Kościół pochyla się nad ofiarami pedofilii. Modlitwa podczas pierwszej drogi krzyżowej

Michał Dybaczewski
Michał Dybaczewski
pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
- 168 osób pokrzywdzonych to dziewczynki, 114 to chłopcy, a 9 najmłodszych ofiar nie miało 3 lat. Tak wynika z opublikowanego w sierpniu raportu Państwowej Komisji ds. pedofilii, która przebadała 513 spraw. Za ofiary pedofili już w ten piątek pomodli się Kościół, który przy tej okazji sam bije się w piersi.

- Niczym św. Weronika ocierająca umęczone Oblicze Chrystusa, otrzyjmy chustą modlitwy i pokuty cierpiące twarze naszych sióstr i braci, których życie naznaczone jest dramatem wykorzystania - napisał w specjalnym słowie na ten dzień abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

- Dramat wykorzystania zakrywa przed skrzywdzonymi oblicze Boga pełnego miłości. Jakże trudno sercu przepełnionemu bólem uwierzyć, że Bóg jest po jego stronie i że można liczyć na towarzyszenie i wsparcie wspólnoty Kościoła – podkreślił abp Polak.

Kościół bije się w piersi

Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego, który przypada na pierwszy piątek Wielkiego Postu jest przeżywany przez Kościół w Polsce już po raz siódmy. Bierze w nim udział także archidiecezja lubelska. O godz. 20.00 w archikatedrze lubelskiej odbędzie się modlitewne spotkanie duchowieństwa naszej archidiecezji pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. W programie spotkania zaplanowana została droga krzyżowa z udziałem biskupów i prezbiterów.

Inicjatywa dnia modlitwy wyszła od papieża Franciszka, który wyznaczył intencję modlitewną za skrzywdzonych. Brzmi ona: „Módlmy się za tych, którzy cierpią z powodu zła zadanego im przez członków wspólnot kościelnych, aby w tym samym Kościele znaleźli konkretną odpowiedź na swój ból i cierpienie”.

Kościół zatem robi rachunek sumienia, albowiem jak wynika z przytoczonego już raportu Komisji wśród sprawców niespokrewnionych z ofiarami pedofilii najliczniejszą grupę stanowili właśnie duchowni (57 spraw).

Rzeszów. Spacer szlakiem sklepów i warsztatów z okresu okupacji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie