Koszykarze AZS UMCS Start II Lublin wygrali w hali MOSiR z liderem Suzuki 1. Ligi. Zobacz zdjęcia

Koszykarze AZS UMCS Start II Lublin wygrali przed własną publicznością z ekipą Rawlplug Sokół Łańcut 90:75, w meczu 22. kolejki Suzuki 1. Ligi. To dziewiąty triumf lublinian we własnej hali w sezonie 2021/22. O zwycięstwie gospodarzy zadecydowała znakomita druga kwarta, którą miejscowi wygrali aż 30:13.

Lubelski beniaminek stanął przed bardzo trudnym zadaniem, gdyż drużyna z Łańcuta przed środowym starciem plasowała się na pozycji lidera tabeli Suzuki 1. Ligi. Rywale po dziewiętnastu rozegranych meczach mieli na koncie 36 punktów, legitymując się 17 wygranymi i tylko dwoma porażkami.

Z kolei podopieczni trenera Przemysława Łuszczewskiego do tego meczu przystąpili w nie najlepszych nastrojach, gdyż w ostatniej kolejce przegrali niespodziewanie w hali MOSiR z zespołem TBS Śląsk II Wrocław 71:91, pomimo wzmocnień z Energa Basket Ligi. Wcześniej lublinianie wygrali osiem spotkań z rzędu przed własną publicznością, dzięki czemu zadomowili się w górnej części ligowej tabeli.

Lublinianie bardzo dobrze rozpoczęli mecz z faworyzowanym rywalem i po niespełna czterech minutach gry, gdy celnym rzutem popisał się Bartosz Ciechociński wygrywali 7:2. W 7. minucie po udanej akcji Romana Szymańskiego, przewaga miejscowych wzrosła do ośmiu oczek (17:9). Końcówka pierwszej kwarty to jednak popis gości, którzy zanotowali od tego czasu serię 11:0, wygrywając ostatecznie premierową odsłonę 20:17.

Druga kwarta przebiegała pod zdecydowane dyktando lublinian, którzy zaaplikowali przyjezdnym aż 30 punktów, tracąc zaledwie 13. Od stanu 22:20 dla łańcucian, tym razem to team Przemysława Łuszczewskiego zaliczył jedenaście oczek z rzędu i tablica wyników pokazywała wówczas rezultat 31:22 na korzyść gospodarzy. Przed zejściem na przerwę AZS UMCS Start powiększył jeszcze prowadzenie do czternastu punktów (47:33).

Po zmianie stron drużyna z Koziego Grodu poszła za ciosem i po akcji dwa plus jeden, w wykonaniu Szymańskiego miała już w 26. minucie 19-piunktową zaliczkę (66:47). Przed decydującą odsłoną lublinianie wygrywali natomiast 70:57 i byli coraz bliżej zwycięstwa w tym meczu.

W ostatniej kwarcie AZS UMCS Start cały czas kontrolował wydarzenia na boisku, wygrywając ostatecznie cały mecz 90:75.

AZS UMCS Start II Lublin - Rawlplug Sokół Łańcut 90:75 (17:20, 30:13, 26:27, 17:15)

AZS UMCS Start II: Myśliwiec 21, Szymański 19, Gospodarek 15, Stopierzyński 15, Ziółko 11, Ciechociński 6, Wąsowicz 3, Nycz, Pszczoła. Trener: Przemysław Łuszczewski

Sokół: Pisarczyk 19, Szczypiński 14, Bręk 14, Nowakowski 11, Struski 7, Lis 5, Załucki 5, Formella, Kulikowski, Wrona. Trener: Dariusz Kaszowski

Sędziowali: Adam Krzemień, Mikołaj Kozubiński, Paulina Drop