Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kosmetyczki pod kontrolą sanepidu

Dorota Krupińska
Sanepid kontroluje gabinety kosmetyczne
Sanepid kontroluje gabinety kosmetyczne Archiwum
Sanepid kontroluje gabinety kosmetyczne. Sprawdza, czy są sterylizowane narzędzia. Nie wszystkich jednak stać na urządzenia do sterylizacji.

- Standardy higieny w gabinetach kosmetycznych podnoszą się z każdym rokiem, ale wiele jest jeszcze do poprawienia - mówi Irmina Nikiel, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno--Epidemiologicznej. W trakcie ostatnich kontroli, sanepid dla kilku gabinetów kosmetycznych wydał decyzje z rygorem natychmiastowej wykonalności. A to oznacza, że muszą jak najszybciej usunąć nieprawidłowości. Sanepid stwierdził, że nie było w nich właściwej sterylizacji. - Chcemy uświadomić kosmetyczkom, że powinny używać wysterylizowanych narzędzi albo jednokrotnego użycia. - Powinny korzystać z porządnych sterylizatorów typu autoklaw, a nie urządzeń kulkowych, które budzą moje zastrzeżenia - dodaje.

Inspekcja sanitarna uważa, że w urządzeniu kulkowym narzędzia są jedynie dezynfekowane. Sterylizowane muszą być cążki, pęsety, końcówki do urządzeń. Jednorazowe powinny być m.in. golarki, pilniki i wszelkie urządzenia do ścierana naskórka z pięt.

- Nie mam swojego autoklawu, to spory koszt, ponad 5 tysięcy. Narzędzia noszę do sąsiedniego gabinetu, tam mają autoklaw - mówi Barbara, jedna z lubelskich kosmetyczek. - Sterylizujemy cążki, nożyczki, pęsetki, odpowiadamy przecież za zdrowie naszych klientek - dodaje. - U nas w firmie korzystamy z autoklawu. Jestem za sterylizacją narzędzi, nie tylko ja, myślę, że inne kosmetyczki mają świadomość jak jest to ważne - mówi Joanna Wasil, kosmetyczka. - Ale zdaję sobie sprawę, że jeżeli firmę prowadzi jedna osoba, a zarabia mało, dochodzą do tego jeszcze opłaty i czynsz, to nie stać go na taki zakup - dodaje. Niektóre gabinety kosmetyczne, w których nie ma wymaganego sprzętu, radzą sobie inaczej. Mają podpisane umowy z gabinetami szpitalnymi albo stomatologicznymi na sterylizację narzędzi i tam je zawożą.

- W czasie kontroli rozmawiamy z paniami, informujemy o tym, czego wymagamy i jak zachować reżim sanitarny - mówi Małgorzata Serafin, kierownik oddziału higieny lubelskiego sanepidu.

Sanepid w przyszłym roku planuje dla kosmetyczek bezpłatne szkolenia, które mają na celu podniesienie poziomu ich wiedzy na temat zagrożeń, które mogą wystąpić w czasie zabiegów. Inspektorzy informują, że wszędzie tam, gdzie dochodzi do przerwania, naruszenia ciągłości tkanek, może dojść do zakażenia. m.in. wirusem zapalenia wątroby typu C.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski