Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraśnik: Koniec nielegalnej fabryki środków ochrony roślin

red
Ponad ćwierć tony substancji płynnych i sypkich, plastikowe opakowania, etykiety papierowe oraz hologramy z zastrzeżonymi znakami towarowymi znanych koncernów chemicznych zajmujących się wytwarzaniem środków ochrony roślin. To wszystko ujawnili policjanci z Lublina i Kraśnika na posesji 37-latka w powiecie kraśnickim, gdzie działała nielegalna "fabryka" środków ochrony roślin.

- Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie którzy analizowali treści ogłoszeń internetowych adresowanych do rolników, natrafili na oferty sprzedaży środków ochrony roślin. Oferty te przyciągały kupujących z powodu niskich, atrakcyjnych cen - opowiada Renata Laszczka-Rusek z KWP Lublin.

Okazało się, że były to podróbki, które oszuści sprzedawali jako produkty markowych firm. - Na etykietach opakowań znajdowały się napisy jedynie w językach obcych, stąd też rolnicy kupując te produkty sądzili, że kupują oryginalny towar dopuszczony do użycia poza terytorium RP - dodaje Laszczka-Rusek.

W środę policjanci weszli na teren jednej z posesji w powiecie kraśnickim należącej do 37-letniego mężczyzny. Odkryli tam linię produkcyjną służącą do łączenia komponentów chemicznych i umieszczania ich w opakowaniach imitujących produkty oryginalne. - Zabezpieczono m.in. ponad ćwierć tony substancji płynnych i sypkich, plastikowe opakowania, etykiety papierowe oraz hologramy z zastrzeżonymi znakami towarowymi znanych koncernów chemicznych zajmujących się wytwarzaniem środków ochrony roślin - wylicza Laszczka-Rusek.

Przestępcy używali do produkcji nieznanych substancji chemicznych, które nie były przebadane pod względem szkodliwości i toksyczności. Dlatego podrobione środki ochrony roślin mogą stwarzać realne niebezpieczeństwo dla ludzi i środowiska. - Stosowanie takich środków prawdopodobnie nie tylko nie przynosiło zamierzonych efektów, ale mogło przynosić szkody w uprawach rolnych - tłumaczy Renata Laszczka-Rusek.

Funkcjonariusze ustalają, jak długo trwał przestępczy proceder oraz ile osób kupiło podróbki. Ustalają też osoby, które mają związek z tym procederem i szacują zyski, jakie mogli osiągnąć oszuści ze sprzedaży.

***
By ustrzec się przed zakupem nielegalnych lub fałszywych pestycydów policjanci radzą stosować się do kilku zasad:

- Zawsze kupuj środki ochrony roślin od zaufanych dostawców!
- Zawsze unikaj ofert, które są zbyt atrakcyjne by być prawdziwe!
- Nigdy nie kupuj w handlu obwoźnym lub za pośrednictwem ogłoszeń internetowych!
- Nigdy nie kupuj pestycydów, które mają niekompletną etykietę lub etykietę w obcym języku!
- Nigdy nie kupuj środków od sprzedawcy, który odmawia wystawienia faktury, na której umieszczona jest nazwa produktu oraz ilość!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski