- W jednej miejscowości odbywa się święto chleba w innym ziemniaka, a jeszcze inne słynie z uprawy truskawki lub chrzanu - wylicza Robert Stępowski dla portalu MarketingMiejsca.com.pl. - Są jednak również miejscowości, które słyną z produkcji ceramiki, szkła, czy wyplatania wikliny. Bez wątpienia większość z tych miejscowości zbudowało już swoją markę, oczywiście na swoją skalę.
Lubelszczyzna? Lista miejscowości, które cieszą się popularnością na większą skalę, wcale nie kończy się na Janowie Podlaskim, Kazimierzu Dolnym czy Dęblinie ze słynną Szkołą Orląt.
Otwiera ją Biłograj wypromowany przez sitarstwo. To właśnie sitarstwo i przetacznictwo rozsławiły go w XVIII i XIX wieku. Dzisiaj - w formie spektaklu - mieszkańcy odtwarzają tradycję pożegnania siatkarzy (kiedyś biłgorajanie żegnali osoby, które ruszały w świat, by sprzedać swoje sita i przetaki). Kultywowany jest tutaj również zwyczaj powitania powracających z wędrówki. Biłgoraj znany jest też z gryczanego pieroga biłgorajskiego (od września 2005 wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych Lubelszczyzny).
Hołowno (gmina Podedwórze) postawiło na zielarstwo, a dokładnie - na wioskę tematyczną Kraina Rumianku.
Krasnystaw promuje piwo i Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów „Chmielaki Krasnostawskie".Tradycje chmielarstwa w tym regionie inżynierowi Tadeuszowi Fleszyńskiemu (1886-1968), który wykształcił kolejne pokolenia fachowców.
Zaglądamy teraz do Janowca i centrum winiarstwa Małopolskiego Przełomu Wisły. Od dziewięciu lat zbierają się tutaj winiarze wymieniający się doświadczeniami. Spotkanie jest okazją do wyłonienia przez ekspertów najlepszych polskich win. Zwycięzcy mogą liczyć na Znak Karty Winnic MPW.
W zabytkowej, szestanstowiecznej Wieży Ariańskiej**w Wojciechowie **znalazły się eksponaty związane z kowalstwem. Ba, w tutejszym Muzeum Kowalstwa są nawet ... żelazny pas cnoty, repliki średniowiecznej broni i zegar słoneczny. Nie na darmo Wojciechów szczyci się zatem mianem polskiej stolicy kowalstwa.
Nazwa wsi Łążek Garncarski (gmina Janów Lubelski) zobowiązuje. W tej niewielkiej miejscowości na skraju Lasów Janowskich, znajdziemy bowiem czynne zagrody garncarskie. Początki tutejszego garncarstwa to XVIII wiek (w dokumencie z 1799 roku pojawia się informacja o Wincentym Cierpis vel Cierpisz, garncarzu). Dzisiaj fach można poznać podczas Ogólnopolskich Spotkań Garncarskich, które są organizowane w pierwszy weekend lipca.
Smakosze, uwielbiacie kaszę? Nie może Was więc zabraknąć podczas Festiwalu GRYCZAKI w Janowie Lubelskim. Dwudniowe święto to nie tylko degustacje karpia z kopciuchy, serów podsuszanych czy jaglaków i gryczaków, ale też liczne konkursy. Uczestnicy zmagają się m.in. z ubijaniem masła na chrzanowym liściu. Sporo emocji przynosi też konkurs kaszowych mocarzy.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?