Koszykarki Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin wygrały z VBW Arką Gdynia i zameldowały się w półfinale Suzuki Pucharu Polski

szupti
(Serbska rozgrywająca Aleksandra Stanaćev w ćwierćfinałowym starciu z ekipą VBW Arka Gdynia zdobyła 14 punktów dla lubelskiego zespołu) Wojciech Szubartowski
Koszykarki Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin wygrały z ekipą VBW Arla Gdynia 71:65, w ćwierćfinale Suzuki Pucharu Polski. Impreza w piątek rozpoczęła się w Sosnowcu. W sobotę w walce o finał lublinianki zmierzą się z zespołem PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wielkopolski.

Gdynianki po dwóch celnych rzutach osobistych w wykonaniu Kamily Borkowskiej wyszły szybko na prowadzenie 5:1. Następnie sześć oczek z rzędu rzuciły lublinianki i po akcji Amerykanki Sparkle Taylor, akademiczki w 3. minucie wygrywały 7:5. Od stanu 10:9 dla ekipy z Pomorza, Polski Cukier AZS UMCS zanotował serię 9:0 i w efekcie wygrał premierową odsłonę 18:10. Jej rezultat przypieczętowała amerykańska środkowa wicemistrzyń kraju, Natasha Mack.

Po trzech minutach gry w drugiej kwarcie, gdy Magdalena Ziętara popisała się celną trójką, team trenera Krzysztofa Szewczyka miał już 14-punktową zaliczkę (29:15). Zespół z Koziego Grodu w kolejnych minutach stracił jednak jedenaście oczek z rzędu i Arka zbliżyła się na trzy punkty (26:29). Taką samą przewagę lubelska drużyna miała przed zejściem na przerwę (34:31).

Po półtorej minuty gry w trzeciej odsłonie, Borkowska wyprowadziła swój zespół na plus jeden (35:34). Polski Cukier AZS UMCS szybko doprowadził do remisu, a potem praktycznie cały czas miał przewagę kilku oczek (40:35, 44:39). Na niewiele ponad minutę przed zakończeniem trzeciej kwarty, gdynianki ponownie jednak wyszły na prowadzenie, gdy akcją dwa plus jeden popisała się Katarina Vucković (46:45).

W ostatniej minucie tej części gry, rywalki zdobyły jeszcze pięć oczek. Najpierw celnie rzuciła Julia Niemojewska, a potem zza linii 6,75 m przymierzyła Nathalie Fontaine i w efekcie akademiczki przed decydującą odsłoną przegrywały 45:51.

Drużyna trenera Krzysztofa Szewczyka nie zamierzała się poddawać i w 32. minucie, po rzucie Taylor traciła już tylko jeden punkt (52:53). Przez kolejne dwie i pół minuty żadnemu z zespołów nie udało się celnie rzucić do kosza, a jako pierwszej ta sztuka udała się serbskiej rozgrywającej Aleksandrze Stanaćev i lublinianki ponownie wygrywały 54:53.

Na trzy minuty przed końcem konfrontacji, Ziętara popisała się akcją dwa plus jeden, za chwilę ta sama zawodniczka dorzuciła trójkę i biało-zielone były coraz bliżej końcowego triumfu (64:57). Kolejny 3-punktowy rzut, tym razem w wykonaniu Stanaćev, spowodował, że losy meczu zostały praktycznie przesądzone (67:57).

Przeciwniczki już się nie zdołały pozbierać, a potyczka zakończyła się ostatecznie rezultatem 71:65 na korzyść ekipy z Lublina, która dzięki temu zapewniła sobie awans do półfinału Suzuki Pucharu Polski.

W sobotę w walce o finał lublinianki zmierzą się z zespołem PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wielkopolski, a potyczka rozpocznie się o godz. 17. Rywalki to najlepsza drużyna Energa Basket Ligi Kobiet, która w 18 rozegranych spotkaniach doznała zaledwie jednej porażki.

Gorzowianki bardzo dobrze radzą sobie także na europejskich parkietach, gdzie rywalizowały w rozgrywkach EuroCup. Liderkami zespołu z województwa lubuskiego są Alanna Smith (22,3 pkt/m), Lindsay Allen (13,7 pkt/m) oraz Zoe Wadoux (13,1 pkt/m).

VBW Arka Gdynia - Polski Cukier AZS UMCS Lublin 65:71 (10:18, 21:16, 20:11, 14:26)

Arka: Vucković 15, Kastanek 11, Fontaine 10, Niemojewska 9, Borkowska 8, Żytkowska 6, Higgins 2, Szymkiewicz 2, Podgórna 2, ZivaljevicTrener: Jelena Skerović

AZS UMCS: Ziętara 18, Stanaćev 14, Mack 12, Taylor 10, Zięmborska 7, Trzeciak 6, Yurkevichus 4, Goszczyńska, Kuczyńska. Trener: Krzysztof Szewczyk

Sędziowali: R. Mordal, M. Koralewski, M. Skorek

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0