Koronawirus zagraża inwestycjom w Lublinie. Ratusz drży, czy będzie miał pieniądze na roboty? Co z budową dworca metropolitalnego?

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Ratusz do maja ma podać z jakich budów i remontów może zrezygnować w związku z skutkami, jakie dla budżetu Lublina niesie epidemia koronowirusa
Ratusz do maja ma podać z jakich budów i remontów może zrezygnować w związku z skutkami, jakie dla budżetu Lublina niesie epidemia koronowirusa Archiwum
Budowa dworca metropolitalnego i przebudowa Al. Racławickich - to inwestycje nie do ruszenia. Będą wykonywane. A co z innymi? To już sprawa otwarta. Ratusz do maja ma podać z jakich budów i remontów może zrezygnować w związku z skutkami, jakie dla budżetu Lublina niesie epidemia koronowirusa.

- Już zaczęliśmy zastanawiać się, z jakich zadań możemy zrezygnować – przyznaje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Chodzi o zaplanowane na ten rok inwestycje miejskie. Ratusz zapowiada, że skróci ich listę. Powód? Epidemia koronawirusa. Skala cięć? Na razie nieznana.
- Zobaczymy co będzie dziać się w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, czy mamy ubytek dochodów na tyle znaczny, że trzeba będzie rezygnować z inwestycji. Dzisiaj jeszcze nie jesteśmy w stanie tego powiedzieć – tłumaczy Żuk.

Ratusz boi się przede wszystkim o spadek dochodów z podatków: zarówno udziału w PIT i CIT (w tym roku ma wpłynąć do kasy miasta z tego tytułu ok. pół miliarda zł), jak i danin lokalnych (dochód szacowany na 240 mln zł).
Zweryfikowana lista inwestycji ma być znana w maju. I wiadomo, że „pewniakami” do pozostania na niej są dwie wielkie inwestycje komunikacyjne. Chodzi o budowę dworca metropolitalnego przy ul. Dworcowej (koszt ok. 300 mln zł) oraz przebudowę Al. Racławickich, Lipowej i Poniatowskiego (104 mln zł). - Tu w grę wchodzą fundusze europejskie. Nie możemy zrezygnować z tych zadań – podkreśla Żuk.

Z listy inwestycji raczej nie powinna też wypaść przebudowa szkół na Felinie i Sławinie oraz budowa nowego biurowca dla urzędników. Ratusz chce te roboty sfinansować z obligacji. O ich emisji będą debatować w czwartek miejscy radni.
Ma też wystartować w tym roku przebudowa ul. Raszyńskiej. – Chcemy rozpocząć prace: jest dokumentacja i pozwolenie – mówi Żuk. I dodaje: - Od tej drogi jest uzależniona modernizacja dróg i budowa sieci na terenie całego osiedla. To ważna inwestycja.
Ma być też wyremontowana ul. Nałkowskich (od Romera do Żeglarskiej). – Traktujemy to priorytetowo, bo wiemy w jakim stanie jest ta droga. Chcemy ponadto zrealizować most na Żeglarskiej i samą ul. Żeglarska – uzupełnia Żuk.
Co z pracami przy innych ulicach, np. ul. Zorzy? – Jest na liście do realizacji – mówi Żuk. Ale zastrzega, że o losie tej inwestycji zdecyduje to ile pieniędzy będzie w miejskiej kasie.

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

A może by tak wspomóc SZPITALE? Nie to nie bardziej potrzebne niż choćby kretyński pomysł na stadion żużlowy?!

G
Gość

Jak się nie ma miedzi, to się na doopie siedzi.

J
Japolan

Przebudowa ulicy Jana Samsonowicza ma już pozwolenie na budowę, więc powinna zostać wykonana. Szczególnie z uwagi na zapewnienie prawnego dostępu do drogi publicznej - problem dotyczy paru tysięcy ludzi oraz dwóch miejskich przedszkoli na osiedlu Nałkowskich (kontrola w tych przedszkolach wykazała problemy z ochroną przeciwpożarową.

Brak prawnego dostępu do drogi publicznej jest skutkiem draństw przy podziale gruntów. Należy niwelować skutki machinacji urzędniczych, a nie nagradzać ich sprawców!!!

G
Gość15

A co z remontem Vetterów?

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie