MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraśnik już nie jest anty-LGBT? Radni głosowali nad uchyleniem uchwały przeciw ideologii LGBT

Katarzyna Puczyńska
Katarzyna Puczyńska
Sesja Rady Miasta Kraśnik odbyła się 29 kwietnia
Sesja Rady Miasta Kraśnik odbyła się 29 kwietnia screen/ transmisja sesji Rady Miasta Kraśnik
W czwartek kraśniccy radni po raz kolejny głosowali w sprawie uchylenia uchwały z 30 maja 2019 dotyczącej "powstrzymaniu ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową". Tym razem większość była za uchyleniem uchwały.

Sesja Rady Miasta Kraśnik

Na sesji Rady Miasta Kraśnik po raz kolejny pojawił się temat uchwały anty-LGBT, podjętej przez radnych trzy lata temu. Sprawa ta odbiła się wtedy szerokim echem w mediach ogólnoświatowych, a miasto znacząco straciło na swoim wizerunku. Do tego doszła jeszcze groźba utraty dużej kwoty dofinansowania z funduszy norweskich.

Wniosek o uchylenie uchwały anty-LGBT zgłosił tym razem burmistrz Kraśnika Wojciech Wilk. W wyjaśnieniu wniosku burmistrz skupił się na trzech aspektach, przemawiających za uchyleniem uchwały:

  • kryzys wizerunkowy miasta
  • możliwość utraty środków zewnętrznych
  • zasada równości wynikająca z Konstytucji RP

- Zachęcam do uchylenia uchwały. Podkreślam jeszcze raz, że jej uchylenie będzie dobre dla naszego miasta - mówił na sesji burmistrz Wojciech Wilk.

Uchyleniu uchwały stanowczo sprzeciwiał się radny Jan Albiniak (KW Wspólny Kraśnik), według którego radni są szantażowani, że albo zagłosują za czymś, co jest sprzeczne z ich wiarą, albo miasto straci dofinansowanie. Według radnego pieniądze nie powinny wpływać na decyzje radnych. Jan Albiniak stanowczo i negatywnie opowiedział się przeciw środowisku LGBT.

- W Polsce żyjemy w określonym porządku i ładzie społecznym, który środowiska ideologii LGBT chcą zmienić, nieraz łamiąc prawo - podkreślał radny Albiniak.

Zdanie zmienił popierający wcześniej uchwałę anty-LGBT Jarosław Jamróz (PiS), wyjaśniając, że wyraża przywiązanie do tradycyjnego modelu rodziny, jednak wychodząc naprzeciw społeczności kraśnickiej wstrzyma się od głosowania.

Przypomnijmy, że Kraśnik aplikuje o fundusze z norweskiego mechanizmu finansowego na kwotę ok 39 mln zł, która ma zostać przeznaczona m.in. na utworzenie kraśnickiej akademii umiejętności dla dzieci i młodzieży oraz budowę i wyposażenie centrum robotyki. Rząd norweski, tak jak i Parlament Europejski, jest przeciwny jakiejkolwiek dyskryminacji mniejszości, a podjęta w 2019 roku przez Radę Miasta Kraśnik uchwała jest sprzeczna z tymi założeniami i stała się realnym zagrożeniem dla otrzymania dofinansowania.

- To podeptanie naszej suwerenności na poziomie samorządu - komentowała na sesji radna Wioletta Kudła ( PiS), która zagłosowała przeciw uchyleniu uchwały anty-LGBT.

Głosy rozłożyły się jednak pomyślnie dla wniosku burmistrza i tym razem uchwałę udało się uchylić: w głosowaniu brało udział 19 radnych: 9 było za uchyleniem uchwały anty-LGBT, 6 przeciw i 4 wstrzymało się od głosu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski