Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kreatywne Przestrzenie dla uczniów. Szkoła Podstawowa nr 4 odmieniona

Anna Chlebus
Anna Chlebus
Na korytarzach Szkoły Podstawowej nr 4 im. Adama Mickiewicza pojawiły się niecodzienne interaktywne instalacje inspirowane postacią patrona. Na uczniów czeka Świątynia Dumania, instrumentarium, majsternia i wiele innych wysp edukacyjnych pozwalających spędzić przerwę w jak najciekawszy sposób. To wszystko za sprawą Kreatywnych Przestrzeni, które powstały przy współpracy z Fundacją Beetle jako zwycięski projekt w konkursie "Przedsiębiorczych dzieciaków".

Ósmoklasiści rozpaczali „jak mogła nam pani to zrobić, my już kończymy szkołę, a tutaj takie fajne rzeczy?!” - śmieje się dyrektorka SP 4 im. Adama Mickiewicza, Ewa Momot. - To w pewien sposób spełnienie mojego marzenia, które miałam od samego początku mojej pracy tutaj. Dzieciaki są zachwycone, dokąd ta przestrzeń się pojawiła praktycznie jej nie opuszczają. To sprzyja nawiązywaniu nowych relacji, innemu spojrzeniu na siebie samych i spędzaniu przerw w konstruktywny, ciekawy i twórczy sposób.

Za przedsięwzięcie od strony artystycznej i projektowej odpowiedzialna jest Alina Januszczyk z Fundacji Beetle.

Przestrzenie podzieliliśmy na tak zwane "wyspy kreatywne". Każda z nich w nieco inny sposób odwołuje się do twórczości patrona szkoły, Adama Mickiewicza. Wszyscy chyba pamiętają scenę muzykowania Jankiela na cymbałach w "Panu Tadeuszu" czy opisowe motywy dźwiękonaśladowcze "Sonetów Krymskich" - odwołuje się do nich kącik z dopasowanym instrumentarium i partyturą Grechuty. W innej części znajdziemy instalację z tropami dzikich zwierząt takich jak lis czy niedźwiedź pochodzącymi wprost z kart utworów wieszcza. Jest i obraz łodzi w łąkach, która "wypłynęła na suchego przestwór oceanu". Świątynia Dumania natomiast to miejsce szczególnie lubiane przez uczniów ze starszych klas - przestrzeń spokoju, wyciszenia, odpoczynku - mówi projektantka.

To dopiero początek zmian - nie tylko przestrzeni korytarzy, ale także działania całej szkoły. W najbliższych planach jest nowa aranżacja głównego wejścia do szkoły oraz cykl warsztatów i spotkań uczniów, nauczycieli i rodziców. Poza tym każda klasa docelowo będzie kreować dla siebie nową nazwę i myśl przewodnią - w ten sposób tradycyjne "numerki" zmienią się w "Odkrywców", "Marzycieli", itp.

Wszystkie osoby, które uczestniczyły w tworzeniu zasługują na wyróżnienie. Dla dzieci to była niespodzianka i efekt "wow" we wrześniu, ale takie rzeczy nie powstają z dnia na dzień - mówi dyrektorka. - Zaczęliśmy pracę w sierpniu, angażowali się i rodzice i nauczyciele. W akcji pomogli też oczywiście nasi partnerzy: Miasto Lublin, Przedsiębiorcze Dzieciaki, Fundacja Beetle oraz Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej.

Kreatywne Przestrzenie odwiedził już Pan Prezydent Miasta Krzysztof Żuk i Pani Wiceprezydent Beata Stepaniuk-Kuśmierzak. Na 6 grudnia natomiast planowana jest tak zwana Uczta w Soplicowie - Konfrontacje Edukacyjne, które dopełnią i podsumują całe przedsięwzięcie.

By obejrzeć zdjęcia kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski