Kosiarka bezprzewodowa na akumulator: co to jest, jak działa, czy warto?

Materiał promocyjny Kaercher
Do niedawna to kosiarki na benzynę wydawały się rozwiązaniem idealnym. Z modelami elektrycznymi wygrywały przede wszystkim swoim zasięgiem, gdyż nie wymagały podłączenia do gniazdka za pomocą zawsze za krótkiego kabla. Ta sytuacja zmieniła się, kiedy na rynku zadebiutowała kosiarka bezprzewodowa na akumulator. W tym tekście wyjaśnimy Ci, jak działa to urządzenie i czy warto je kupić.

Zakup kosiarki, podobnie jak większości urządzeń mechanicznych mających służyć Ci w gospodarstwie domowym, nie powinien być dokonywany na podstawie impulsu. Jedynie dobrze przemyślany wybór pozwoli Ci cieszyć się narzędziem, które gwarantuje wygodną i bezproblemową pracę.

Sprawdźmy zatem, na jakie parametry warto zwrócić uwagę podczas planowania zakupu kosiarki.

Wielkość ogrodu

Jest to absolutnie podstawowe kryterium przy wyborze kosiarki. Jeżeli jesteś właścicielem dużego ogrodu lub terenu otaczającego budynek firmy, jedynym sensownym urządzeniem do koszenia trawy będzie model bezprzewodowy.

Może to być oczywiście doskonałej klasy samobieżna kosiarka spalinowa, a nawet lekki w prowadzeniu traktorek, jednak idąc z duchem ekologii i ekonomii, polecilibyśmy kosiarkę bezprzewodową na akumulator.

Regulacja wysokości koszenia

Czy wiesz, że nie powinieneś przycinać trawnika na długość mniejszą niż 1/3 jego wysokości? Jeżeli przesadzisz ze skracaniem swojego zielonego terenu, będzie on wyglądał po prostu brzydko, a sama trawa może nie rosnąć już tak dobrze, jak wcześniej.
Jeśli natomiast zaniedbasz otoczenie swojego domu, pozwalając źdźbłom rosnąć w nieskończoność, nie wolno Ci natychmiast przechodzić do drastycznego ich skracania.

Przede wszystkim powinieneś dopasować wysokość koszenia do aktualnej długości źdźbeł. W takim przypadku nieocenioną pomocą będzie dla Ciebie urządzenie z możliwością zmiany wysokości koszenia.

Niektóre modele dają możliwość regulacji oddzielnie dla każdego koła, inne pozwalają na regulację centralną, czyli dostosowanie wszystkich kół jednocześnie. A wszystko to za pociągnięciem jednej dźwigni.

Obudowa kosiarki

Jaka powinna być obudowa idealnej kosiarki? Przede wszystkim wytrzymała, odporna na odbarwienia i korozję. Poza tym nie powinieneś mieć problemów z jej czyszczeniem.

Na rynku dostępne są modele z aluminium, tworzywa sztucznego lub stali pokrytej farbą proszkową. Zaletą obudowy wykonanej z tworzyw sztucznych jest jej mała waga i brak zagrożenia korozją. Z drugiej jednak strony jej wytrzymałość nie jest tak mocna, jak na przykład, obudowy stalowej.

Trzeba zatem być uważnym podczas koszenia. Najwytrzymalszy, a jednocześnie najdroższy wariant, to kosiarka z obudową z aluminium.

Mobilność kosiarki

Teraz o tym, co sprawia, że kosiarka porusza się po powierzchni trawnika. Oczywiście, główną siłą napędową są zwykle ludzie mięśnie, natomiast o sukcesie nie byłoby mowy, gdyby nie uchwyt i koła. Ten pierwszy powinien być przede wszystkim dobrze wyprofilowany i przyjemny w dotyku. Warto rozejrzeć się za modelem z regulowaną wysokością, którą można dopasować zgodnie z preferencjami osoby koszącej.

Koła mogą być wykonane ze stali, tworzywa sztucznego lub aluminium. Jeżeli są one za małe, słabsza będzie możliwość manewru kosiarką. Dlatego lepiej rozejrzeć się za modelem o nieco większej średnicy kół. Zwłaszcza jeśli koszony teren jest nieregularny.

Ostrza kosiarki

Ostrza ostrzom nierówne. O sukcesie koszenia przesądzają takie elementy kształt noży czy ich wyprofilowanie. Oba te elementy mają ogromny wpływ nie tylko na jakość pracy urządzenia, ale również m.in. na poziom emitowanego przez nie hałasu.

Kosiarka może być wyposażona w specjalny hamulec, który unieruchamia ostrza w momencie wyłączenia silnika i sprzęgło blokujące je, kiedy silnik jest włączony. Sprawia to, że czyszczenie noży i opróżnianie kosza stają się czynnościami o wiele bezpieczniejszymi. Co więcej, w takich modelach kosiarek napęd wyłącza się w momencie kontaktu ostrzy z twardą przeszkodą (np. kamieniem), co ma ogromny wpływ na trwałość urządzenia.

Kosz na trawę

Kosz powinien być na tyle pojemny, byś nie musiał zbyt często go opróżniać. W zależności od Twoich preferencji, na rynku dostępne są modele kosiarek z koszami materiałowymi lub z tworzywa sztucznego. Zaletą tych pierwszych jest ich lekkość i poręczność, drugie natomiast są łatwe w czyszczeniu.

Uruchamianie kosiarki

W tej kategorii przodują modele elektryczne, których odpalanie nie sprawia właściwie żadnych problemów. Nie można tego powiedzieć o modelach spalinowych, które wymagają silnego pociągnięcia za linkę i włączenia ssania, a więc użycia siły. Co więcej, nie zawsze "załapują" od razu.

Kosiarka elektryczna z akumulatorem – wybór idealny?

Kosiarka elektryczna z akumulatorem to urządzenie, w którym spotykają się dwie wartości o przedrostkach „eko” - ekologia i ekonomia.

Urządzenie zasilane energią elektryczną przede wszystkim nie emituje spalin, a więc nie zagraża zarówno środowisko, jak i obsługującemu je człowiekowi. Jest to również urządzenie łatwiejsze w obsłudze, bardziej zwrotne, cichsze i lżejsze.

Dobrym podsumowaniem zalet kosiarki elektrycznej z akumulatorem będzie stwierdzenie, że jest to urządzenie, które zbiera wszelkie zalety modeli spalinowych i elektrycznych, unikając jednocześnie ich wad.

Porównaj kosiarki akumulatorowe:

Kosiarki bezprzewodowe na akumulator, bez uciążliwego kabla i bez paliwa >>

Zalety kosiarki z akumulatorem

Zbierzmy w jednym miejscu najważniejsze cechy, które przemawiają za wyborem kosiarki elektrycznej z akumulatorem:

- szacunek dla środowiska (brak emisji spalin),

- brak zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka (brak kabla i emisji spalin),

- brak konieczności manewrowania po obszarze ograniczonym długością kabla,

- brak konieczności pracy w pobliżu źródła prądu.

Co więcej, w odróżnieniu od kosiarki elektrycznych z kablem, które najlepiej sprawdzają się na małych i średnich przestrzeniach, modele z akumulatorem mogą pracować tam, gdzie do tej pory docierały wyłącznie warianty spalinowe.

Kosiarka elektryczna z akumulatorem Kärcher

*
fot.: Kosiarka bezprzewodowa na akumulator

Wydajność pracy

Kosiarki elektryczne z akumulatorem Kärcher pozwalają na dłuższą pracę, gwarantując jednocześnie wysoką moc dzięki ogniwom litowo-jonowym.

Prowadzenie

Modele Kärcher wyposażone są w system umożliwiający włączenie dodatkowej mocy napędu, która pozwala na swobodne koszenie nierównych powierzchni. Nie zapomniano również o wygodnym, wykonanym z pianki uchwycie, który można dostosowywać do wzrostu użytkownika.

Precyzja koszenia

Wszystkie kosiarki elektryczne z akumulatorem z katalogu firmy Kärcher zapewniają centralną regulację wysokości koszenia. Jest to rozwiązanie, które pozwala utrzymać trawę w doskonałym stanie, nawet po długim okresie niekoszenia. Zaostrzone stalowe noże gwarantują z kolei precyzję cięcia. Grzebienie do trawy automatycznie wyłapują źdźbła rosnące przy krawędziach. Nie ma potrzeby dodatkowego przycinania.

Co jeszcze?

Kärcher wyposażył swoje kosiarki w zatyczkę do mulczowania ścinki trawy, czyli rozprowadzania po trawniku resztek skoszonej materii organicznej, by stanowiła ona naturalny nawóz dla nowej roślinności.

Warto zwrócić uwagę na design kosiarek elektrycznych Kärcher. Projektantom udało się pogodzić użyteczność z efektownym designem (efektywność + efektowność!), dzięki czemu kosiarka dobrze wygląda, nie zajmując jednocześnie wiele miejsca w przydomowym warsztacie lub garażu.

Nie tylko bezprzewodowa kosiarka

Kosiarka elektryczna na akumulator to nie wszystko. W swoim ogrodzie wykorzystać możesz szereg elektrycznych urządzeń, które nie będą wymagać kabla. Jakie jeszcze narzędzia na podwórku i ogrodzie mogą działać bezprzewodowo?

• Na przykład podkaszarki akumulatorowe, które są narzędziem nieodzownym w ogrodzie pełnym krzewów i ozdobnych żywopłotów.

Akumulatorowe nożyce, dzięki którym nadasz swojemu żywopłotowi każdy kształt (granicę stanowi jedynie Twoja wyobraźnia i umiejętności).

• W utrzymaniu porządku pomogą Ci akumulatorowe wycinarki do chwastów – urządzenie usuwa tylko tę roślinność, która nie jest pożądana na Twojej przydomowej łące.

• Z gałęziami poradzisz sobie dzięki bezprzewodowej pile łańcuchowej.

• Porządek w warsztacie, piwnicy i garażu pomoże Ci zachować bateryjny odkurzacz uniwersalny.

Platforma bateryjna dla urządzeń przydomowych i ogrodowych – co to takiego?

Zakładając, że niewielu z nas ma możliwość podłączenia zasilania na podwórku, potrzebne nam jest rozwiązanie, które pozwoli na swobodną pracę bez kabla. Chcąc uniknąć gęstwiny splątanych przewodów w swoim ogrodzie, musimy szukać rozwiązania w nowych akumulatorowych urządzeniach ogrodniczych i sprzątających wyposażonych w wymienne akumulatory.

No i tutaj znów przychodzi dobrze znany nam producent z technologią Kärcher Battery Power. Dwa rodzaje baterii (18 V lub 36 V) pozwalają na dobranie odpowiedniego urządzenia do niemal każdej pracy ogrodowej. Warto sprawdzić, wypróbować i samemu ocenić.

Sprawdź, jakie jeszcze urządzenia oszczędzą Ci problemu pracy z kablem: Urządzenia oparte na platformie bateryjnej Kärcher >>

Czytaj także, poradniki:

Jak wybrać myjkę ciśnieniową do domu? Która będzie najlepsza?

Czyszczenie prysznica: Jak i czym umyć prysznic?

Dodaj ogłoszenie