Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół św. Michała Archanioła w Lublinie wpisany do rejestru zabytków. „To podniesienie rangi świątyni"

PN
Ma ponad 80 lat i w każdą niedzielę modli się w nim kilka tysięcy wiernych. Kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Lublinie został wpisany do rejestru zabytków. - To podniesienie rangi świątyni - mówi ks. Arkadiusz Paśnik, proboszcz parafii.

Parafia została utworzona przez bpa Mariana Leona Fulmana w 1921 r. Pierwszym proboszczem został ks. prałat Feliks Szeleźniak. Autorem projektu świątyni był znany architekt warszawski Oskar Wiktor Sosnowski. Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych architektów działających w pierwszej połowie XX wieku w Polsce. Plany budowniczych od początku były ambitne. Nie wszystkie udało się zrealizować.

- Projekt Sosnowskiego z 1929 roku przewidywał budowę kościoła wraz z „domem pogrzebowym”, połączonych krużgankami okalającymi wewnętrzny dziedziniec. Kaplicy i atrium nie zrealizowano, a idea pozostała utrwalona w formie rysunku projektowego - mówi dr Dariusz Kopciowski, Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Powstała trójnawowa bazylika o żelbetowej konstrukcji, z ceglanym wypełnieniem ścian. - Prezentuje cechy monumentalnej architektury wczesnomodernistycznej, z detalami historyzującymi, nawiązującymi do architektury gotyckiej i renesansowej – wyjaśnia konserwator.

Świątynia została poświęcona w 1938 r. Przetrwała czas II wojny światowej, chociaż jej większą część okupant zamienił na magazyn. W 1945 r. parafianie przystąpili ponownie do budowy, przerwanej okresem wojny. Dwa lata później wzniesiono marmurowy ołtarz główny. W parafii rozwijało się także życie religijne. Konferencje dla robotników głosił tu ks. dr Stefan Wyszyński, ówczesny biskup lubelski.

W latach 90-tych do świątyni przylgnęła nazwa „kościół Ave”. A to ze względu na ogromny neon, który zawiesił na wieży były proboszcz. Później napis został zdjęty.

W ostatnich latach kościół był remontowany z zewnątrz i od wewnątrz. Elewacje zostały pokryte nowym tynkiem. Poprawiono dach i wieżę. Trwają przygotowania do uroczystych obchodów 100-lecia parafii.

- Decyzja konserwatora doskonale wpisuje się w jubileusz, który będziemy obchodzić w przyszłym roku - dodaje obecny proboszcz.

Świątynia przy ul. Fabrycznej nosi wezwanie św. Michała Archanioła. Kontynuuje tradycję fary św. Michała, która powstała w centrum Lublina pod koniec XIII lub na początku XIV wieku. Kościół na Starym Mieście został rozebrany w 1855 r. Dziś na jego miejscu znajduje się Plac Po Farze. - Cieszę się, że kontynuujemy tę ponad 600-letnią tradycję - mówi ksiądz proboszcz.

Według ostatniego badania Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, do parafii w archidiecezji lubelskiej należy 1073 sakralnych zabytków nieruchomych. Ponad 45 procent z nich jest wpisanych do rejestru zabytków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski