Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus we Francji. Pomysł na normalność Paryża: najpierw 3-tygodniowa blokada, potem ponowne otwarcie wszystkiego

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
AP/Associated Press/East News
Paryski ratusz przedstawił pomysł na osiągnięcie przez stolicę Francji normalności. Najpierw trzytygodniowa blokada, potem otworzy się wszystkie lokale, kina, ośrodki sportu, rekreacji, itd.

Paryż może spodziewać się trzytygodniowej blokady z powodu pandemii koronawirusa, która ma sprawić, że po jej zakończeniu nastąpi „ponowne otwarcie wszystkiego”

Władze francuskiej stolicy nazywają obecną godzinę policyjną „półśrodkiem” i „pół-więzieniem”, która nie sprawiła, że liczba nowych zakażeń gwałtownie spadła. Dlatego w wywiadzie dla francuskiego nadawcy Franceinfo, zastępca burmistrza Emmanuel Grégoire powiedział, że ratusz rozważa zaproponowanie niezależnej lokalnej blokady dla stolicy Francji, aby powstrzymać niepokojący wzrost liczby nowych zakażeń koronawirusem, z perspektywą ponownego otwarcia wszystkiego, włącznie z teatrami, kinami i restauracjami.

Grégoire opisał obecne środki zastosowane przeciwko Covid-19 narzucone przez centrowy rząd Emmanuela Macrona, w tym godzinę policyjną (od godziny 18:00 do szóstej rano), jako półśrodki, które przynoszą jedynie fatalne skutki. Ten lewicowy polityk dodał, że nie można ludzi zmuszać do życia w pół-więzieniu przez całe miesiące. Stąd pomysł drastycznego ruchu, po którym, jak zapowiada, nastąpi generalna poprawa sytuacji.

Podobnie jak w pozostałej części kraju, od 15 grudnia w Paryżu obowiązuje godzina policyjna, ale bary, restauracje i obiekty kulturalne są zamknięte jeszcze dłużej. Komentarze Grégoire'a nadeszły po zapowiedzi premiera Jeana Castexa, że Paryż i 19 innych regionów Francji zostało objętych „wzmożonym nadzorem” i że istnieje ryzyko, iż zostaną zablokowane w weekend na początku marca, chyba że liczba nowych zakażeń koronawirusem spadnie.

Położona na południu kraju Nicea oraz leżąca na północy Francji Dunkierka zostały już zamknięte w weekendy. Do miast tych nie mają wtedy prawa przyjeżdżać turyści.

Francja, podobnie, jak inne kraje Europy nadal ma bardzo wysoki wskaźnik nowych zakażeń Covid-19. Bywają takie dni, że dochodzi on do 30 tysięcy. Sytuacja jest groźniejsza niż w listopadzie ubiegłego roku. Winny temu jest brytyjski wariant koronawirusa, który stanowi już prawie połowę wszystkich nowych przypadków zakażeń, według francuskiego ministra zdrowia Oliviera Vérana.

Rzecznik rządu, Gabriel Attal, powiedział w radiu France Inter, że propozycja paryskiego ratusza w sprawie blokady zostanie zbadana, ale zauważył, że ma pewne wątpliwości, czy tak krótka blokada będzie skuteczna.

Prawicowi politycy ostro krytycy ten pomysł, nazywając go PR-owym zabiegiem burmistrza Paryża Anne Hidalgo. Tłumaczą, że pani burmistrz ma wielkie ambicje polityczne i być może będzie chciała wystartować w przyszłorocznych wyborach prezydenckich we Francji.

Sam Grégoire zdawał się wycofywać nieco ze swoich wcześniejszych zapowiedzi, twierdząc, że pomysł trzytygodniowej blokady Paryża był rzucony pod dyskusję, a nie jako konkretna propozycja.

- Anne Hidalgo nie może wykorzystywać paryżan, bawić się ich życiem i ich przyszłością, ze względu na PR-owskie akrobacje, których celem jest przede wszystkim przeciwstawienie się prezydentowi Emmanuelowi Macronowi – zawarła w swoim oświadczyła prawicowa grupa Change Paris kierowana przez byłą minister sprawiedliwości i strażnika pieczęci Rachidę Dati.

Debata jest również głośna na Twitterze. "Przestańmy mówić o tym, czy ograniczyć, czy nie, w weekend lub w tygodniu, na szczeblu krajowym lub lokalnym, trzy tygodnie w Paryżu lub sześć tygodni. Sytuacja staje się zagmatwana i nikt już nic nie rozumie. Wróćmy do podstaw: jaki jest cel, jaką strategię możemy zastosować, aby osiągnąć zakładane cele i jakie środki zastosować?" - napisał na Twitterze Mahmoud Zureik, profesor epidemiologii.

Pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem wykryto w Polsce w marcu 2020 roku, lecz nie wyklucza to przejścia choroby już w styczniu lub lutym. Od tego czasu wiele osób przebyło COVID-19, często bez objawów lub z symptomami przypominającymi zwykłe przeziębienie. Sprawdź, czy od tego czasu nie odczuwałeś objawów wskazujących na możliwość przejścia niewykrytej infekcji!Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Te objawy mogą wskazywać, że chorowałeś na koronawirusa i pr...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koronawirus we Francji. Pomysł na normalność Paryża: najpierw 3-tygodniowa blokada, potem ponowne otwarcie wszystkiego - Portal i.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski