MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kotły na paliwa stałe pod lupą UOKiK. Zakwestionowano 29 ze 159 modeli. Zbadano też kotły na paliwa ciekłe i gazowe

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Kontrole wykazały, że kotły grzewcze dostępne na polskim rynku na ogół są bezpieczne i spełniają wymagane normy.
Kontrole wykazały, że kotły grzewcze dostępne na polskim rynku na ogół są bezpieczne i spełniają wymagane normy. 123RF.com/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Kotły grzewcze dostępne na rynku zostały skontrolowane przez Inspekcję Handlową i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Tylko w 18 proc. przypadków stwierdzono uchybienia. Jeden model emitował zbyt wiele szkodliwych gazów i został wycofany ze sprzedaży.

Kotły na paliwa stałe skontrolowane. Jest nieźle

– W toku kontroli Inspekcja Handlowa sprawdzała przede wszystkim, czy kotły posiadały dokumentację techniczną oraz czy dokumentacja ta potwierdzała, że kotły spełniały wymagania (...) w zakresie granicznych wartości emisji oraz granicznych wartości sprawności cieplnej – czytamy w raporcie UOKiK.

Można powiedzieć, że ostatnia fala kontroli przyniosła pozytywny wynik. Jak czytamy w raporcie UOKiK, na 159 zbadanych kotłów na paliwa stałe (węgiel, drewno itp.) zakwestionowano 29, czyli blisko jedną piątą (18 proc.). Były to jednak głównie uchybienia formalne, a więc niezagrażające bezpośrednio konsumentom. Najczęściej stwierdzano:

  • nieprawidłowości w oznakowaniu (brak informacji o parametrach zalecanego paliwa),
  • rozbieżności w dokumentacji (nieprawidłowe deklaracje zgodności czy brak znaku CE),
  • nieprawidłowo przygotowane instrukcje obsługi.

W sytuacjach, gdy wykryto problemy, producenci dobrowolnie podejmowali działania naprawcze.

Jeden piec wycofany ze sprzedaży

Sprawdzano nie tylko dokumentację i oznaczenia na kotłach. 15 modeli trafiło do laboratorium, gdzie testowano, czy są bezpieczne dla użytkownika. W wyniku kontroli wykryto, że jeden model znacząco przekracza normy emisji szkodliwych związków (tlenku węgla i tlenku azotu). Nie podano, o jaki model chodzi. Po badaniach laboratoryjnych model został natychmiast wycofany ze sprzedaży, a wobec producenta kotła wszczęto postępowanie.

– Zdrowie i bezpieczeństwo polskich konsumentów jest jednym z priorytetów Urzędu. Dbanie o środowisko leży w interesie nas wszystkich. UOKiK wraz z Inspekcją Handlową prowadzą kontrolne, których celem jest wyeliminowanie z rynku kotłów, które nie tylko zanieczyszczają środowisko, ale również przyczyniają się do problemów zdrowotnych Polaków – wyjaśnia Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Kotły na paliwo ciekłe i gazowe też sprawdzono

Kontroli podlegały nie tylko kotły na paliwa stałe. Sprawdzono również 15 modeli na paliwa ciekłe i gazowe (gaz, olej opałowy). Tu wynik był jeszcze lepszy – urzędnicy mieli zastrzeżenia tylko do jednego modelu (chodziło o błędy formalne). Podczas badań w laboratorium nie wykryto z kolei żadnych problemów.

Co ciekawe, niejako przy okazji stwierdzono, że kotły olejowe – jeszcze kilka lat temu chętnie kupowane – wyraźnie straciły na popularności.

W trakcie kontroli okazało się, że kotły na olej opałowy są produkowane lub sprowadzane wyłącznie na indywidualne zamówienia klientów (...). Wysokie ceny kotłów i oleju opałowego sprawiają, że ten sposób ogrzewania budynków jest jednym z najdroższych dostępnych rozwiązań, dlatego staje się coraz mniej popularny – czytamy w raporcie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kotły na paliwa stałe pod lupą UOKiK. Zakwestionowano 29 ze 159 modeli. Zbadano też kotły na paliwa ciekłe i gazowe - RegioDom.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski