Z wędką, z koroną, z damskim lusterkiem, z tarczą herbową - szlak lubelskiego koziołka będzie dłuższy o kolejnych 11 przedstawień symbolu miasta. Tak chcieli sami mieszkańcy popierając w głosowaniu projekt budżetu obywatelskiego.
Ratusz zaczął szukać właśnie wykonawcy kolejnej części szlaku. Ma zrobienie wszystkiego daje 10 miesięcy.
- Projekt Lubelskiego Koziołka ma na celu zaprezentowanie w sposób atrakcyjny miejsc turystycznych, z którymi związana jest ciekawa legenda lub historia, która spowoduje zainteresowanie się danym zabytkiem, miejscem i zatrzyma potencjalnego turystę na dłużej w obszarze Starego Miasta – wskazują pomysłodawcy projektu do budżetu obywatelskiego.
Jego „staromiejska część” obejmuje ustawienie 10 koziołków, dopełni go jeszcze figura na terenie śródmieścia.
- Zamówienie określa atrybuty, jakie ma posiadać każda z figurek nawiązujących do historii i legend miasta. Będą to na przykład koziołek z wędką i rybą kojarzący się z legendą o powstaniu nazwy miasta czy koziołek z zegarkiem na łańcuszku, jako odniesienie do legendy o zegarmistrzu Lutowskim – mówi Joanna Stryczewska z biura prasowego lubelskiego ratusza. I dodaje:- Obok każdej znajdzie się tabliczka z nazwą i kodem QR, odsyłającym do strony szlaku.
Np. na rogu ulic Królewskiej i Wyszyńskiego stanie koziołek ze skrzydłami legendarnego żmija. Obok Baszty Półokrągłej przy ul. Jezuickiej pojawi się rzeźba z kuszą i strzałą, odwołująca się do legendy o cyrkaczu świec i opowieści o murach miejskich. Koziołek przy ul. Złotej będzie trzymała damskie lusterko z rączką, co ma być nawiązaniem do legendy o pięknej złotniczance. Tarcza z miejskim herbem będzie wyróżniać natomiast figurkę, która zostanie zamontowana przy ul. Archidiakońskiej 5.
Na placu Po Farze będzie „śpiący” koziołek w koronie, nawiązujący do legendy o Leszku Czarnym. Cebularzem będzie atrybutem koziołka z ul. Kowalskiej 16, co ma przypomnieć legendę o Esterce i tradycjach żydowskich w Lublinie.
Jedyna zlokalizowana poza Starym Miastem rzeźba pojawi się przed kościołem pw. NMP Zwycięskiej przy ul. Narutowicza 6. Jej symbolem będą dwa miecze. To nawiązanie do powstania świątyni, która została ufundowana przez króla Władysława Jagiełłę jako wotum wdzięczności za zwycięstwo w bitwie pod Grunwaldem.
- Rzeźby zostaną wykonane z brązu, co przełoży się na ich wysoki poziom estetyczny i trwałość na warunki atmosferyczne oraz akty wandalizmu – przekonują autorzy „obywatelskiego projektu”.
Koziołki będą wykonane i zamontowane w trzech etapach: 3 rzeźby w terminie 4 miesięcy od podpisania umowy, 4 rzeźby w terminie 7 miesięcy od podpisania umowy, 4 rzeźby w terminie 10 miesięcy od podpisania umowy
Obecnie na „szlaku koziołka” jest 11 miejsc. Ostatnia z odsłoniętych figur znajduje się przy ul. Krakowskie Przedmieście 6. Przypomina osobę kupca Jana Mincla, który stał się pierwowzorem postaci z powieści „Lalka” Bolesława Prusa.
Włochy i Szwajcaria zmieniają swoje granice
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?