Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół powizytkowski będzie miał taras widokowy

Jacek Słowik
W kościele powizytkowskim, po renowacji, będziemy podziwiać zabytkowe freski i krypty
W kościele powizytkowskim, po renowacji, będziemy podziwiać zabytkowe freski i krypty Małgorzata Genca
Kościół przy ul. Narutowicza 6 w Lublinie, nazywany powizytkowskim, czekają duże zmiany. Zarządca obiektu chce m.in. ułatwić korzystanie ze świątyni niepełnosprawnym i odrestaurować zabytkowe elementy.

Kościół jest jednym z najstarszych w Lublinie. Wybudowano go w latach 1412-1426 jako votum wdzięczności za zwycięstwo w bitwie pod Grunwaldem. Fundatorem był sam Władysław Jagiełło. Nazwa potoczna pochodzi od zakonu sióstr wizytek, które w XIX w. przejęły klasztor i świątynię od zakonu św. Brygidy. Obecnie obiektem zawiadują księża diecezjalni.

Liczący kilka wieków kościół zachował sporo zabytków z różnych okresów historycznych. Przede wszystkim łączy się tu styl gotycki z renesansowym. Spora część zabytkowych elementów jest obecnie niedostępna dla zwiedzających, dlatego zarządca świątyni chce rozpocząć prace remontowe i restauratorskie. - Jest już opracowany kompleksowy projekt renowacji kościoła. Rozpoczęcie prac planowane jest na IV kwartał tego roku lub I kwartał następnego - mówi ks. Mariusz Bondyra, rektor kościoła.

Projekt pod nazwą "Renowacja pobrygidkowskiego zespołu klasztornego w śródmieściu miasta Lublin" obejmuje przede wszystkim udostępnienie fresków i krypt znajdujących się w kościele. Badania georadarem wykazały, że jest aż osiem krypt. Wszystkie zostały też zbadane za pomocą kamery wpuszczanej pod posadzkę przez specjalne odwierty. Po remoncie, dla zwiedzających dostępne będą tylko dwie krypty.

Jedną, wykonaną z białego, ciosanego kamienia będzie można zobaczyć przez przeszkloną podłogę. Drugą - gotycką, znajdującą się w nawie bocznej także obejrzymy przez przeszklenia. Poza grobowcami planowane jest również udostępnienie fresków, które znajdują się w górnej części kościoła, częściowo na chórze i poddaszu. Jest to skutek obniżenia pierwotnego sklepienia kościoła.

Malowidła poruszają tematykę świecką i religijną. Przedstawiają króla Władysława Jagiełłę wraz z giermkiem oraz pochód Trzech Króli do Betlejem. Dzieła wymagają restauracji. Ze względu na położenie w górnej części i trudny dostęp do malowideł, zostanie przy nich zainstalowana kamera, która będzie przekazywała obraz fresków na monitory umieszczone na dole. Plany restauracyjne obejmują też utworzenie tarasu widokowego na wieży kościelnej. Dodatkowo świątynia ma zostać przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zarówno freski, jak i krypty są dostępne dla zwiedzających. Te pierwsze można obejrzeć jedynie na indywidualne zgłoszenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski