Koszykarki Pszczółki AZS UMCS Lublin po raz trzeci przegrały z CCC Polkowice i zakończyły sezon

Koszykarki Pszczółki Polski-Cukier AZS UMCS Lublin po dwóch wyjazdowych porażkach z CCC Polkowice w ćwierćfinale play-off rozgrywek Energa Basket Ligi Kobiet, przegrały w sobotę trzeci pojedynek z polkowiczankami, tym razem przed własną publicznością 57:72. Podopieczne trenera Wojciecha Szawarskiego w serii do trzech zwycięstw okazały się gorsze w rywalizacji z CCC 0:3, a to oznacza koniec sezonu dla akademiczek. Lublinianki zakończyły ostatecznie kampanię 2018/2019 na ósmej pozycji, gorzej niż w sezonach: 2017/2018 (6. miejsce), 2016/2017 (7. miejsce) oraz 2015/2016 (6. miejsce).

Sobotnia potyczka praktycznie została rozstrzygnięta w pierwszej połowie, bowiem mistrzynie Polski zeszły na przerwę, mając 15 punktów zaliczki (43:28). Akademiczki trzymały się dzielnie przez pierwsze pięć minut, gdy po udanym rzucie za trzy punkty Amerykanki Brianny Kiesel, przegrywały zaledwie 9:10. Potem CCC zaczęło stopniowo powiększać przewagę, popisując się między innymi serią 9:0 w połowie drugiej kwarty.

Trzecia kwarta zakończyła się co prawda zwycięstwem Pszczółki (16:10), ale to wciąż przyjezdne miały 9 oczek zaliczki przed decydującą odsłoną (53:44). Lublinianki fatalnie rozpoczęły jednak czwartą kwartę, bowiem przez blisko 4 minuty nie potrafiły celnie rzucić do kosza rywalek. W efekcie ekipa z Polkowic odskoczyła na 60:44, a następnie 64:45. Co ciekawe gospodyniom przez prawie 6 minut decydującej części gry, ani razu nie udało się oddać celnego rzutu z gry. Trafiała tylko Kiesel z osobistych. Ostatecznie starcie zakończyło się 15-punktową wygraną przyjezdnych, które awansowały do półfinału EBLK.

Po 15 punktów dla mistrzyń Polski rzuciły Temitope Fagbenle oraz Jasmine Thomas. a Tiffany Hayes dodała 12 punktów. W ekipie z Lublina najlepsza była natomiast Brianna Kiesel z 20 punktami, 7 zbiórkami i 3 asystami.

W sobotniej konfrontacji oba zespoły bardzo słabo trafiały za trzy punkty, bowiem solidarnie spudłowały aż 13 razy na 17 prób (23%). W pozostałych najważniejszych średnich statystykach lepsze były polkowiczanki: rzuty z gry (40%-36%), rzuty za dwa punkty (46%-42%), rzuty osobiste (90%-75%) oraz zbiórki (42:31).

Pszczółka Polski-Cukier AZS UMCS Lublin – CCC Polkowice 57:72 (15:21, 13:22, 16:10, 13:19)
Pszczółka: Kiesel 20, Rymarenko 13, Greene 11, Butulija 6, Szajtauer 6, Vrancić, Cebulska, Mistygacz, Poleszak, Adamowicz. Trener: Wojciech Szawarski
CCC: Fagbenle 15, Thomas 15, Hayes 12, Kizer 10, Leedham 8, Kaltsidou 8, Gajda 4, Tyszkiewicz, Owczarzak. Trener: Maroś Kovačik
Sędziowali: Arnauld Kom Njilo, Tomasz Tomaszewski, Adrian Szczotka