Chory mężczyzna trafił do szpitala przy ul. Staszica w Lublinie w nocy z 11 na 12 marca. Był w stanie umiarkowanie ciężkim. Nie wymagał wspomagania oddechowego. Zmarł w sobotę.
- Pacjent miał zdiagnozowanego koronawirusa, ale oprócz tego także choroby przewlekłe współistniejące. Ten wirus jest dla takich pacjentów szczególnie niebezpieczny - mówił w sobotę dr hab. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK1 przy ul. Staszica w Lublinie. I zaznaczył, że szczegóły tego zdarzenia wskazują z dużym prawdopodobieństwem, że bezpośrednią przyczyną śmierci 66-latka nie była ostra niewydolność oddechowa. - Jest to trochę inny mechanizm zgonu niż dwa poprzednie u pacjentów hospitalizowanych z powodu koronawirusa w Polsce - dodał dr hab. Tomasiewicz.
- Pragnąłbym, w imieniu mieszkańców woj. lubelskiego, złożyć rodzinie i bliskim zmarłego wyrazy współczucia. Jest to dla nas trudna chwila - powiedział Lech Sprawka, wojewoda lubelski.
Wojewoda poinformował, że starosta janowski i wójt gminy Dzwola otoczyli rodzinę zmarłego opieką, została im udzielona m.in. pomoc psychologiczna.
Do tej pory w woj. lubelskim jest 17 potwierdzonych przypadków koronawirusa - w tym jeden zgon (stan na godz. 19 w niedzielę). Wśród zarażonych znajduje się dwójka dzieci. Na terenie naszego regionu mamy dwa ogniska koronawirusa. Są to Niedrzwica Duża razem z Bełżycami oraz okolice Janowa Lubelskiego. W niedzielę pojawił się pierwszy zakażony z powiatu tomaszowskiego, który przebywa już w SPSK1 w Lublinie. To osoba w przedziale wieku 25-35 lat, która wróciła do Polski z kraju z dużą transmisją koronawirusa. Wśród zakażonych znajdują się także pracownicy sądów w Janowie Lubelskim oraz w Biłgoraju.
W woj. lubelskim hospitalizowanych jest 35 osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Liczba osób poddanych kwarantannie – 503. Natomiast 3743 osób objętych jest nadzorem epidemiologicznym. W Polsce liczba zakażonych wynosiła w niedzielę wieczorem 125 osób.
Lublin opustoszał
Rząd podjął kolejne kroki mające na celu walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Do zamkniętych szkół w weekend dołączyły m.in. restauracje, puby, a także część sklepów w galeriach handlowych.
Lubelskie lokale oferują mieszkańcom catering - dania można zamówić na wynos bądź odebrać osobiście.
Narodowy Fundusz Zdrowia zawiesił chwilowo działalność uzdrowisk. W naszym regionie dotyczy to sanatoriów w Nałęczowie oraz Krasnobrodzie.
Od północy w niedzielę obowiązują ograniczenia ruchu na granicach. „Apelujemy do podróżnych zamierzających przekroczyć granicę na Lubelszczyźnie, aby już planowali podróż przez drogowe przejścia graniczne w Dorohusku i Hrebennem (ruch osobowy i towarowy), Terespolu (ruch osobowy) i Kukurykach (ruch towarowy)” - czytamy w komunikacie wojewody.
Wszyscy przekraczający granicę mają być poddawani obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie domowej. W Porcie Lotniczym Lublin odwołano wszystkie rejsy międzynarodowe na okres dziesięciu dni. Przewiduje się, że w najbliższych dniach do kraju wróci około 12 tysięcy Polaków.
- Rząd zakazuje zgromadzeń powyżej 50 osób. Co z mszami?
- Wojewoda apeluje do mieszkańców Puław: „Proszę o empatię"
- Premier: Zamykamy granice dla cudzoziemców
- Koronawirus: Zmiany w funkcjonowaniu Urzędu Miasta
- Radny chce niższych czynszów w związku z wirusem
- Strażnicy sprawdzają czy młodzież przesiaduje w galeriach