządu ws. koronawirusa

Minister Łukasz Szumowski przedstawił też kalendarium działań rządu ws. koronawirusa.

  • 9 stycznia - pierwsze informacje o zagrożeniu w Chinach. Powstał w GIS zespół monitorujący sytuację epidemiologiczną.
  • 10 stycznia - ECDC wydało komunikat o niskim ryzyku dla podróżujących.
  • 15 stycznia - informacja o braku transmisji wirusa z człowieka na człowieka.
  • 20 stycznia - GIS przekazał do MZ raport z analizą ryzyka. Nadal niepotwierdzona była jakakolwiek transmisja z człowieka na człowieka.
  • 21 stycznia - informacje od służb lotniskowych i wydane instrukcje dla personelu portu lotniczego, ws. koronawirusa.
  • 22 stycznia - spotkanie na Lotnisku Okęcie ze służbą medyczną, przedstawicielami LOT ws. dalszych działań.
  • 23 stycznia - informacja o możliwości transmisji z człowieka na człowieka. Pierwsze komunikaty ECDC dla ludności. WHO podejmuje decyzję o niewprowadzaniu stanu zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym.
  • 24 stycznia - instrukcje przekazane do Ministerstwa Infrastruktury. Wprowadzono kartę lokalizacji pasażera w samolotach na liniach Polska-Chiny.
  • 25 stycznia - sztab kryzysowy w GIS w temacie koordynacji informacji między MSZ i instytucjami dot. transportu osób z Chin.
  • 27 stycznia - ustalono drogi przekazywania próbek osób podejrzanych o zarażenie koronawirusem do laboratorium w Berlinie.
  • 28 stycznia - spotkanie robocze w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa. Rozesłanie przez NFZ komunikatu dot. zasad postępowania do wszystkich świadczeniodawców. MZ wprowadza obowiązek monitorowania i raportowania łóżek zakaźnych.
  • 29 stycznia - posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego w MZ.
  • 30 stycznia - potwierdzenie transmisji z człowieka na człowieka. WHO wprowadza stan zagrożenia o znaczeniu międzynarodowym. Posiedzenie Rządowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Publikacja raportu prezesa NIL oraz GIS do środowiska medycznego z prośbą o przekazywanie wiarygodnych informacji.
  • 31 stycznia - audiokonferencja IV komitetu bezpieczeństwa zdrowotnego UE, w którym uczestniczyło MZ. Pierwsza próbka pacjenta trafiła do PZH.
  • 1 lutego - kwarantanna prowincji Hubei.
  • 2 lutego - ewakuacja Polaków z obszarów zagrożonych w Chinach.
  • 3 lutego - zebranie zespołu roboczego ds. sytuacji związanej z koronawirusem w KPRM.
  • 4 lutego - senacka komisja zdrowia nt. koronawirusa. Zezwolenie i autoryzowanie testów diagnostycznych w USA.
  • 5 lutego - opracowanie informacji dot. kwarantanny związanej z koronawirusem.
  • 7 lutego - dyskusja sprawy ewakuacji 5 osób z Chin.
  • 8 lutego - przyjęcie 5 osób z Chin.
  • 13 lutego - udział ministra zdrowia na spotkaniu ministrów zdrowia w Brukseli.
  • 22 lutego - Włochy ogłaszają potwierdzone przypadki ognisk koronawirusa.
  • 23 lutego - włoski rząd zatwierdza dekret, który ma powstrzymać sytuację.
  • 24 lutego - spotkanie w KPRM i w MZ z udziałem Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
  • 25 lutego - przesłane pismo do podmiotów leczniczych ws. możliwości wystąpienia z wnioskiem o udostępnienie masek i kombinezonów z Agencji Rezerw Strategicznych. Uruchomiona całodobowa infolinia NFZ na potrzeby udzielania informacji Polakom.
  • 26 lutego - publikacja ECDC takich samych zaleceń, jakie dzień wcześniej wprowadził polski rząd.
  • 27 lutego - koronawirus włączony do ustawy o chorobach zakaźnych. Spotkanie ministra Piontkowskiego z kuratorami i przekazanie wytycznych dla szkół i rodziców. Decyzja wojewody o odbywaniu się Intel Extreme Masters bez publiczności.
  • 28 lutego - spotkanie premiera z wojewodami. Wprowadzenie stanu podwyższonej gotowości jednostek ochrony zdrowia. Całodobowe działania laboratoriów inspekcji sanitarnej. Uruchomienie dodatkowych sześciu laboratoriów. Wcześniej aktywne były dwa laboratoria.
  • 29 lutego - dostarczono kolejne partie testów, a z Agencji Rezerw Materiałowych rozwieziono przez MON środki do dziewięciu portów lotniczych i 30 szpitali, w których strukturach znajdują się oddziały zakaźne.
  • 2 marca - dostarczono kolejne partie testów. Uruchomienie 11 laboratoriów, które działają w trybie całodobowym.

Szef resortu zdrowia powiedział na zakończenie, że w Polsce na pewno pojawi się koronawirus, ponieważ niemożliwe jest powstrzymanie rozprzestrzeniania się choroby, która osiągnęła już taki poziom. Dodał, że jeżeli tylko pojawi się pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, opinia publiczna natychmiast zostanie o tym poinformowana.

- To, że się pojawi, jest pewne - powiedział Łukasz Szumowski.

Opozycja: Pieniądze z TVP przekażcie na służbę zdrowia

- Panie prezydencie, to jest test dla pana. W pana rękach leży rozwiązanie, w którym 2 mld złotych polskich podatników mogą iść na poprawę ochrony zdrowia Polek i Polaków, mogą iść na służbę zdrowia, mogą iść między innymi na zwiększenie etatów specjalistów, nakładów w służbie zdrowia, zwiększenie oddziałów zakaźnych, na poprawę bezpieczeństwa Polek i Polaków, a nie na produkcję fake newsów w tzw. publicznych mediach. To jest ten test, panie prezydencie - mówił przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka. W podobnym tonie wypowiedziała się m.in. Małgorzata Kidawa-Błońska.

- Prezydent zaproponował zwołanie Sejmu, żeby wysłuchać informacji premiera i żebyśmy tę informację poznali, ale prezydent spotkał się z premierem, więc już tę informację miał. Więc albo traktujemy się poważnie, z zaufaniem i chcemy żebyśmy się szanowali, albo robimy spektakl polityczny - stwierdziła.

Koronawirus COVID-19 lub SARS-CoV-2 to patogen, który od grudnia 2019 roku spowodował epidemię na terenie Azji, a jej ogniska rozszerzają się również w innych częściach świata. Czy rzeczywiście jest tak śmiercionośny, jak rozpowiada się w mediach? Czy roznosi się tylko poprzez kichanie i kaszel? Czy ochrona przed nim wymaga specjalnych środków? Wyjaśniamy, jak jest naprawdę, czerpiąc informacje z zasobów danych Światowej Organizacji Zdrowia i publikacji naukowych anonsowanych m.in. na stronie Medical News Today i Healthline.Sprawdź, które z krążących opinii nt. koronawirusa COVID-19 to mity.

COVID-19 – obalamy 10 mitów na temat koronawirusa SARS-CoV-2

Dodatkowe posiedzenie Sejmu ws. koronawirusa

O zwołanie posiedzenia zawnioskował do marszałek Elżbiety Witek prezydent Andrzej Duda.

- Chcę, by rząd udzielił informacji społeczeństwu, jaka jest aktualna sytuacja w związku z szerzącą się w Europie epidemią zachorowań wywołanych koronawirusem, jakie działania zostały podjęte oraz w jaki sposób zabezpieczani są Polacy, by w jak najmniejszym stopniu koronawirus dotknął nasz kraj - mówił prezydent.

Wcześniej o zwołanie takiego posiedzenia wnioskowała opozycja, ale dopiero po apelu prezydenta postanowiono, że posiedzenie się odbędzie. Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda weźmie udział w dodatkowym posiedzeniu.

Koronawirus zatacza coraz szersze kręgi. Sprawdź, dokąd już dotarł, co  o nim wiemy i jak możemy się przed nim ochronić. Gdzie jest koronawirus w Polsce?

Koronawirus z Chin. Co już wiemy o wirusie? Objawy, leczenie...

Podczas posiedzenia przekazane zostaną informacje rządu o podjętych działaniach i o stanie przygotowań państwa związanych z zagrożeniami epidemicznymi w Polsce i Europie. Jednocześnie wszystkie kluby parlamentarne otrzymają możliwość wystąpienia oraz zadania pytań rządowi.

- Kluby będą miały po 15 minut na wystąpienia, potem będą jeszcze pytania - zapowiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Koronawirus w Polsce: Debata w Sejmie. Informacja rządu nt. koronawirusa. Spotkanie prezydenta, premiera i ministrów - Portal i.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski